Kanskje mulighet for et par-tre ekstra ukentlige i høysesong etter hvert da ..
Tolker jeg det rett er det mer problem med Emirates kapasitet (og prioriteringer av denne) enn etterspørsel fra OSL
Kanskje mulighet for et par-tre ekstra ukentlige i høysesong etter hvert da ..
Tolker jeg det rett er det mer problem med Emirates kapasitet (og prioriteringer av denne) enn etterspørsel fra OSL
Uansett vil forhåpentligvis Thai snart være tilbake på OSL og avlaste en del BKK-trafikk++ fra Emirates.
Du har et poeng der, men samtidig har jo Emirates veldig mye mer enn bare Thailand. Selv om jo Thai hadde mye connections videre.
Ellers litt morsomt de her trekker frem videreforbindelser til FlyDubais rute til Krabi
Mid-juli sjekket jeg litt med priser OSL-DXB i mid august. Det var ikke ett eneste ledig sete å oppdrive i economy på flere uker. Jeg mistenker at reisebyråer fra Singapore, Malaysia, Indonesia og mange andre land hadde forhåndsreservert såpass mye at de stoppet salget og heller re-åpnet når de fikk nøyaktig antall reisende. Damelandslaget i Fotball brukte EK til NZ, de hadde jo problemer med å få plasser på returen til Oslo, etter de var slått ut av mesterskapet. Qatar hadde samme problemet, alt fullt.Tolker jeg det rett er det mer problem med Emirates kapasitet (og prioriteringer av denne) enn etterspørsel fra OSL
I går annonserte Støre regjeringen ifb med statsbesøket fra UAE, en ny/ forbedret luftfartsavtale (uten det ble gitt mer detaljer) med dem. Usikker på om Norge er en avtalene alene med UAE eller en fellesavtale med Danmark og Sverige slik det vel er på andre bilaterale flyavtaler.
Med tanke på at det ser ut til å gå godt for Emirates så er det litt rart at de ikke har økt frekvensen fra den 1. daglige på OSL hvis dem ikke har makset ut på den bilaterale avtalen allerede.
Med en eventuell ny/ forbedret bilateral avtale kunne vi se Emirates gå opp til 2 daglige, eventuelt at Etihad starter ARN og/eller OSL fra AUH (også dem en del av UAE og dermed samme avtale som Dubai/ Emirates).
Takk for vedlagt avtale, men den er kanskje utdatert pga jeg kunne kun se Etihad, Emirates, Air Arabia, RAK, Flydubai og SAS som designated carrier. Norwegian er ikke nevnt i avtalen og heller ingen provision for å legge til skandinaviske flyselskaper i avtalen, kun for UAE.Såvidt jeg vet er det ingen begrensning i den bilaterale avtalen, når det kommer til frekvens eller kapasitet. Så lenge det er en designated carrier, noe både Emirates og Etihad er.
Se forresten nederst på side 16 på avtalen fra 2011
https://www.gcaa.gov.ae/en/departme... ICANb3ab8841-deb1-4a97-b4e8-58edbbb2d353.pdf
Emirates har ved enkelte få ganger pre-korona hatt mer enn en daglig (7 ukentlig), men basert på et intervju vi i Flypodden gjorde med dem for noen år siden, er det også opptatt av å beskytte yield. Og dermed holder litt igjen. Dessuten handler det litt om kapasitet og totale nettverk
https://www.gcaa.gov.ae/en/departme...t2010f6af8b99-c0df-4b8a-89af-c933418e93e2.pdfTakk for vedlagt avtale, men den er kanskje utdatert pga jeg kunne kun se Etihad, Emirates, Air Arabia, RAK, Flydubai og SAS som designated carrier. Norwegian er ikke nevnt i avtalen og heller ingen provision for å legge til skandinaviske flyselskaper i avtalen, kun for UAE.
Så hvordan kunne de da fly lovelig til Dubai? De fløy vel allerede til Dubai vel da avtalen ble inngått i 2011 og fortsatte vel flere år etterpå.
Der er vi enig at det så langt se ut til å ikke være noe som hindret Emirates fra å øke mer enn det de har idag.Det er uansett neppe den bilaterale avtalen som har holdt Emirates på 1x daglig
Går ned til 777-200LR neste vinter (og dermed ingen First ser det ut til ifølge Amadeus)
De har jo kun 10 -200LR, så at de velger å sette denne gamle kjerra inn på OSL, i stedet for den nye A350-900, som de nå begynner å fase inn, er kjipt for kundene. Begge har ca. samme seteantall og er uten F. Stor forskjell i produkt.
Men ser ut til at 77L har nye Businessclass, med 2-2-2 i det minste
2-2-2 i business på -200LR er jo det gamle produktet som var utdatert allerede da de startet Oslo-ruta i 2014. På nye A350 er det 1-2-1.
Ryktes vel 77L er litt midlertidig og OSL trolig står i kø for A350