OSL - NYC med SAS

Ttech

ScanFlyer Blue
Hei folkens!

Da skal jeg prøve meg på min første trip report, så setter pris ris og ros :)

Nuvel!

Ikke mange ukene siden jeg og fruen bestemte oss for en liten tur til New York ved min neste langfri. Bookingen ble derfor seenes slik ut.

Avreise:
24.Februar 2013
SK907
OSL - EWR
Busniess Class

Dagen startet "tidlig" med bil fra Oslo opp til Gardermoen. Frisk dag med ett par minus, og finvær.
IMG_0776_zps604e9802.jpg


Vi parkerte bilen på jobben ca 08.30, og stilte oss opp for å vente på flybussen opp til Terminalen.
IMG_0777_zpsb441681f.jpg


Da vi kom til Terminalen henvendte vi oss til business skranken for å sjekke inn kolli. Alt gikk smertefritt, og vi fikk utdelt boarding kort med anvisning til sete 2C, og D, men som senere ble endret til sete 5E, og F :) Det gjorde meg ingenting med vindus plass!
IMG_0780_zps442edf49.jpg


Vi føyk igjennom fast track og tenkte vi kunne nyte godene med business lounge.
Selv spiste jeg ikke noe særlig, ble en kald farris, og litt frukt. Det kom godt med.
IMG_0779_zpsf7ca1871.jpg


Mens vi satt og ventet ble flighten delayed pga av hjulskift på main wheel. To stykk faktisk. De hadde blitt skadet under landing. Men vi fikk beskjed i PAen om at de skulle gi beskjed når det nærmet seg klart for boarding. Dessverre sviktet kommunikasjonen og de ga oss en tid, som ikke lenger var "gyldig". En haug med business pax inkl. oss ble stående ved gaten og vente. For min del gjorde det ikke noe. Det kunne høres ut som andre passasjerer hadde det verre. Makan til syting og klaging over 15 minutters venting ved gaten. Jaja. Red capen beklagde seg og sa de snart var klare.

Til slutt var det klart for boarding, og vi kunne gå ombord i LN-RKH. En A330-300 som skulle frakte oss over. Dessverre tok jeg ingen bilde av denne...
Vi ble møtt av ett hyggelig crew i døra som tok jakkene våre, og henviste oss til plassene, hvor vi fikk servert en kald, og forfriskende juice
IMG_0788_zps13fa0ed8.jpg


Vi hadde perfekt utsikt over motor, og vinge. Under vingen ser vi teknisk som jobber febrilsk med å bytte hjulet. Normalt sett er ikke ett hjulskift noen vanskelig jobb, og kan gjøres på ett par minutter, men noe galt var det helt klart her. Jeg lente meg tilbake, og lot systemet jeg normalt sett er en del av, være noe jeg bare kunne nyte godene av :)
IMG_0784_zps3c9ec129.jpg


Det tok ikke mange minuttene før crewet delte ut menyen for overfarten.
IMG_0789_zpse1a2c24f.jpg


Nydelig flyvær!
IMG_0792_zps2c102c0b.jpg


Etter noen minutter serverte de kald drikke. For min del var det en kald cola som fristet mest.
IMG_0798_zpsb089c9c1.jpg


Så kom forretten. Det var tunfisk salat som smakte ok, med litt sitron over..Har aldri vært noe fan av forrett, men men. Jeg må innrømme. Jeg syns det stilig å fly business. Mange er vel kanskje vandt til det. Selv har jeg lite erfaring med det, men storkoste meg der jeg satt og fikk alt servert rett i fanget. Fruen ble nesten bekymret for at jeg skulle la det bli en uvane, og dra det med meg hjem :D Hehe.
IMG_0803_zps9c1acf05.jpg


Hovedretten slo skikkelig ann! Det var kylling med cous cous og mangopurre! Meget bra!
IMG_0804_zps088e11ef.jpg


Desserten var en slager. Oreo cake, med frukt og is! Gikk ned på høykant...
IMG_0805_zpsb2f79579.jpg



Da maten ble ryddet bort sluknet jeg, og sov i drøye to timer. Siste timene ble derfor brukt til litt film. Taken 2 stod på programmet. Nøyt denne med litt snacks fra bufeeten i galley :)

Vi ankommer EWR kun noen minutter etter rutetid. Så her har vi hatt god medvind.
IMG_0813_zps6a3c2d0f.jpg


Jeg tror jeg stopper del 1 der! Hehe, ble mye skriving gitt :) Del 2 kommer straks!
 
Fenomenal første rapport så langt! Om fruen er nervøs for at du skal bli vant til dette, så kan jeg trøste med at det fins mange værre ting å bli vant til.

Kjenner det rykker godt i reisefoten nå.
 
Husker når jeg fløy på ID tidligere at Business lounger ikke kunne benyttes. Er det noe nytt?

Ellers flott rapport og god mat :up:
 
Husker når jeg fløy på ID tidligere at Business lounger ikke kunne benyttes. Er det noe nytt?

Ellers flott rapport og god mat :up:

Vet du, det vet jeg ikke. Når vi hadde fått biz confirmed med plasser før vi sjekket inn tok jeg det som en selvfølge :) Hjem ble det ikke lounge. Da fikk vi ikke vite at vi fikk biz før alle hadde gått ombord :)
 
Husker når jeg fløy på ID tidligere at Business lounger ikke kunne benyttes. Er det noe nytt?

Ellers flott rapport og god mat :up:

Det kan de ikke. Tror sastech var heldig her ;)

Var selv med Ln-RKH t/r CPH-EWR ugen før på C.

Absolut en positiv oplevelse. God mad, drikke og betjening. SAS' nye biz catering er absolut en forbedring fra tidligere - specielt dessertvognen er top ;)

Skal se om jeg får tid til en rapport på en tidspunkt, men programmet er lidt tight pt.

Ellers fin start på denne TR. Glæder mig til at læse mere :)
 
Last edited:
Mens vi satt og ventet ble flighten delayed pga av hjulskift på main wheel. To stykk faktisk. De hadde blitt skadet under landing.

Jøss, det som var en aldeles myk og fin landing utifra hva jeg som legmann kunne bedømme. Jeg og guttevalpen kom med 908 som landet morgenen dere dro, på seteraden bak dere, 6GH.

Landingen med 907 på EWR en knapp uke tidligere var derimot av slaget jeg ikke ville blitt forundret om endte med ødelagte hjul. Kapteinen på den flighten avsluttet forøvrig velkommmen-til-newark-talen med "... og berg- og dalbanen tar vi ikke noe ekstra for", bra humor!
 
Takk for meeeget hyggelig tilbakemelding :)
Del 2!

Vi parkerte på Gate 68, terminal B hvor SAS holder til. Kort og grei vei ut til Border imigration, hvor vi ble spurt ut om hvor vi skulle bo, og hva vi skulle gjøre. Damen bak skranken ble skeptisk over at vi kun skulle være der i 4 dager, men forklarte hvorfor (som sikkert noen her også forstår). Vi fikk ett fint stempel, og hentet baggasjen, som lå med priority tag. Noe som var lite vits, ettersom vi hadde stått drøye 30 min i kø...

Da vi kom ut av terminalen kjente vi den varme vårvinden. wow, det var deilig, og noe savnet fra det kalde Norge. En taxi plukket oss opp og kjørte oss direkte til Hotellet. Som heter noe så spensig som Yotel. Lå i 42 street, tenth avenue. For de som er kjent er dette en perfekt avstand til Times Square.
Hotellet har en japansk stil. Ganske stilig, og noe litt annerledes enn hva man normalt booker
IMG_0823_zps9c86a64b.jpg


Insjekk skjedde via en touch skjerm, med litt hjelp fra en meget hyggelig "resepsjonist".
Hotellrommet var lite, men en vanvittig god seng, hvor ryggen kunne gå opp langs veggen. Alt var rent, og moderne
IMG_0818_zps4b662ea4.jpg


Jeg lar være og skrive en skokk med ting om hva vi gjorde, og besøkte.. Men tar med noen tips! :)

I løpet av dagene vi var der besøkte vi selvsagt de store severdighetene. Ground Zero, Central Park etc... Shopping på høyt nivå var det og... Brukte en haug med penger jeg aldri skulle ha brukt! Neida :) Kjøpte oss ihvertfall en Iphone 5, ett par nike sko, litt ishockey klær (Rangers Fan!!!). og spise uendelig mye god mat.

Fra tidligere tips på forumet besøkte vi Billy Vans. En restaurant som lå ett kvartal unna Times Square! Den anbefales! Sinnsykt god biff!
IMG_0845_zps94f8b12f.jpg


Vi måtte selvsagt innom litt asiatisk og. Tao ligger like ved Central Park. Fikk dessverre ikke bilde av maten, men hvis du er i området anbefales maten der. Enten lunsj eller middag.

Times Square slo selvsagt ann.
IMG_0847_zps2c106ecc.jpg


Været var bra store deler av turen. Dessverre hadde vi regnvær siste dagen. Men da hadde vi handlet det vi skulle. Så det gjorde ikke så mye :)

Del 3 kommer straks!
 
Hjemreisen skulle egentlig være torsdag 28.februar, men pga av farlig fulle fly valgte jeg å booke oss om en dag før. Som sagt bøttet det ned. Så vi smilte og gledet oss til en behagelig hjemreise.

Hjemreise:
27.Februar 2013
SK908
EWR - OSL
Business Class

Hotellet ga oss en meget bra pris på transport til flyplassen. Tøft å kjøre en skikkelig suburban, så vi valgte det.
Da vi kom ut sjekket vi inn 2 kolli, og vandret rolig ut til gaten. B68 denne gangen og. Gaten siden av stod SK910 som skulle til CPH noen timer før oss.
Det var LN-RKH som skulle ta oss tilbake denne gangen og. Flyet hadde stått hele dagen, og crewet kom kort tid etter oss.
(Beklager dårlig bilde).
IMG_0853_zps5b51ca0d.jpg


Etter en liten times venting startet de boarding, og vi fikk utdelt sete 5C, og D. Altså midraden.
IMG_0854_zps1fe63a23.jpg


Man merket helt klart at folk var slitne, og trøtte. Og halvparten sov før vi i det hele tatt hadde tatt av. Vi taxet i kø ut til 4L, og tok av, med en skarp høyresving. Før vi fortsatte nordøst.
Været var grått, og vi klatret igjennom en godt skydekke, med litt turbulens.
Nok en gang tok det ikke lang tid før den hvite duken, og cashew nøtter ble servert. Satte igang filmen Argo, mens jeg ventet på maten.

IMG_0857_zpsdf3fa757.jpg


Menyen så slik ut:
IMG_0864_zpse974b6b5.jpg


Forretten var kamskjell. Nok en gang helt ok.
IMG_0859_zps4c3a3f67.jpg


Til hovedrett valgte jeg biff. Noe som ikke var ett dårlig valg. Meget saftig, og gode, perfekt stekte poteter til. Jeg måtte holde meg til cola på overfarten, da bilen stod å ventet på Gardermoen.
IMG_0861_zps2dc87bea.jpg


Desserten var dessverre for god til å vises offentlig... (Neida, glemte bare å ta bilde...)

Fortsatte med The Hangover, som forøvrig er en sinnsykt morsom film.
Kabinlyset slukket, og alle. Da mener jeg alle på biz sov. Bortsett fra undertegnede som fniste av filmen. Tok ikke mange minuttene før jeg sovnet selv.
IMG_0865_zps030a3b4c.jpg


Sov godt i ca 1 1/2 time før lyset ble dimmet rolig på, og frokosten ble klargjort.
Det ble servert en god "buffet" tallerken, som var god!
IMG_0869_zpsb16eb409.jpg


Da vi nådde kysten tok det ikke mange minuttene før sola kom, og det ble plutselig morgen.
IMG_0874_zps14b14c98.jpg


Vi landet ca 35 minutter senere på 19R, og taxet inn til gate 51.
En meget vellykket tur til Statene. Kommer helt klart til å reise tilbake. Selskapet skuffer ikke på ett eneste punkt. God service, og hyggelig crew begge veier!

Håper rapporten var ok. Skal selvsagt fortsette og poste rapporter på turer. Veldig hyggelig respons her :)
 
Biffrestauranten heter Bobby Vans (ikke Billy). Den jeg omtalte på NYC tips og triks tråden ligger forøvrig på 54th St ved Lexington Av, men de har jo flere avdelinger.

Takk for en velskrevet rapport med bilder, gleder meg allerede til CT-turen i juli booket på SK907/908 i biz =)
 
Takk for denne, kjenner at det kanskje er på tide med en NYC tur snart.

Fortsatte med The Hangover, som forøvrig er en sinnsykt morsom film.
Kabinlyset slukket, og alle. Da mener jeg alle på biz sov. Bortsett fra undertegnede som fniste av filmen.
Kan relatere meg til denne, så Hangover mellom BKK og ZRH i LX F, og fikk noen oppgitte blikk fra kona over latteren jeg ikke greide å holde inne mens andre sov (eller prøvde å sove).
 
Takk for informativ og flott første rapport. SAS i Business ser ikke verst ut. Kjenner det lugger litt i foten nå, men har ikke noe IC tur på gang før i oktober...
 
Back
Top