• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

OT: Norsk Skipsfarts Forum

Forstår ikke hvordan noen bare kan ta over et forum?
Noe som kan skje her også?
 
Last edited:
Forstår ikke hvordan noen bare kan ta over et forum?
Noe som kan skje her også?

Det er forskjellige vis å "ta over" dataprogrammer (som forum til syvende og sist er), men alle koker i hovdsak ned til enkle prinsipper, om at programvaren som styrer butikken ikke er forsiktig nok med å filtrere og å sjekke den inputen den blir gitt.

For et forum er input'en i form av hva vi skriver i postene her, og ymse andre veier, og om programvaren ikke sjekker det nok kan man feks lure kommandoer inn i systemet, som feks kan gjøre at en bruker får rettigheter de ikke skulle hatt.

Alle programmer har feil, forskjellen er bare om de er oppdaget enda. Du har sikkert i løpet av årene her funnet forumet stengt en eller annen halvtime her og der med beskjd om at vi holder på med noe teknisk arbeide. Dette er ofte levrandøren av programvaren som har kommet ut med en ny versjon som fikser slike sikkerhetshull.

Om du bruker Windows vil du og få oppdateringer der, som er viktig å holde seg ajour med. Microsoft slipper størsteparten av sine oppdateringer på en gitt tirsdag i måneden (kallt "patch tuesday"), og da gjelder det å følge med. :)

Det du vil oppleve også er at ymse programvare har forskjellig rykte med tanke på sikkerhet; Windows har mye problemer fordi det er så veldig utbredt, Mac-folk skryter at de ikke har virus (fordi det er så lite utbredt) og f.eks. programvaren som både dette forumet og båtfolkene sitt forum er skrevet i noe som heter "PHP", som generelt har et rykte for å være grobunn for sikkerhetsproblemer. Om det er slik fordi folk benytter teknologien feil eller fordi teknologien i seg selv er problematisk er så nærmt som du kommer å diskutere religion med folk som jobber med å utvikle og å vedlikeholde slike systemer. :)

-A
 
Last edited:
Re: Replying to Topic 'OT: Norsk Skipsfarts Forum'

Og jeg er gift med en "Train-spotter"...en sport han deler med dc-8-63, faren vår...men heldigvis er da far også innom dette forumet av og til!!! Verden er gal...

Jeg må bare krype til korset her og innrømme jeg har en svak side for jernbaner og.
Medlem av NJK med medlemsnummer 112 som tilsier innmeldelse i 1969!
 
Gleder meg til NSF er oppe og går igjen :)

Satt nede ved TV2 i dag og så nybygget Island Enforcer ble slept ut av tørrdokken.
STP har blitt en barnehage (gremmes over å ha vært admin der noen år) og danskepølseforumet
er et ganske kjedelig forum, så blir godt om det går an å entre NSF igjen etter denne taperen ødela for oss her forleden :)

Keep it up Reffy
 
Last edited:
Back
Top