Resultater DY fjerde kvartal 2010

Discus

Galley Slave
Medlem
- Fourth quarter revenue up by 22.6 % to MNOK 2,145.4
(1,749.9).

- Earnings before depreciation and leasing (EBITDAR)
in the fourth quarter were MNOK 214.0 (204.5).

- Earnings before depreciation (EBITDA) in the fourth
quarter were MNOK 14.2 (50.3).

- Net result after tax in the fourth quarter was
MNOK -5.4 (0.8).

- Ancillary revenue per passenger up 4 % in the
fourth quarter.

- The number of passengers in the fourth quarter was
3.3 mill. (+19%).

- Unit cost was NOK 0.47 in the fourth quarter
compared to NOK 0.50 in the fourth quarter last year.
Unit cost excluding fuel was NOK 0.36 in the fourth
quarter compared to NOK 0.40 in the fourth quarter
last year.

- Cash and money market deposits of MNOK 1,178
(1,408) as of 31.12.10

- Cash flow from operating activities in the fourth
quarter was MNOK 158 (353)
Kilde: børsmelding


Rapport: http://www.newsweb.no/newsweb/attachment.do?name=Norwegian Q4 10 Report.pdf&attId=84769
Presentasjon: http://www.newsweb.no/newsweb/attachment.do?name=Norwegian Q4 10 Presentation.pdf&attId=84768
 
Last edited:
Finansavisen papir skriver i dag at oljesmell i 2011 truer flyselskapene:

Prisen på flydrivstoff går stadig opp. DY har sikret 30% av 2011-forbruket. 20% er sikret til USD770/tonn og i første kvartal er sikringsandelen 30%.

Spottprisen for var USD 954 pr. tonn på tirsdag. Spottprisen er opp 15% siden nyttår.


Generelt om oljeprisen: http://forum.flyprat.no/showthread.php?t=28768&page=31
 
Fly Biz er en riski Biz siden man er så avhenging at fuel , dette var ikke spesielt lystig lesing.

Slide 8 som Discus refererte til (?) sier at -800 fases inn (+38 seat) uten extra cost, men det er vel +1 cc på -800 så det er vel en sannhet med mod. det også.
 
Fly Biz er en riski Biz siden man er så avhenging at fuel , dette var ikke spesielt lystig lesing.

Slide 8 som Discus refererte til (?) sier at -800 fases inn (+38 seat) uten extra cost, men det er vel +1 cc på -800 så det er vel en sannhet med mod. det også.

+ litt mer landings avgifter for en 800 kontra en 300 !
 
Fly Biz er en riski Biz siden man er så avhenging at fuel , dette var ikke spesielt lystig lesing.

Tenker på du på fuel spesifikt, eller rapporten generelt? Om det er avhengigheten til fuel så er det klart at man er utsatt for en tildels stor risiko. Om DY holder samme produksjon i år som i fjor og fuelkostnadene dobler så øker CASK med ca 10-11 øre. Fortsatt vil ikke CASK være på mer enn ca 0.54, men om alle andre forhold holdes konstant; yield på 53 øre, kabinfaktor på 77% og ancillary revenue på 7-8 øre per revenue passenger km (RPK) så ville vel det ikke holde til overskudd.

En positiv ting med raporten er at cash flow fra operations er god med +800 millioner (riktignok knappe 100 millioner svakere enn i 2009).
 
Last edited:
Når det gjelder DY og oljepris så har DY sikret 30% samt lagt til drivstoffgebyr. Dersom dette ikke fører til færre pax vil det jo ikke ha en negativ effekt for DY, men om de mister endel pax vil det være negativt.
 
Men så vidt jeg kan se har ikke DY lagt frem 2010-tallene enda, men pressen har tydeligvis summert tall og konkludert før revisor og regnskp er ferdig.

Nja, når de legger frem Q4 tallene, så får man jo også regnskapet for året under et

Revisor har riktignok ikke underskrevet ennå, da det gjøres først når årsberettningen legges frem, men de er for det i bedriften under årsoppgjøret; dvs Q4 oppgjøret ;)
 
Nja, når de legger frem Q4 tallene, så får man jo også regnskapet for året under et

Mulig jeg som er sløv og ikke har satt meg ned for å summere og se på detaljene og hva som er ført som ekstraordinært eller ikke så saken er vel antagelig vinklet ganske tabloid. Kan vel også være avsetninger, fremførbart underskudd og andre ting som kan påvirke årsresultatet som ikke oppstår i hvert kvartal, eller er det periodisert? (Men dette med talltriksing kan du bedre)
 
Mulig jeg som er sløv og ikke har satt meg ned for å summere og se på detaljene og hva som er ført som ekstraordinært eller ikke så saken er vel antagelig vinklet ganske tabloid. Kan vel også være avsetninger, fremførbart underskudd og andre ting som kan påvirke årsresultatet som ikke oppstår i hvert kvartal, eller er det periodisert? (Men dette med talltriksing kan du bedre)

Joda, men når DY nå la frem Q4 på Børsen, så legger de samtidig frem årsresultatet. Bare se på presentasjonen hvor blant annet side 4 og 5 omhandler 2010 totalt.


Det gjennstår riktignok noe flisespikking, jus og €&?@*!!!, men normalt er tallene omtrent det samme som havner i årsrapporten. Når et børsnotertselskap legger frem Q4 tall, så legger de samtidig frem tallene for året totalt til markedet
 
Årsresultatet er klart:

Norwegian reports a net profit of 189 MNOK for 2010. The airline carried more than 13 million passengers last year, an increase of 21 percent compared to the previous year. In the fourth quarter the company’s net result after taxes was -5,4 MNOK, strongly influenced by soaring fuel prices.

http://www.boarding.no/art.asp?id=45008
 
Det er merkelig at selskaper (ikke bare DY) nesten alltid forklarer underskudd med forhold de selv ikke er herre over. Driften er som regel aldri dårlig kan det virke som. Underskudd skyldes streiker, økte oljepriser, dårlig vintervær, vulkansk aske osv osv. Men når det kommer til overskudd, da er det bare god drift som gjelder. At 182 av 189 millioner i DY sitt tilfelle stammer fra SAS-boten og har en engangseffekt på samme måte som f.eks. asken i 2010, det er det tydeligvis ikke så viktig å nevne.....for da sier man i realiteten at man kun gikk med et overskudd på 7 millioner i 2010. Ikke kritikk av DY, det er bare en observasjon som gjelder flere selskaper.

Image is everything ;)
 
Jeg vil tro at tallene til NAS for 2010 er ganske representative. Året ble veldig spesielt ikke bare pga. sas erstatningen men også pga. askeskyen. NAS har også hatt en utrolig vekst.. og imponerende syns jeg at de lander et overbevisende overskudd.

Er heller ikke så sikker på at det bare er å trekke fra 182 mill ift. SAS erstatning og konkludere med 7 mill i overskudd uten SAS erstatning. Bunnlinjen tar også hensyn til skatt m.m.
 
Back
Top