• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Norwegian-nyheter fra Luftfartstilsynet

LN-KGL

ScanFlyer Mile High Club
Har en tidligere sett antydinger om LN-NOB var underveis her. I forrige uke sendte NAX søknad om ferry flight uten ELT og tildeling av 24-bits ICAO kode for denne. Mer overraskende var det også en søknad inne om tilsvarende for LN-NOC - enda en!

Ellers kommuniseres det mellom Luftfartstilsynet, Samferdselsdept og NAX vedrørende rutekonsesjoner til Tyrkia - nærmere bestemt Istanbul, Izmir og Antalya. Alle disse destinasjonene ser ut til å være aktuelle fra Oslo.

Uken foran var det også en søknad om utstedelse av ny autorisasjonsside til AFM - økning av seteantallet på LN-KKB fra 136 til 145 passasjerseter. Da blir KKB som alle andre.
 
Originally posted by LN-KGL



Uken foran var det også en søknad om utstedelse av ny autorisasjonsside til AFM - økning av seteantallet på LN-KKB fra 136 til 145 passasjerseter. Da blir KKB som alle andre.

Trodde alle "de andre" hadde 148 seter :question: :question:
 
Originally posted by ENGM RAMP

......ny autorisasjonsside til AFM

:question:

Kurt, du som vet så mye :colgate: hva i huleste er AFM ?

Aeroplane Flight Manual

Har selv et klenodium av sorten - SAS DC-9 AFM Vol. 2, som inneholder følgende kapitler Standard Procedures, Performance, Cruise Control, Emergency Procedures og Appendices
 
Originally posted by ENGM RAMP
Og mitt neste spørsmål blir da, KLARER en B737-300 å fly i et strekk ned til f.eks Antalya ?
Nå vet jeg ikke hvilke MTOW DY har på sine 733, men en 733 skal normalt greie OSL-AYT fint tur/retur, og ha enda litt range igjen før en må begynne å erstatte payload med fuel.
 
Da må trykkleifen være i postjournalen til Luftfartstilsynet - det var det det stod 145 seter. Regner med at de ikke kunne helt rekonfigurere galleyen i denne omgang for å få inn den siste tre-seteren på styrbord side.

Så til 737-300 og dens rekkevidde - en standard -300 har en range på 3 362 km (1 815 nm), mens HGW-utgaven har en range på 4 175 km (2 254 nm). Målte luftlinjeavstanden Gardermoen og Antalya på Google Earth, og kom til rett i underkant av 2 900 km - altså med andre ord vil ikke Norwegians -300 ha noe problem med å fly strekningen non-stop siden det er mange alternative flyplasser med mindre enn 400 km vekk.

Mange av svarene på disse spørsmålene ligger allerede klar på http://www.plane-spotter.com/ Morten ;)
 
Hvor mange maskiner har DY nå? Tyrkia blir sikkert nok en suksess...:D
 
Med NOB og NOC skulle vel det bli et kvart hundre stk. 737-300'er vel?

Eller har jeg kommet heeeelt ut av regnestykket?

Men, siden vi snakker om fly her :) HVOR bliver KKA av?
 
Originally posted by fly1980

Finnes det egentlig noen Norskopererte Airbus fly i det hele tatt?

Ja...

1 LN-RKF Godfred 413 20JUL01 SE-REA
2 LN-RKG Gudrod 424 26SEP01 SE-REB


LN-RKH Emund 497 01OCT02


Norsk opererte , JA vil jeg hevde....
 
Dumt at det kun er SAS Sverige og SAS Danmark som driver dem. Hadde vært morsomt å se dem på innenlandsruter i Norge også. :(
 
Originally posted by fly1980

Dumt at det kun er SAS Sverige og SAS Danmark som driver dem. Hadde vært morsomt å se dem på innenlandsruter i Norge også. :(

Det er hverken SAS.dk , eller SAS.se som drive de, det er SAS IC. :old
 
Originally posted by Turbofan

Originally posted by DYflyer

Noen som vet hvilke maskiner det her er snakk om?

OK-FAN og OK-FUN fra Fischer.
OK-FUN har vi hatt på besøk i TOS. Det er den eneste gang jeg har fått handling honorar i cash i en konvolutt :lol:
 
Back
Top