• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Flyers Rights-rettssaken

vbirk

ScanFlyer Silver
Interessant oppfølging etter dommen i apelldomstolen i Washington D.C 28. juli d.å., hvor FAA blir pålagt å sjekke om stadig mer tettpakkede passasjerer har tilstrekkelige muligheter til å komme seg ut iht nåværende evakueringsreguleringer. For en amatør kan det se ut som om selskapene overholder reglene, men at reglene må oppdateres.

Artikkel i Daily Beast.
 
Det er jo trangt der bak men passasjerene foretrekker det slikt:
For noen år siden prøvde AA en kampanje hvor de fjernet flere sete rader og øket avstanden mellom setene. De kalte det «More room in coach”. Mye blest og oppslag men folk kjøpte heller billigere billetter hos konkurente som hadde det trangere. Litt slukøret stappet AA seter tilbake og satte prisene litt ned for å konkurere på lik linje.
Folket har talt...Heller trangt og billig enn komfortabelt og litt dyrere.
 
Det er sikkert riktig, men det blir egentlig en annen diskusjon. Domsslutningens pålegg til FAA gjelder ikke komfort, men sikkerhet.
 
Ville du valgt et annet busselskap som hadde bedre plass eller skal du bare komme deg fra A til B billigst mulig? Guess what, et fly er en buss med vinger. Så ingen overraskelse der.
 
Det er sikkert riktig, men det blir egentlig en annen diskusjon. Domsslutningens pålegg til FAA gjelder ikke komfort, men sikkerhet.

Det er riktig, hva dere begge sier.
Det oppsiktsvekkende er at folk ikke tenker på sikkerhet en gang.

5-10% tenker komfort framfor kostnad, 90-95% tenker kostnad framfor komfort.
Men hvem tenker sikkerhet framfor kostnad framfor komfort? Ingen? 0,001%? :)

Noe jeg synes er skremmende er hvor lite "egen-HMS" folk flest tenker. Når man er på kjøpesenter, på et hotell, i et badeland, i en opplevelsespark - i situasjoner med mange mennesker som potensielt må evakueres. Hvor mange tenker "her er det faktisk ikke trygt å være, rømningsvegene er blokkert og ingen vet hvor mange mennesker som er her inne". Eller "hva må jeg gjøre i en nødssituasjon"?

Dessuten kan man jo diskutere hvorvidt evakueringsscenarioene som det øves med og som setter grenser for max antall mennesker og sertifiseringer ombord i fly, tog og skip - er reelle. Etter et kurs i hvordan håndtere menneskemasser som ble holdt for cruiseskip og andre operatører kom det fram at det var helt greit å få evakuert et typisk stort cruiseskip så lenge skipet går ned i et perfekt saktegående - gjevnt - format hvor inntaket av vann er såpass lite at baug og akter holder seg parallelle, og man kan senke livbåtene perfekt ned i vannet og alle er reddet. Jess. Sånn. Vær så god, sertifisering for 3500mennesker og lykke til :)
 
Last edited:
Dessuten kan man jo diskutere hvorvidt evakueringsscenarioene som det øves med og som setter grenser for max antall mennesker og sertifiseringer ombord i fly, tog og skip - er reelle.

Ikke sant. Men øvelser under kontrollerte former gir ihvertfall en pekepinn på om utviklingen går i ønsket retning. Om en evakueringstest f. eks. tok x minutter i 1970 og 2x minutter i 2010, så ville det kanskje være på tide å vurdere å revidere regelboken.
 
Ville du valgt et annet busselskap som hadde bedre plass eller skal du bare komme deg fra A til B billigst mulig? Guess what, et fly er en buss med vinger. Så ingen overraskelse der.

Buss uten vinger er jo sertifisert for et maks. antall passasjerer den og. Dommen gjelder ikke forbrukeres rett til å velge, men hvilke sikkerhetskrav som skal lovreguleres.
 
Forstår godt at folk ikke tenker sikkerhet. Dessverre er det ofte flyulykker ender dårlig, og ofte er evakueringstiden lite relevant. Et minutt fra eller til skiller mellom liv og død i en forsvinnende liten promille av ulykkene. Heldigvis skjer ulykkene ekstremt sjelden, spesielt vektet mot antall reisende og distanse.
 
Noe jeg synes er skremmende er hvor lite "egen-HMS" folk flest tenker. Når man er på kjøpesenter, på et hotell, i et badeland, i en opplevelsespark - i situasjoner med mange mennesker som potensielt må evakueres. Hvor mange tenker "her er det faktisk ikke trygt å være, rømningsvegene er blokkert og ingen vet hvor mange mennesker som er her inne". Eller "hva må jeg gjøre i en nødssituasjon"?


Tja, i mine øyne høres det ganske slitsomt ut og drar ned ens egen livskvalitet hvis man hele tiden skal gå rundt å tenke sånn.

For all del, HMS arbeid er kjempeviktig, men å selv gå rundt å tenke "hva hvis" hele tiden det gidder i hvertfall ikke jeg.
 
Jeg tror mange tenker at "fly er sikkert, og andre passer på det er sikkert". De aller fleste er ikke skrudd sammen til å tenke sikkerhet i alle valg man gjør (Se bare hvor mange som stadig blir tatt uten sikkerhetsbelte, eller hvor mange biler som kjører rundt med mørke baklys)
 
Et minutt fra eller til skiller mellom liv og død i en forsvinnende liten promille av ulykkene.

Ila. 16-månedersperiode var det i USA i gjennomsnitt en evakuering hver 11. dag. Årsakene inkluderte bl.a. 15 faktiske motorbranner. Uten å krisemaksimere vil jeg tro at det er bedre å få folk ut på 5 enn på 10 minutter. Selve evakueringen er jo et faremoment i seg selv, spesielt dersom panikk sprer seg.
 
Last edited:
Tja, i mine øyne høres det ganske slitsomt ut og drar ned ens egen livskvalitet hvis man hele tiden skal gå rundt å tenke sånn.

For all del, HMS arbeid er kjempeviktig, men å selv gå rundt å tenke "hva hvis" hele tiden det gidder i hvertfall ikke jeg.

Da tror jeg du legger veldig mye mer i det enn det egentlig er. Å kaste et raskt blikk på evakueringsplanen i hotellet, å ta en rask kikk på omgivelsene rundt seg koster deg ca 15-30 sekunder og gir deg svært mye info. Når du venter på at kona skal gjøre seg klar på hotellrommet kan du heller lese evakueringsinfo enn å stå å lese hvilken kjendis som har operert nesa sist på vg.no's forside. Du framstiller det som om at du må "bruke tid" og "forringe din livskvalitet". Det er jeg uenig i, handler om å bruke tiden sin smartere. Handler ikke om å gå med skuldrene under nakken, men å være observant om ting rundt seg.
 
For min del kaster jeg alltid bort 1-5 minutter av livet mitt på å finne nærmeste trapp når jeg er på et hotell
 
For all del, HMS arbeid er kjempeviktig, men å selv gå rundt å tenke "hva hvis" hele tiden det gidder i hvertfall ikke jeg.

Du jobber altså ikke i oljebransjen, der blir vi jo opplært og påkrevd til å tenke slikt hele tiden når vi er på jobb. ;)

Selv den minste jobb krever arbeidstillatelse og en eller annen form for sikker jobb analyse etc. Se for deg hva som kan gå galt, hvordan du kan håndtere det og i verste fall hvordan du kommer deg unna situasjonen hvis alt går til helvete.

Etter at jeg begynte i oljebransjen har jeg blitt mye flinkere til å tenke fremover i tilfelle det skjer noe uventet. Bruker ikke mye tid av livet mitt til det, og ikke blir jeg særlig sliten av det heller. Kanskje vil disse få sekundene jeg fant korteste vei til en nødutgang gjøre at jeg forlenger livet mitt :)
 
Samme i flybransjen, man blir nesten hjernevasket til å tenke fremover og om hva som kan gå gærn’t og å ha plan B for redde dagen.
Vanlige folk tenker vel ikke sånn og blir veldig overasket når noe går dundas:(
 
Back
Top