• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Default If it ain't boeing i ain't.. Fødselsdagstur til Kapstaden

SudCaravelle

ScanFlyer Rusty
Medlem
Da er det 3 timer til ETD fra Knausen mot OSL og den fine årlige tradisjonen hvor man drar på tur med Fru S. Litt av gaven er at hun orger alt på hjemmebane og Chrystle og Blake sjekker inn på Knausen og passer arvingene.

Det blir bittelitt Airtbus til LHR hvor man (faktisk gleder seg mest til nå) teste ut nye bolagets varm-mat Biz.. Deretter den lite populære coffin class på VS 787, et såkalt boutique hotell, KLM "nye" biz hjem på 777. Med andre ord mye utenfor komfortsonen, og litt spent på å dra til et område med så brutal kriminalitet. Klokker, tennisarmbånd osv er lagt i safen og det meste av agn blir igjen i gamlelandet.

Som tidligere nevnt er det svært lite forventinger til denne turen og reisefeberen hadde nok vært trippel om vi skulle til gode gamle Miami (Vanedyr/gretten gammel gubbe)

I will keep you posted.
 
God tur begge to!

Det gledes til å høre om livet i Kappstaden, så skal jeg og fruen sørge for å ta vare på Miami når vi skal over i November igjen. :) :)

Kim
 
OK, første lille update på turen.. Bolten ble ei butta lita koreansk elbil. Sjåføren sat vi skulle få turen gratis hvis vi gjettet hvor han var fra. FruS gjettet Goa i India som sjokkerte meg nesten like mye som sjåføren. Det var riktig, men han mente det var jeg som hadde fått challengen og vi måtte betale.

I loungen ble det bursdagssang og god stemning selv om de andre på Teams-møter jeg var på lurte på hva som skjedde.. herlig.

Nå er vi på plass flyet og aller første inntrykket er; deilig med såpass få her på de seks første radene her og elsker gardinen. Får jo virkelig den gode gamle SAS følelsen. Sjampisen lagde ekstra høy lyd og FruS var meget happy med Bloody Maryen.

Dra… FruS skviset seg inn på 1B som vanlig og må si at jeg liker det bedre en Lufthansa sine "ikke-noe-kos-brett" i midten.

Champagnen er fremdeles en av mine favoritter, glassene herlig, men dessverre holdt den 15 grader som er litt rist. Menyen frister med vegetar-brødskive, så vi får se da. Kommer tilbake.
 

Attachments

  • IMG_5865.webp
    IMG_5865.webp
    118.3 KB · Views: 217
  • IMG_5877.webp
    IMG_5877.webp
    84.3 KB · Views: 176
  • IMG_5879.webp
    IMG_5879.webp
    120.6 KB · Views: 132
  • IMG_5891.webp
    IMG_5891.webp
    67.4 KB · Views: 109
  • IMG_5892.webp
    IMG_5892.webp
    82.4 KB · Views: 112
  • IMG_5894.webp
    IMG_5894.webp
    83.5 KB · Views: 111
  • IMG_5897.webp
    IMG_5897.webp
    97 KB · Views: 127
Maten ble servert og FruS syntes de smakte da hun er mere glad i ultra-sunn mat. Jeg synes det var i overkant enkelt. Virket som vertinnen var klar over lunken champagne så hun var kjapt med på isbit-konseptet. Crewet er hyggelige, men virker ikke helt vant til såpass mye på programmet for en så kort tur.

Deilig å være på tur, men så kikker man til siden så har man følget med seg. Hun gir rett og slett beng i om dette er tre-bestikk eller noe som helst, bare det er Bloody Mary og en skulder å duppe av på.
 

Attachments

  • IMG_5900.webp
    IMG_5900.webp
    74.5 KB · Views: 131
Så er vi i gang.. Lave forventninger er konge. Ble ganske fuktig i Club House og mye moro med gjengen som jobber der.. De i resepsjonen spurte to ganger om vi kunne tenke oss masse penger for nedgradering grunnet over-booking og andre gangen bjeffet vi nei. Liker mer og mer denne rocke-stilen deres og kabinen er litt bedre for hver gang. Nå er det 11 timer med kos og de skal dekke opp bak i baren for fødselsdags-middag.
 

Attachments

  • IMG_5950.webp
    IMG_5950.webp
    46.8 KB · Views: 109
  • IMG_5979.webp
    IMG_5979.webp
    61.9 KB · Views: 107
  • IMG_5942.webp
    IMG_5942.webp
    91.9 KB · Views: 101
  • IMG_5925.webp
    IMG_5925.webp
    107.5 KB · Views: 111
Så er vi i gang.. Lave forventninger er konge. Ble ganske fuktig i Club House og mye moro med gjengen som jobber der.. De i resepsjonen spurte to ganger om vi kunne tenke oss masse penger for nedgradering grunnet over-booking og andre gangen bjeffet vi nei. Liker mer og mer denne rocke-stilen deres og kabinen er litt bedre for hver gang. Nå er det 11 timer med kos og de skal dekke opp bak i baren for fødselsdags-middag.
 

Attachments

  • IMG_5960.webp
    IMG_5960.webp
    44.6 KB · Views: 106
  • IMG_5929.webp
    IMG_5929.webp
    64 KB · Views: 120
Håper fordommene blir kraftig motbevist…er jo egentlig synd å ikke glede seg til ny tur. Gleden er jo minst like viktig som selve turen- særlig hvis man gleder seg veldig mye lenger enn det turen varer.
 
Håper fordommene blir kraftig motbevist…er jo egentlig synd å ikke glede seg til ny tur. Gleden er jo minst like viktig som selve turen- særlig hvis man gleder seg veldig mye lenger enn det turen varer.
Lite fordommer, og svært mye gleding er unnagjort, det det ikke noe fare med. Forventningene derimot var meget forsiktige og allerede stekt overgått 😎
 
Turen nedover ble meget komfortabel og Virgin leverte virkelig. Maten var rett og slett perfekt med ganske artig forrett som var noe fritert mac&cheese med trøffel, og ribbe til hovedrett. Virkelig smakfullt. Tok en tur i baren og der var det faktisk to andre norske par spa det ble fødselsdagsfest med mye bobler og tre tilsnakk fra betjeningen.. Herlig.

Så ble det fem timer dyp søvn og må si at 787 er meget komfortabel og denne layouten vokser på oss. Imigration tok 3 minutter og vi satt i Uberen 35-40 minutter etter hjulene traff bakken.

Frokosten glemte jeg nesten.. Den var uten tvil den beste noen sinne på fly og slår faktisk LH First med glans. Virgin er vel nå favoritten..

Innsjekken på hotellet var utrolig og skjønner hvorfor hotellet scorer max på alle reviews. Frokost ble servert ved bassenget og rommet var rett og slett snasent. Nå er det et par timer tanning før vi tusler bort til en vingård og gafler i oss litt lunsj.
 

Attachments

  • IMG_6016.webp
    IMG_6016.webp
    66.6 KB · Views: 74
  • IMG_6019.webp
    IMG_6019.webp
    61.7 KB · Views: 73
  • IMG_6017.webp
    IMG_6017.webp
    75.1 KB · Views: 81
  • IMG_6009.webp
    IMG_6009.webp
    57.4 KB · Views: 82
  • IMG_6004.webp
    IMG_6004.webp
    64.8 KB · Views: 84
  • IMG_5997.webp
    IMG_5997.webp
    63.3 KB · Views: 82
  • IMG_5991.webp
    IMG_5991.webp
    44.5 KB · Views: 83
  • IMG_5987.webp
    IMG_5987.webp
    31.6 KB · Views: 95
  • IMG_6036.webp
    IMG_6036.webp
    133.6 KB · Views: 94
  • IMG_6042.webp
    IMG_6042.webp
    85.2 KB · Views: 123
Liten oppdatering fra Afrika… wow!
 

Attachments

  • IMG_6442.webp
    IMG_6442.webp
    136 KB · Views: 67
  • IMG_6428.webp
    IMG_6428.webp
    51 KB · Views: 61
  • IMG_6426.webp
    IMG_6426.webp
    40.2 KB · Views: 63
  • IMG_6419.webp
    IMG_6419.webp
    97.9 KB · Views: 60
  • IMG_6356.webp
    IMG_6356.webp
    74.3 KB · Views: 59
  • IMG_6361.webp
    IMG_6361.webp
    146.7 KB · Views: 57
  • IMG_6314.webp
    IMG_6314.webp
    68.7 KB · Views: 55
  • IMG_6315.webp
    IMG_6315.webp
    161.1 KB · Views: 56
  • IMG_6219.webp
    IMG_6219.webp
    116.7 KB · Views: 82
Nydelig rapportering som alltid😀 Kjenner jeg får lyst på en tur til Sør-Afrika, alt for lenge siden sist. Nå som det er vrient å få til CT-turer til Asia, kanskje man får se til Afrika i stedet…
 
Told ya ;)

Så har du fortsatt et helt rimelig stort og variert land igjen å utforske, med alt fra ørkener, fjellkjeder, savanner, bush, surfing og subtropiske storbyer. Du får tilogmed stått på ski om du er på riktig tid og sted
Og 1 natt i jail'en

---

🏠 The smallest hotel in South Africa: The Old Jail (Bethulie, Free State)

Ligger i Bethulie, en liten by i Free State-provinsen.

Er et gammelt fengsel som er gjort om til et mikrohotell med bare ett rom.

Kalles ofte “South Africa’s smallest hotel”.

Drives av en lokal vert, og hele stedet er dekorert med historiske minner fra fengselstiden.

Du kan faktisk sove i den gamle cellen – men nå med komfortable senger og moderne fasiliteter.
 
Så begynner denne turen og nærme seg slutten. Gårsdagen ble mange nye inntrykk igjen og vi hadde det svært morsomt med en illsint AC Cobra med V8 og null isolering. Var litt skeptisk grunnet at man ser ut som fane-agn og at jeg aldri (med vilje) har kjørt på venstre sider. Det tok utrolig nok noen sekunder så er man tilpasset, og fordi jeg er keivhendt så føltes det enda mer naturlig å ligge brei i rundkjøringene. Det var en utrolig natur-opplevelse og du får jo enda mer inntrykk av forholdende rundt deg enn på motorsykkel.

Middagen ble helt hemningsløst på nok en vingård og der blendet faktisk litt dyrt. Det var en Wagyu-filet fra en annen planet, viner og småretter som sa pang. Deilig med gourmet-restauranter som er avslappet uten at det løper engelske kokker rundt med tatoveringer.

Utsjekk av hotellet var trist og vi begynte å le da regningen kom på tillegg. Husets hvitvin (god) lå på blant annet 35 kroner glasset. Herlig.

Uber fungerer meget bra her og kommer alltid fort og koster nada. Anbefaler Black og da ender man stort sett opp med en liten Mercedes eller BMW. Prøvde Uber X en dag, men det ble litt vel rustikk.

Nå henger vi i BidVest loungen på CPT og er ganske glad for at man ikke skal sitte 13 timer på økonomi nå.
 

Attachments

  • IMG_6848.webp
    IMG_6848.webp
    129.7 KB · Views: 49
  • IMG_6874.webp
    IMG_6874.webp
    135.2 KB · Views: 53
  • IMG_6886.webp
    IMG_6886.webp
    240.6 KB · Views: 54
  • IMG_7009.webp
    IMG_7009.webp
    154.3 KB · Views: 54
  • IMG_6964.webp
    IMG_6964.webp
    108.3 KB · Views: 51
  • IMG_7035.webp
    IMG_7035.webp
    349.3 KB · Views: 49
  • IMG_7023.webp
    IMG_7023.webp
    109.5 KB · Views: 54
  • IMG_7106.webp
    IMG_7106.webp
    99.6 KB · Views: 58
  • IMG_7111.webp
    IMG_7111.webp
    95.4 KB · Views: 58
  • IMG_7123.webp
    IMG_7123.webp
    124.4 KB · Views: 78
Oj oj oj som KLM leverte på denne turen.. Har det at det var KLM Asia å gjøre? Veldig deilige store seter, meget bra og rask IFE og en svært god service hele veien. Turen startet med varm frokost og deretter noen mellommåltider før en fantastisk fiske-middag.

At over 11 timer i en gammel 777 kan være så komfortabelt. Synes virkelig de har blitt et bra selskap og bedre enn AF og Lufthansa. Men vi får se hva siste etappen til Oslo tilbyr.

Ganske sykt hvor enormt Afrika er og det ligger og ruver utenfor time etter time.
 

Attachments

  • IMG_7151.webp
    IMG_7151.webp
    121.4 KB · Views: 53
  • IMG_7152.webp
    IMG_7152.webp
    97 KB · Views: 54
  • IMG_7168.webp
    IMG_7168.webp
    68.9 KB · Views: 52
  • IMG_7170.webp
    IMG_7170.webp
    62.6 KB · Views: 49
  • IMG_7169.webp
    IMG_7169.webp
    70 KB · Views: 51
  • IMG_7186.webp
    IMG_7186.webp
    41.3 KB · Views: 51
  • IMG_7192.webp
    IMG_7192.webp
    69.6 KB · Views: 57
  • IMG_7197.webp
    IMG_7197.webp
    121.6 KB · Views: 58
  • IMG_7200.webp
    IMG_7200.webp
    35.6 KB · Views: 57
  • IMG_7204.webp
    IMG_7204.webp
    40.4 KB · Views: 59
Knallrapport som alltid. KLM er nokså blandet historie egentlig. Samme som Lufthansa. Har ikke med at det er KLM Asia, men at det ganske enkelt er nye innredningen de har i 777-ene sine.
I 787 er det et lignende med relativt mye trangere sete som heller ikke har "døren" du kan trekke igjen.

Er du virkelig uheldig treffer du på en A330, hvor seatingen er skikkelig old school 2-2-2. Så det er et skikkelig sjansespill, men det funker om man er god på flytyper og sjekker rutene og hva som er satt opp. Samme som Lufthansa igjen.

Og så er det jo dette at de fyller opp Embraerne sine helt i business også. Så det er litt mikset på connection også.
 
Back
Top