• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Fly mistet all motorkraft og falt 4000 meter

En bedre og mindre tabloid kilde:

A Singapore Airlines Airbus A330-300, registration 9V-SSF performing flight SQ-836 from Singapore (Singapore) to Shanghai Pudong (China) with 182 passengers and 12 crew, was enroute at FL390 about 140nm southsoutheast of Hong Kong (China) when both engines (Trent 772) of the aircraft lost power. While descending the aircraft the crew worked the related checklists and managed to restore normal operation of both engines at about FL260. The aircraft climbed back to 9500 meters (about FL312) and continued to Shanghai for a safe landing about 100 minutes later.

http://avherald.com/h?article=486d5637&opt=0
 
Er det ikke vanlig å lande flyet så fort som mulig når slikt skjer? Selv om de får fart på motorene igjen?

w
 
Vann som fryser til is i fuel er et kjent problem. RR løste det med re-design av fuel/oil heater på RR ref B777 som mistet motorkraft med begge motorene ved Approach to Heatrow. Håper alle RR Trent motorer er modifisert.
Varmere luftlag kan varme og tankene.
Dette er kun kvalifisert tipping da fuel kvalitet er det eneste felles mellom motorene.
 
Men ja, som noen spør om - det er jo ganske kritisk å miste kraft på begge motorene, er det ikke da normalt å gå til nærmeste flyplass så fort som mulig?
 
Men ja, som noen spør om - det er jo ganske kritisk å miste kraft på begge motorene, er det ikke da normalt å gå til nærmeste flyplass så fort som mulig?

En gylden regel: Er man usikker så er man sikker.
De må ha vært helt sikre på at motorene var OK siden de fortsatte... Hvis ikke kunne utfallet fort ha blitt dramatisk.
 
Det er nok flere årsaker .. ikke minst det byråkratiske. (Yeah, I know...) Å be om diversion i det luftrommet (som er kontrollert av kinesisk militære) vil føre til et gedigent kaos man helst vil unngå. Må man så må man, men ikke uten at det foreligger en konkret nødsituasjon. En annen ting er nok at det de var relativt nære målet (halvannen time) med tilgang til alternativer en route hvis det var påkrevet.
 
Og så var det vel også ganske crappy vær. En diversion til HKG innebar vel å fly gjennom stormen som potensielt hadde noe med motorhavariet å gjøre, og man ville ikke risikere det igjen?

Jeg er ikke "sånn" pilot så skriver på et helt uvitent grunnlag ;)
 
Snakket med en kaptein hos Lufthansen en gang, på vei fra JNB til FRA på sein kveldstid mens vi cruiset nordover Afrika. Han sa det ikke rett ut, men skjønte på ham at de lander ikke nødvendigvis på første og beste plass i de områdene der om det ikke var veldig kritisk.
 
Det hadde ikke jeg gjort i deler av Europa heller. Vi nevner i fleng Donetsk, Minsk, Moskva...
 
Kommer nok litt an på hvem du er, men Minsk og Moskva er etterhvert blitt ganske bra. Flyr faktisk til Moskva nu.
 
Snakket med en kaptein hos Lufthansen en gang, på vei fra JNB til FRA på sein kveldstid mens vi cruiset nordover Afrika. Han sa det ikke rett ut, men skjønte på ham at de lander ikke nødvendigvis på første og beste plass i de områdene der om det ikke var veldig kritisk.

bruker ikke LH A380 til Johannesburg ??
isåfall er sikker det som er grunnen til de ikke kan landet på hvilken som helst flyplass
 
bruker ikke LH A380 til Johannesburg ??
isåfall er sikker det som er grunnen til de ikke kan landet på hvilken som helst flyplass
Det var en ren generell prat om det, og om det brenner på dass så lander de hvor som helst bare banen er passe lang og brei.
 
Back
Top