• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Fullere og fullere fly

Someone

Moderator
Medlem
For de som synes flyene blir fullere og fullere (og også trangere) så har de helt rett. IATA presenterte nylig en graf som viser gjennomsnittlig fyllingsgrad for sine medlemmer fra 1991 og frem til i dag. Nå var starten av 90-tallet riktignok preget av Gulf Krig og økonomiske nedgangstider, men ser uansett hvordan flyene i dag er fullere enn noen gang

https://www.iata.org/publications/e...-of-the-week-07-sep-2018.pdf#__prclt=AzYSDqDx
 

Attachments

  • IATA belegg.JPG
    IATA belegg.JPG
    73.8 KB · Views: 688
Trolig bra for økonomien til selskapene. Men samtidig er vel dette noe som påvirker selskapene sin evne til å håndtere uregelmesigheter. Når det ikke er ledige seter, da hjelper det ikke at man "kan" sende passasjerene med et annet selskap.
 
Trolig bra for økonomien til selskapene.



Ja, men samtidig så var jo billettene vesentlig dyrere for 25 år siden slik at de kanskje klarte tjene penger på et lavere belegg. Selv om det skal sies at kostnadene også var høyere
 
Er forundret over hvordan flyselskap klarer å hente seg inn etter alvorlig IRROPS.

La oss si OSL eller FRA har vore stengt et helt døgn grunnet ATC streik eller snøstorm. På Gardermoen betyr det mange hundre flyvinger borte og over det dobbelte på FRA. Antar at pax som planla å reise dagen med snag, kom seg forsinket fram. Selv med re-routing utenom problemområdet – dersom flyselskapene har en load factor på +80%, hvor kommer kapasiteten fra?
 
Ikke alle som reiser der og da. Mange som dropper å reise eller booker seg om senere. F.eks. forretningsreisende på vei til møter. Noen kjører, noen tar toget. Noen blir busset. Og mange connectionpax reiser andre ruter. Det løser seg alltid opp etter en dag eller to.
 
Er forundret over hvordan flyselskap klarer å hente seg inn etter alvorlig IRROPS.

La oss si OSL eller FRA har vore stengt et helt døgn grunnet ATC streik eller snøstorm. På Gardermoen betyr det mange hundre flyvinger borte og over det dobbelte på FRA. Antar at pax som planla å reise dagen med snag, kom seg forsinket fram. Selv med re-routing utenom problemområdet – dersom flyselskapene har en load factor på +80%, hvor kommer kapasiteten fra?

To terminaler på FRA var stengt i en del timer i starten av august, pga. sikkerhetsbrudd, og det så ikke ut da jeg ankom flyplassen. Det var folk absolutt overalt, og minimalt med informasjon å få, fordi ingen visste noe.

LH/SK valgte å sende flyene fra FRA, for å unngå at det ble forsinkelser/kaos også på flightene til FRA, noe som antagelig var fornuftig. Bl.a. var det to avganger fra FRA til OSL som fløy av sted tomme, eller med et minimum av passasjerer.

Det tok LANG tid å komme i orden igjen etter det kaoset, og personlig ble jeg 70 timer forsinket tilbake til OSL, til tross for at * sølvkort i prinsippet skal gi prioritet. Det hjalp selvfølgelig ikke at FRA ble delvis stengt igjen pga. vær to dager etter sikkerhetsbruddet, slik at flyvningen jeg egentlig hadde fått den dagen ble kansellert. Så det gikk ikke veldig smertefritt å komme i orden igjen for LH, men jeg har forståelse for at det var veldig vanskelig å hente seg inn igjen etter det kaoset, midt i sommerferieavviklingen, og tilhørende proppfulle fly.
 
Back
Top