• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

q:Flyhistorisk museum Sola

sail4fun

ScanFlyer Mile High Club
http://www.flymuseum-sola.no/sider/hoved.html, Er det noen kjenner til åpningstidene nå i sommer ? , "Priser&Tider" siden er fra 2004 , og indkerer daglig åpent -15.8 ,men hva gjelder i år ?

Hvor langt er det fra terminalen på Sola til museumet ?

/Geir
 
Museet ligger vel et par minutter unna med taxi...og/eller i en 15-20 minutters gåavstand...
 
Ligger i nord-enden på rullebanen. Fin gåavstand forbi Hovedredningsentralen for Sør-Norge og Norwegian-hangaren.....på returen kan en gå innom Quality airport hotell (ex.Braathens-hotellet) å ta en kaffe :)
 
Museet er oppe daglig mellom 1200 og 1600 i to eller tre uker til, og deretter i helgene til de samme tidene. Det virker som om de ser an trafikken litt, så jeg hadde ringt og sjekket, hadde jeg vært deg. Det er helt kurant å rusle ned dit; da får du gått forbi NAS, cargo og flyklubben også.
 
Et bilde sier mer enn tusen ord.
http://www1.airpics.com/showimg.php?imgid=50562

http://www1.airpics.com/showimg.php?imgid=66529
 
Det stemmer at vi holder FMS oppe 12-16.00 hver dag nå i skoleferien. Vi har 2 personer ansatt ved museet nå i ferien fram til skolestart.
Det er garantert åpent fram til skolestart hver dag inklusive lørdag og søndag. Det er ingen sjonglering med åpningstidene i denne ferietiden.
Etter skolestart er det åpent kun søndager i samme klokkestidsrom. Det er jobbing på verkstedet så og si hver lørdag og andre dager også fra tid til annen med museumsobjekter.
Det er mulig å besøke museet for flyinteresserte også denne dagen ved å komme inn fra baksiden av hangaren, altså på vestsiden for de som kjenner kompasset.
Det er bare å banke på en dør dersom noe skulle være lukket og det er folk på innsiden.
Ellers hadde vi opp til 4 av NAS F-50 parkert her på SVG inntil de ble avhendet sist år.
Sjøflyet foran hangaren på det andre bildet havarerte inne i bukten under landing midt i mai uten personskader.
 
Skolen har ingen Do-28.

Der står en Starfighter, UH-1B, Piper Cheyenne, Piper Tomahawk, et stk mikrofly, to super pumaer (men disse er museet sine).

Rune
(fullførte 2 år på Sola sjø i juni)
 
Den sammen med et par andre kjerrer står på en låve på Løwenstrasse(tidligere taxebane mellom Forus og SVG).
Vi venter på mer plass i hangaren i Sola Sjø.
 
Originally posted by LN-RUV
Skolen har ingen Do-28.

Der står en Starfighter, UH-1B, Piper Cheyenne, Piper Tomahawk, et stk mikrofly, to super pumaer (men disse er museet sine).

Rune
(fullførte 2 år på Sola sjø i juni)

De har TO super pumaer naa??? Hvordan i all verden fikk de plass til det? Vi hadde jo saa vidt plass som det var naar jeg gikk der. Og det var til og med med Jet Commanderen sittende utpaa parkeringsplassen. Tomahawken fortsatt i det ene siderommet? Har de bygd ferdig det selvbygde flyet enda? :) Og ser den Super Pumaen som bada i Egersund ut som en Super Puma enda, eller er den fortsatt bare et skall med hjul?:lol
 
Commanderen er død. Noe av den er gitt til flymuseét, og noe er skrap. Motorer og instrumenter beholdt skolen.

Pumaene er stuet inne på rommet, på andre siden av gangen ved verktøyburet.

Tomahawken stod der før, men nå er den satt ut i hangar, og det arbeides flittig på den.
Der hvor tomahawken stod er det plateverksted.

Hva slags fly bygde dere når dere gikk der? Kan tenke meg at det var en RV-4, nå holder de på med en Maverick.

Når gikk du der forresten? Og hva gjør du nå?

I løpet av de to årene jeg har gått der har mye av skolen blitt pusset opp, og de holder enda på.

Status på pumaen kan nok OJB svare bedre på, (hvem er OJB egentlig, et kjent navn?)
 
Heisann

Eg gjekk på Sola vidergående skule 2004/2005 og var med på resturering av LN-OMC som den eine Super Puma maskina heiter.
 

Attachments

  • LN-OMC&LN-OBP.GIF
    LN-OMC&LN-OBP.GIF
    132.5 KB · Views: 64
Originally posted by LN-RUV
Commanderen er død. Noe av den er gitt til flymuseét, og noe er skrap. Motorer og instrumenter beholdt skolen.

Pumaene er stuet inne på rommet, på andre siden av gangen ved verktøyburet.

Tomahawken stod der før, men nå er den satt ut i hangar, og det arbeides flittig på den.
Der hvor tomahawken stod er det plateverksted.

Hva slags fly bygde dere når dere gikk der? Kan tenke meg at det var en RV-4, nå holder de på med en Maverick.

Når gikk du der forresten? Og hva gjør du nå?

I løpet av de to årene jeg har gått der har mye av skolen blitt pusset opp, og de holder enda på.

Status på pumaen kan nok OJB svare bedre på, (hvem er OJB egentlig, et kjent navn?)

Commanderen var doed naar jeg gikk der og...lol. Stakkars fly fikk jammen gjennomgaa. Det var vi som avmonterte motorene :) Avionikkgutta tok ut instrumentene. Setene endte opp i russebil :up:

I foelge de bildene av pumaene ser de like ille ut som den ene vi hadde gjorde. Fortsatt et skall ;)

Vi hadde planer om aa fikse Tomahawken, men det ble aldri noe av. Jeg borra et par hull i halen og satte inn en metallbit, men det var omtrent det eneste vi gjorde.

Vi "bygde" Mavericken vi og. Ville aldri satt mine ben i det rakleverket...lol.

Jeg gikk der i 01-02, Russ 2002 :) Naa er jeg i USA og gaar paa politiskole. Litt forandring i planene ja? :)

Vi pussa opp mye det aaret jeg var der, og forhaapentligvis er det vel bedre naa. Det nyeste klasserommet ble innvia mens jeg gikk der, og vi fikk LN-KBV levert i januar det aaret.

Men moro var det jo :)

Dette er fra naar jeg gikk VK1:
104599.jpg
 
Her er LN-OMC i litt bedre bildekvalitet.

Det som er gjort i år er den ein av dei tre største jobbane på maskina som er å flytte ein haleseksjon frå LN-OBP til LN-OMC.
Som du ser på det første bilde øverst til høgre, der seksjonen er tatt av.
 

Attachments

  • P4300845.JPG
    P4300845.JPG
    70.7 KB · Views: 63
Back
Top