FedEx erstatter 727

Blubird

ScanFlyer Mile High Club
Medlem
Mange har spekulert i hva FedEx vil erstatte sin romslige 727-flåte med. Nå er altså planen klar, og selskapet har annonsert at de ønsker å hente inn 90 757 mellom 2008 og 2016. Dermed ser det ut til at det settes inn et sugerør mot brukte 757 i likhet med hva de har gjot mot brukte A300/310.

FedEx to spend $2.6 bln to replace fleet
 
Det skal bli interessant aa se hvor de finner dem. Markedet for 757 er ganske 'hot' akkurat naa. Men Fedex betaler cash, saa det er attraktivt aa selge til dem ...
 
Er det ikke 'ER markedet som er "hot"?

Har f.eks ikke NW noen 757ere stående i ørkenen eller tar jeg feil nå?
 
så vil vel presset på 757 i markedet synke noe etter at 787 kommer på markedet, selv om den er noe støre....
 
2016 er et godt stykke frem i tid, og innen vi kommer dit har forhåpentligvis en del amerikanske selskap (som samlet sitter med en enorm 757-flåte) har begynt utfasingen av disse. Dermed kan FedEx få tilgang på et nokså stort marked av brukte 757, attpåtil uten å gå utenfor riksgrensene. AA, CO, DL, NW, UA og US AW besitter samlet ca 500 757.
 
Fedex vet hva de gjør og bruker å inngå langsiktige opsjoner mot kjøp slik de blant annet gjorde da de kjøpte MD11 fra hendholdsvis AA og Swissair.
Som LN-MOW er inne på besitter de betydelige midler av cash og dikterer langt på vei den sum de er villige til å betale pr maskin i markedet ut fra teknisk og markedsmessige vurderinger.
Jeg skulle anta de er i kontakt med aktuelle selgere av B757 allerede eller motsatt.
De kommer neppe til å få problemer med å få tak i det antall de er ute etter i det aktuelle tidsrom.
 
Originally posted by Blubird
AA, CO, DL, NW, UA og US AW besitter samlet ca 500 757.
Av disse fikk CO sin første så sent som i 94, så disse vil nok være i tjeneste i en lang stund, og UA og AA fikk sine første i 89.
Blant de eldste fuglene finner vi maskiner hos AW, US, DL, og så hos NW, for ikke å snakke om en rekke charteroperatører, og BA. En stor del av maskinene FX kjøper opp vil nok komme fra disse selskapene.
 
Back
Top