• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Flyselskaper med kameraer i steryggene

Re: Singapore Airlines med kameraer i steryggene

Århundrets sakte-TV ...? ‘Følg Peder i 17 timer mens han spiser, ser på video, sover, spiser, ser på video, sover, spiser og tar en siste liten lur før landing’. :lol:
 
Re: Singapore Airlines med kameraer i steryggene

Mulig de hadde tenkt å legge inn snæppsjætt eller noe annet med sjølbilde mulighet?
 
Re: Singapore Airlines med kameraer i steryggene

Eventuelt at de har kjøpt et standardprodukt av en skjerm med kamera som har blitt sertifisert for fly, slik at de fikk dette da billigere kontra å skaffe en spesialproduserte skjerm?
 
Re: Singapore Airlines med kameraer i steryggene

En del skjermer har også lyssensor som sitter sammen med et kamera/ser likt ut. Her ville jeg stolt mer på SQ enn på menidmann.



For mens folk "hyler og skriker" over dette så sitter man med dårlig sikrede mobiler og PCer der både kamera og mikrofon godt kan stå på 24 timer i døgnet uten at man aner at de gjør det...
 
Last edited:
Re: Singapore Airlines med kameraer i steryggene

For mens folk "hyler og skriker" over dette så sitter man med dårlig sikrede mobiler og PCer der både kamera og mikrofon godt kan stå på 24 timer i døgnet uten at man aner at de gjør det...

ja nettopp .... :D


During the time you were keeping an eye on content, your internet browser began operating as a RDP (Remote Control) that have a keylogger which gave me the ability to access your display and web camera.
Next step, my softgotall data.
You have put passwords on the web-sites you visited, I sniffed them.
Surely, you are able modify each of them, or have already modified them.
But it really does not matter, my malware renews needed data every 5 minutes.
And what did I do?
I got a backup of your device. Of all the files and contact lists.
I have managed to create dual-screen video. The 1 section shows the film you had been observing (you've got an interesting taste, huh...), and the 2nd part shows the movie from your own camera.
What actually must you do?
Well, in my opinion, 1000 USD will be a reasonable price for our little riddle. You will make the deposit by bitcoins (in case you don't understand this, go searching “how to buy bitcoin” in any search engine).
 
Re: Singapore Airlines med kameraer i steryggene

Kan være ideelt å ha kamera der.. hvis noen passasjer ikke fikk samme setenr så de kunne sittet sammen, kan bruke kamera til å se hverandre via kamera... se og prate sammen.
 
Re: Singapore Airlines med kameraer i steryggene

Kan være ideelt å ha kamera der.. hvis noen passasjer ikke fikk samme setenr så de kunne sittet sammen, kan bruke kamera til å se hverandre via kamera... se og prate sammen.
Det håper jeg ikke...tenk på all prating med litt høyere stemme enn om man snakker med sidemannen (slik det ofte er når man snakker i mobiltelefon/FaceTime etc). Synes det er utfordrende nok å sitte på t-banen/bussen og høre folk gjennomføre mer, eller mindre, lange telefonsamtaler med venninner/venner....:wow:
 
Re: Singapore Airlines med kameraer i steryggene

Ikke bare Singapore som har dette. American også. Så da kommer det sikkert et skred av andre selskaper som har samme utstyret montert ... :D

Legg Delta og United til listen ..

https://www.dallasnews.com/business...nited-say-never-used-seatback-cameras-staring

Newer seat-back entertainment systems on some airplanes operated by American Airlines, Delta Air Lines, United Airlines and Singapore Airlines have cameras, and it's likely they are also on planes used by other carriers.
All four airlines said that they have never activated the cameras and have no plans to use them.
However, companies that make the entertainment systems are installing cameras to offer future options such as seat-to-seat video conferencing, according to an American Airlines spokesman.
 
Re: Singapore Airlines med kameraer i steryggene

SQ tar mukbang til nye høyder? :p
 
Re: Singapore Airlines med kameraer i steryggene

SQ tar mukbang til nye høyder? :p


Dette er fruens favorittsyssel på YouTube[emoji3] Ikke foran kameraet (foreløpig). Hun følger flere storspisere i både Korea og Thailand. Flere som faktisk livnærer seg av dette. Snåle greier...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Passasjerer videoovervåkes gjennom underholdningessystemet

Det høres nesten ut om en vill konspirasjonsteori, men det kinesiske selskapet Cathay Pacific innrømmer at de bruker video fra kameraet i underholdningssystemet til å overvåke de reisende.

I Kina har man allerede videoovervåking med ansiktsgjenkjenning på åpen gate og sosial score eller hvordan man oppfører seg. Det er naivt å tro at myndigheten ikke er interessert i disse opptakene om hvordan folk oppfører seg. Piller se seg i nesa? Drikker de alkohol? Dette kan få konsekvenser for fremtidige reiser til Kina.

Allerede for flere år siden ble det kjent at man i Kina jobbet med AI som allerede da bare basert på et stillbilde av ansiktet med 80% sikkerhet kunne finne om folk var kriminelle.

https://jyllands-posten.dk/livsstil...rkender-at-passagerer-overvåges-med-kameraer/

Og hvem tror at Cathay Pacific er de eneste?
 
Re: Passasjerer videoovervåkes gjennom underholdningessystemet

Dette har vi da akkurat diskutert, og tar jeg ikke mye feil var du tungt inne .. ;)
 
Re: Passasjerer videoovervåkes gjennom underholdningessystemet

Nei, det var som erstattning av boardingkort.

Her skal man ikke erstatte noe og det er ikke et synlig kamera som man bare skal gå forbi én gang.
 
Re: Passasjerer videoovervåkes gjennom underholdningessystemet

Hvilke lands myndigheter ville ikke ved ankomst av et fly likt å få en shortlist over hvem som oppførte seg unomalt eller nærvøst ombord og hvem disse passasjerene kommuniserte med?
 
Re: Passasjerer videoovervåkes gjennom underholdningessystemet

Det høres nesten ut om en vill konspirasjonsteori, men det kinesiske selskapet Cathay Pacific innrømmer at de bruker video fra kameraet i underholdningssystemet til å overvåke de reisende.

Etter å ha lest diverse artikler om dette, samt hva som skrives i divere originalartikler samt avledede artikler så tror jeg også en del begreper blandes sammen og fjær og høns osv.

Det som går helt klart frem er at flyselskapet har videoovervåking inne på flyene (det har veldig mange, hvertfall i galley). Det skrives også at man samler data fra IFE-systemet (overvåker bruk) om hva folk ser på og hvilke moduler de bruker. Så har noen slått sammen disse to og så blir det overvåking i hvert kamera i seteryggen ut av det.

Cathay sier selv (på CNN):

"In line with standard practice and to protect our customers and frontline staff, there are CCTV cameras installed in our airport lounges and onboard aircraft (one camera, positioned near the cockpit door) for security purposes," a spokesperson for Cathay Pacific told CNN Travel.
https://edition.cnn.com/travel/article/cathay-pacific-onboard-camera/index.html

Men konspirasjoner og overvåking osv.

Det som egentlig er mer bekymringsfullt er at de selv sier de samler inn MYE informasjon om passasasjerene som ikke er direkte relatert til billettbestilling m.v. (det gjør jo mange), og som vanlig sier de at det er "trygt og sikkert". Det ser ut til at manns minne er ganske kort i CX

Så sent som for et år siden ble CX hacket og de mistet persondata om 9 millioner kunder :rolleyes:: https://edition.cnn.com/2018/10/24/business/cathay-pacific-data-breach/index.html
 
Det er vel snart ingen som ikke har fått frastjålet en eller annen form for data ved hacking .. jeg har etterhvert fåt 'gratis kredittovervåkning' fra flere byråer enn jeg klarer å holde styr på. Equifax, Target, Sheraton, Adobe, Capital One, Citygroup, Home Depot ... sikkert flere vi aldri har fått høre om. De kommer jo ikke ut med dette før avisene får tak i det, selv om de er forpliktet. Men det er jo så jævlig mye data på villspor at det blir jo litt som sjansen for å bli truffet av en buss ..

Du skal bo rimelig langt under en sten for ikke å ha blitt det ..
 
Back
Top