Re: Ett forsøk på en edit, Værnes 0207-2010
Det som er positivt er at du selv er i stand til å registrere at bildet er (ikke litt, men kraftig) overeksponert. Litt mindre positivt er det at du,til tross for dette, allikevel velger å legge det ut.
Overeksponerte bilder, og spesielt de som klatrer høyt opp på høyre side i histogrammet (klipping), er "beyond repair", dvs det finnes ingen informasjon igjen (i høylysene) som kan redde bildet.
(Histogrammet er forøvrig en grafisk fremstilling av tonefordelingen i et bilde og er tilgjengelig i de fleste digitale kameraer og redigeringsprogrammer(google..)).
Det jeg egentlig forsøker å si, er at histogrammet er din beste venn i felten. Med det for hånd kan du umiddelbart justere settinger i kamera for best mulig eksponering neste gang.
Mange av oss har forøvrig også en nedarvet oppfatning om at medfølgende manualer/bruksanvisninger er uegnet som sengelektyre, men jeg anbefaler deg å studere disse nøye. I tillegg til mye nyttig og kameraspesifikk informasjon , finnes også normalt generell info om fotografering.
Når manualen er slitt ut, bør du snarest mulig kjøpe deg en god fotobok. Internett er en fantastisk oppfinnelse, men ingenting kan erstatte en god bok :lol:
Til selve layouten din vil jeg si at dette ikke umiddelbart tiltaler meg.
Mulig jeg er litt for konservativ, men innrammingen bør etter min mening være enklest mulig og ikke ta fokus vekk fra det du egentlig ønsker å presentere.Logoen blir også, foruten å forsvinne i lyngen/gresset, litt for liten. En løsning kan være å legge logoen i et mørkere felt som du legger til
under selve bildet.