INNLEDNING:
Dette blir langt, så for å holde oppmerksomheten oppe har jeg laget en noe humoristisk undertone pluss litt historie for de yngre på forumet.
Har fløyet en del CO, men sist var det i 1995 . Men første gang i juli 1970 på en av deres første flygninger med 747 som først ble satt inn på LAX-HNL-LAX. Hadde den HNL-LAX . Det var da de hadde salonger ombord og kun 9 i bredden på økonomiklasse. På den turen hadde jeg PA 747 ut, også med 9 i bredden. Samlet også en del poeng på deres OnePass , me det ble aldri noe mer av dette i forbindelse med at EuroBonus startet.
SÅ TUREN ETC:
Billettene ble kjøpt 02.02.07 for kr. 6.045 pr. pax. Fair pris for en såpass lang reise. Tittet litt på på hva distansen i luftlinje er til SAN, og det viste seg at den var noen få km lengre enn til BKK. I tillegg gir CO full FB-bonus som i dette tilfelle er 12.226 poeng og 50 % mer for sølvmedlemmer, totalt 18.339.:9:
Sjekket inn på nettet nøyaktig 24 timer før. Greit opplegg fra CO, fikk stjernerekka 16 på 752 og også tilsvarende videre EWR-SAN på 738.
Liker knyttenevetesten!!! Begge flyene har ca. 5 knyttnever, og det er mye. Har selv kun 2 knyttnever, men blingset meg til de 3 siste

.!!
Fine med CO er at det tydelig er skrevet ELITE-ACCESS på boardingkortet slik at en ikke bør vise bonuskortet som ”legg” når en kommer til flyplassen. I tillegg kan krysse av hvor mange PC bagasje en vil sjekke inn og vekten. Krysser en av på 23-32 kg vil prisen komme opp ( $ 25 for disse 9 kiloene ).
Var oppe på natta og tittet på avgangen fra EWR kvelden i forveien, og flyet var da ved Grønland ( de viser ruta på kartet hele flighten igjennom ) og det ville være i rute, litt tidlig.
Vel neste morgen kom vi til OSL vel to timer før. Raskt levering til Elite-skranken, mens kø til den andre. Svarte på de nødvendige spørsmålene.
Senere tekstet en kompis meg da jeg satt ved gaten at det akkurat passerte Romeriksåsen. Jeg tittet mot sør og der dukket 752’en opp . Dag hadde informert meg at det var Ship 124.
Rask og grei boarding ved Elite. Ombord hyggelig besøk av ”learjet”. Flott å møte andre på forumet. Smekk full. Push-out 1 min tidlig.
Ble imponert over take-off’’n til 752. Flyet var beregnet å bruke 8t. 47 min. ( fra EWR brukte det 7t. 15 min. samme morgen ) .Har hatt mange 752 takeoff gjennom tidene, men syntes den kom meget raskt i lufta og rask climb til tross for at den måtte vel nesten ta av med max vekt.
Til info fant jeg ut at crewrest var 34 DEF, siste rad på høyreside og eneste ledige sete 4F på BusinessFirst var crewrest for cockpitcrew . Det var tre , også en nyydelig kvinnelig 2P.
Beinplassen ( og recline ) var helt herlig. Drinkvogna kom raskt. Mye å velge i og generøs utdeling. Alkohol koster $ 5 eller NOK 30 ( joda, de tar i mot norske mynter !! ).
Siden jeg aldri spiser flymat på longhaul, også de få gangene jeg har blitt oppgradert til C , t.o.m. på 14 timers flighter, kan jeg ikke uttale meg om maten. Har da heller ingen rett til det. Men brettet og valget biff eller kylling ( tror jeg det var ) så bra og delikat ut., og ved å titte rundt meg, forsvant den tydeligvis ned også.
Hva hadde jeg ? Joda medbrakt rosinboller og kanelkaker og bananer ( dessverre har de ikke KFC på OSL ). Hadde frokost hjemme og planla Nathan’s på EWR eller et Diner-måltid før neste flight.
Det kom også en runde med drinker etter maten Topp hyggelig CA’s.......
Det var dårlig vær i Nordøst-USA. Brukte lang tid på approach og landet etter 9t. 05 min airborne time. Det må vel være bortimot max en 752 kan handle ??
Mye retro for meg siden de tre første turene til USA i 67-69-70 var med ”nesten 757”, dvs alle med PA 707-320 FBU-JFK ( studentcharter ). Husker første turen juni 1967 med PA 707-320 B – N763PA Nautilus. Med store øyne så jeg meg om i denne enorme maskinen, min første flytur. Husker jeg fortalte alle hjemme som ikke hadde fløyet før, noe i retning av :” Det var TV’er langs begge sider av hattehyllene med en form for program. I tillegg fikk vi hørelurer av plastikk som vi hengte under haken og vi fikk fin lyd”. På den tiden var det fineste hjemme Philips 21” sorthvitt TV med NRK et par timer om kvelden og antenne rettet mot Sunne for svensk TV. Og Radionette radio var lydkilden... Stoort for en ung gutt å oppleve PA 707....
Større var det i Seattle i 1969 da jeg sto utenfor gjerdet hos Boeing og tittet på testflyginger med 747. Jobbet da som utvekslingsstudent hos Seattle PI.
Dette var kun et historisk tilbakeblikk. Så tilbake til CO....
Immigration på EWR var den raskeste jeg kan huske . Rett til skranken etter bare 1 min venting og ute etter 4-5 minutter. Topp. Husker godt de siste turene de siste årene til JFK. Der kan det være laaange køer.
Hadde mistanke om at turen videre til SAN ville bli forsinket. Fikk raskt vite at det dreide seg om 31 min ( late incoming etc ). Men koste oss med noe Nathan’s og kyllingvinger. Mens kona tittet i butikker tok jeg kål på noen pints av mitt favorittøl i USA, Sam Adams Lager.
Vi boardet neste fly nesten en time forsinket. Rask boarding, og smekk fullt . MEN incoming cockpitcrew var forsinket fra BOS og vi ventet en god stund på dem. Kom avgårde neste 2 timer forsinket. Men da hadde vel Sam Adams’en virket godt. Jeg sovnet før pushout ! Våknet et øyeblikk av drønnet under take-off. Sov hele veien til SAN, så jeg kan ikke gjøre tripreport her. ( Tar det igjen SAN-EWR ). Men siden CO gir gratis mat ombord fortsatt ( og i tillegg gratis puter og tepper ), tittet jeg på maten tvers over midtgangen i et våkent 10 sekunds intervall. Brettet så OK ut.
Ankomst SAN 1 t. 45 min forsinket. Raskt til hotell. Kun 10 min til downtown.
Så litt om SoCal . Vi hadde en Cadillac DTS 2008 fra Hertz ( spesiell takk til Tommy 777 ) en uke og var mange steder. Men jeg vil bare stoppe opp med PALM SPRINGS/DESERT SPRINGS . Anbefales. Så vakkert !! Stikk innom dersom dere er i nærheten. Dessuten er vindalen Temecula ( opp bakken fra Palm Desert ved Interstate 15 ) verd et besøk.
HJEMREISEN:
Sjekket inn på internetcafe 22 timer før. ” 5 knyttenever” hele veien hjem ..
Opp 0330 lokal, shuttle 0515 til flyplassen. Tok kun 8 minutter. Grei check-in og security , kun ca. 10 minutter totalt. På checkin-maskinen kunne en trykke på Continental Currency. Morsomt å trykke på slike ting. $ 25 for 6 drinkbonger. Inn med kredittkortet og bongene ble spyttet ut. Hele 6 , hvorfor ?? Brukte bare to men har tre CO-flighter til over dammen de neste 10 mnd. så de er greie å ha i lommboka.
Smekkfull 738 siden det var to dager etter Thanksgiving. Likevel pushout 5 min før tiden. Flytid 4 t 50 min. Ship 214 ETOPS. Virker som de fleste ( eller alle ? ? Dag vet du ? ) 738 er ETOPS. CO har 263 737’er herav 105 738......
Etter takeoff viste de den herlige musicalen ”Hairspray” med bl.a. John Travolta på takskjermen i rett avstand foran meg. Plugget inn Sennheiseren og hadde to herlig timer. Topp cabincrew.
Grei innflyging til EWR. Omtrent rett inn......
Så mens kona var på den vanlige butikk/titte-turen stakk jeg bort om møtte min venn ”Sam Adams” igjen. Deretter Diner middag. Regninga viste nederst hvordan man foretar ”Tipping For Dummies”. Hvor mye 15%-18%-20% var. Jeg kan godt 10 % gangen i det tippinglandet. Slike ting irriterer og frister heller til bare å gi de blanke pluss brune myntene. Også besøk til ”Sam Adams” igjen.
Flyet gikk fra gate 93, next til 92 der vi kom fra SAN. Tidligere da jeg satt i puben og ventet og det ikke var noen tavle i nærheten, og jeg var lat, tekstet jeg en kompis om hvor flyet gikk fra. Rask svar tilbake om at det var gate 93 og On Time.......Går fint uten Notebook....
Til gaten og rask boarding. ( Ship 118 ) Ikke helt fullt ( lørdag ) med smekk fullt i BusinesFirst. Rask servering igjen . Valget var chicken eller beef. Smakte litt på beef’en. Den var OK, men som vanlig ingen matlyst etter Diner-middagen. ”Sam Adams” took effect:drunk: og etter to små vin betalt med Continental Currency, sov jeg hele veien til OSL hvor vi ankom 19 min tidlig. Total flytid 6 t 45 min.
OPPSUMMERING:
Skal en kun til NYC ev. et annet sted i USA hvor det ikke er direkteflighter fra Europa, er dette absolutt det beste alternativet. Så tydelig at dette var ”Florida-ekspressen ” nå om dagen. Glem heller ikke at det er en grei og rask måte å komme til Mexico og Central-America..
Tenkte på det like etter landing på OSL, at hvor deilig det var å slippe å bytte CPH-LHR-AMS etc for å reise videre hjem. Tenkte på JFK-turen noen uker tidligere med AF ( topp forøvrig med 772+744 ) hvor en kom trøtt til Europa og hadde fortsatt noen timer igjen før en var hjemme. Riktignok våkner man fort opp på CDG ved å gå milelange korridorer ...
Beste er vel at CO gir kun 100 % bonuspoeng som gir ialt 18.339 for sølvmedlemmer. Har en sterk følelese at hvis SK skulle fly 12.226 miles ( som f.eks t/r til LAX som er litt kortere ) ville de ta mer enn kr. 6.045 som laveste pris og gi 25% SKmikropoints pluss 15 % for EuroBonus sølv ( er fortsatt sølv, min kone gull, men alt slutt 30.09.2008 ) som blir 3.515 points som er laangt unna 18.339 CO-points ! Men EuroBonus er program nr. 2. Har seks LH turer i Europa booket inn neste året, og SK til DXB-ORD-NAP-SVQ med mikropoints.
Merk også at EuroBonus kun gir ekstrapoeng på SK-flighter, mens Flying Blue gir sine generøse ekstrapoeng på alle reiser med Skyteam-medlemmer.
Uansett nå er vi begge FB Gull så nå blir det 75 % ekstra på hver flyging.
Businessklasse så helt OK ut, og jeg hadde selvsagt valgt denne ruta dersom noen betalte reisa for meg. Hadde skreket hvis arbeidsgiveren hadde sendt meg via CPH-FRA-AMS fordi de har en litt flatere seng fra disse stedene.
KONKLUSJON: Gleder meg til neste tur med CO 11.03.08 OSL-EWR-HNL, denne gang med 764ER på siste leg, som blir virkelig longhaul med 11 timer på siste leg...