Litt hjelp behøves.

Piddien

ScanFlyer Silver
Litt hjelp behøves.

Hei alle.

Legger inn noen litt "eldre" bilder hvor jeg trenger litt hjelp.

Første bilde kan jeg bare lese bokstavene "ME" foran på nesehjuls døren. Noen som vet hvilket individ dette er??

f25c0080.jpg


Så kommer SAS sin LN-RLR "Kettil Viking". Hvorfor er denne malt opp på denne måten??

059bdca0.jpg


Neste ut er Fokker 50 LN-BBB. Er denne på dette tidspunktet i bruk hos KLM Cityhopper??

2aa6f292.jpg


Så en Dornier fra Norving. Hvor lenge fløy denne for selskapet i denne merkingen???

4644bd4b.jpg


Det kommer nok mange flere spørsmål i denne tråden etter hvert, men dette får være nok som en start. All hjelp er god hjelp. :)
 
Last edited:
Re: Litt hjelp behøves.

Får svare på det jeg vet: Busy Bee fløy wet-lease for Cityhopper med LN-BBB, ja. Hovedsakelig mellom SVG og AMS. Tidsperioden var mai '92 (9/5-92?) til konkursen i BS 16/12-92.
Da NAS ble etablert neste vår fløy faktisk BBB en kort tid i fulle Cityhopper-farger, men etter lett press fra hollenderne ble navnet på halen tapet over. Slik gikk den da til den ble lakkert i NAS-cs, jeg mener det var i 94 eller tidlig i 95.
 
Last edited:
Re: Litt hjelp behøves.

Takk for hurtig svar, var noe slikt jeg tenkte selv, men ikke var sikker på. :)
 
Re: Litt hjelp behøves.

LN-RLR hadde vært utleid til Compass Airlines i Australia og så sånn ut da den kom tilbake.

Mvh,
 
Re: Litt hjelp behøves.

Takk for hjelpen så langt.
Har rettet navnet nå Nils, gamle øyne ser ikke så godt lengre :)
 
Re: Litt hjelp behøves.

Den øverste helhvite MD'en er F-GGME som da dette bildet ble tatt ble operert av AOM French Airlines. Flyet fløy helhvitt i 1995 slik som på bildet i 1995 iallefall. Flyet hadde hatt fulle AOM farger, men skulle få en spesiell sticker 'Je veux rester a Orly Ouest' titler på skroget i 1995/96 før det igjen ble malt i vanlige AOM farger. Flyet er også blitt operert av Jet Alsace(Minerve) fra det var nytt i juni 1990 og til AOM overtok i '92. De fløy med denne i 10 år til svenske Transjet overtok i 2002. Det ble bare et par måneder der før Transjet gikk dukken. Så ble det lagret på ARN til det fløy fanger for amerikanske staten som N311FV (Prisoner Tranportation Services) i 4 år til det ble ny lagring. Flyet havnet senere samme år (2008) hos Afrijet Airlines i Nigeria som 5N-BKO. Det er vissnok fortsatt hos dette selskapet.
 
Last edited:
Re: Litt hjelp behøves.

Og som en liten sidebemerkning: LN-NVG gikk videre til Agderfly i 1989 og fløy for dem til -92 med samme basisfargeskjema.
 
Re: Litt hjelp behøves.

Og som en liten sidebemerkning: LN-NVG gikk videre til Agderfly i 1989 og fløy for dem til -92 med samme basisfargeskjema.

Den har etter det igjen hatt en noe omflakkende tilværelse før den endte opp med å buklande på Island som TF-ADD 31/8 2004. Var etter Agderfly senere hos Guardair (97-98) og ble etterhvert også registrert SE-KVV/TF-ELH/G-RGDT og TF-ADD for diverse selskaper.

http://www.airpics.com/photos/66964

http://www.airliners.net/search/photo.search?cnsearch=8070&distinct_entry=true
 
Re: Litt hjelp behøves.

Tusen takk for all hjelpen så langt. Dere er virkelig hjelpsomme og full av kunnskap. :)

SE-KVV er litt artig at du nevner, for det var et spørsmål jeg har på bildet under. Var denne maskinen i noen fast rute, eller var den kanskje bare tilfeldig innom her på Flesland? Holmstroem hadde jeg aldri hørt om før jeg fikk se bildet.

93322ef2.jpg


Så en Boeing 727 registrert på andre siden av dammen. Noen som kan si noe mer om denne maskinen?

07e47d5f.jpg


Neste bilde skal være en Fokker F-27 Friendship fra Star Air. Ser ikke antydning til noe kjennetegn på denne, men kanskje noen alikevel vet hvilket individ dette er??

cea8eeb3.jpg


Siste bilde er en kjenning for min del. Denne maskinen har jeg flydd med 2 ganger. En gang fra Beirut til Købehavn, og en gang fra Beirut til Gardermoen. Synes det er litt morro og legge ut denne for å vise en ivrig herremann fra Braathens på sykkel. :)

dd88cd20.jpg


Igjen, takk for all hjelp så langt. :up:
 
Re: Litt hjelp behøves.

N505C er en 727-31, dvs i 100-serien, som ble øevert TWA i 1969.

Reg'en N505C ble brukt fra 13/1/87 til august 1990. I denne perioden ble den operert av
- FB Transport (til aug 88)
- Mike Davis Oil (til jan 90) og
- The Limited Inc (til august 1998, men den ble reregistrert N500LS i august 90).

Maskinen er nå til salgs.
http://www.aso.com/listings/spec/ViewAd.aspx?id=110431
 
Re: Litt hjelp behøves.

Neste bilde skal være en Fokker F-27 Friendship fra Star Air. Ser ikke antydning til noe kjennetegn på denne, men kanskje noen alikevel vet hvilket individ dette er??

Siste bilde er en kjenning for min del. Denne maskinen har jeg flydd med 2 ganger. En gang fra Beirut til Købehavn, og en gang fra Beirut til Gardermoen. Synes det er litt morro og legge ut denne for å vise en ivrig herremann fra Braathens på sykkel. :)

Den er dansk men det er ikke en Fokker F27, men OY-MUF som var en Fairchild F-27 c/n 40 som også har vært bl.a både LN-BSD og LN-BSE. Den ble operert av Muk Air på 1990-tallet. Da hadde Star Air 4 stk Fokker F27-600 men de har stor cargodør, mens maskinen på bildet ditt har en liten lasteluke foran.
http://www.airliners.net/search/photo.search?regsearch=OY-MUF&distinct_entry=true

OD-AHD fra MEA fløy først for American som N7595A.
http://www.airliners.net/search/photo.search?cnsearch=19515/608&distinct_entry=true

Forøvrig er slike historiske bilder meget interessante! Kom gjerne med flere...
 
Last edited:
Re: Litt hjelp behøves.

Siden dette dreier seg om historie saa er det mere som skjedde rundt Compass og LN-RLR (det var vel mere enn 1 SAS MD-80 hos Compass ?) - Historien forteller at Compass gikk konkurs og SAS var svaert raske med aa fly sine MD-80'er ut av Australia saa disse ikke ble en del av konkursboet...i tillegg kom vel minst en av MD-80 hjem med en Motor som hverken hadde sittet paa noen SAS maskin ei hller hadde denne motoren historien dokumentetert
 
Re: Litt hjelp behøves.

Ja angående Compass så var det jo mye rart rundt dette selskapet. Det vil si at det var egentlig to selskaper som i løpet av starten på -90 tallet var Australias første LCC. Compass Mk I med 5 stk A300/310 og så året etter Mk II med 5 stk MD-80, hvorav tre fra SAS. Det var i tillegg til LN-RLR (VH-LNL) nevnt ovenfor LN-RLF Finn Viking (VH-LNJ) og LN-RLG (VH-LNK) Trond Viking. Det varte under et år før det var full stopp, flyene var leid ut på 5 års kontrakt men var tilbake etter ca. 6 mnd... Da ble de en periode operert i slike hybridfarger, jeg kan dog ikke huske å ha sett LN-RLF slik som -RLR på bildet i første post i tråden.
 
Re: Litt hjelp behøves.

Hei igjen alle og tusen takk for hjelpen så langt. Utrolig hva dere vet og jeg lærer. :)

Fairchild F-27 OY-MUF fra Muk Air blir alltså det rette for bildet av den nøytrale Friendshipen??

727-en så jo riktig lekker ut der den er til salgs nå. Ganske store forandringer på den med årene. Spennende med historie synes jeg.

Her kommer noen nye spørsmål fra min side, og først ut er hvilken flymaskin er dette, selskap, etc. Ukjent SP-FGK.

fa034acf.jpg


Neste ut er en de Havilland DHC-8-100 fra DLT med reg. C-GJFX. Noen info om denne maskinen, selskap, osv??

4e2ef5ba.jpg


Så en Bell 212 fra Bristow med reg. G-BFER. Denne har jeg ikke funnet noe mer om enn det som jeg har nevnt her. Kanskje noen har gode sider hvor jeg kan lete så jeg slipper å "plage" dere?? :)

757db4ef.jpg


Det får være alt for i kveld. Takk for all hjelp.
 
Re: Litt hjelp behøves.

Polakken er en Let L-410UVP-E20 Turbolet

Mvh,
 
Last edited:
Re: Litt hjelp behøves.

Neste ut er en de Havilland DHC-8-100 fra DLT med reg. C-GJFX. Noen info om denne maskinen, selskap, osv??

DLT er forløperen til Lufthansa CityLine, så dette må ha vært en leverings- eller demoflight siden den fortsatt har den kanadiske reg'en. Muligens demo for WF?
DLT fløy alle mulige prop'er før de etter hvert vel standardiserte med F-50.

Maskinens historie er her, men den er vel ikke helt korrekt.
http://www.airfleets.net/ficheapp/plane-dh8-62.htm

Ser faktisk ut som den gikk med kanadisk reg et års tid ...
 
Re: Litt hjelp behøves.

Første flymaskin er en Let 410UVP-E18A c/n 912313 bygget i 1991 og brukt i Polen av Art-B til bl.a fotografering årene 1991-92. Har ikke funnet ut så mye mer om denne.
Neste er Contact Air som var involvert et samarbeid med DLT som senere ble Lufthansa Cityline. C-GJFX ble D-BEST en tid etter ankomst til Tyskland i 1986. Bildet er sannsynligvis tatt ved ferryflighten til sin første eier. Flyet er c/n 062 og ble i Tyskland hos Contactair/Lufhansa Cityline fram til 1993. Da dro det down under til Australia og ble VH-TQN hos Eastern Australia. Flyttet på seg i 2008 da den ble P2-NAZ hos Asia Pacific Airlines på Papua New Guinea. Ble imidlertid bare noen måneder der før den flyttet til Kenya der den fortsatt er. Flyet brukes nå av Blue Bird Aviation og er 5Y-VYN.
Bell 212 G-FBER er c/n 30835 og er bygget i 1977. Det har hatt regen N18099 tidligere. Det ble leid til å fly på Svalbard en periode i 2004 for å erstatte LN-OLK som totalhavarerte i Advendtfjorden 18/12-2003. Det er nå innrullert i grønne klær. Det har endt opp som ZK067 hos British Army Air Corps og er stasjonert på basen RAF Shawbury.
 
Last edited:
Back
Top