Re: DY:Slik blir flyturen mer miljøvennlig
DYs nye konsept er det SAS har kjört etter i mange, mange år. Bortsett fra at vi fremdeles har papirmanualer i cockpit for innflygningskart etc. Innsparingene ved elektroniske kart stod ikke i forhold til innsparingene, og i tillegg måtte man, som Tally-Ho sier, ha papirbackup alikevel. (Det er mulig dette kravet er endret nå).
De elektroniske TODC-utregningene gir maksimal derating for motorene og sparer både fuel og motorslitasje ved avgang. Så kan man velg selv om man vil legge på ytterligere marginer. Kostnadene ved ACARS-sytemet har spart seg selv inn mange, mange ganger på de årene det er blitt brukt.
Når det gjelder små og store utgifter er det ingen tvil om at det selvfölgelig väe de store innsparings- og effektivitetstiltakene (som direct tracks og fulle maskiner) som vil ha störst effekt. Samtidig
blir faktisk mange bekker små til slutt en stor å.
Kjöper du Dagbladet og VG hver dag, koster dette deg 7500 kroner på ett år. 1 kg fuel spart pr. flight vil for SAS inebäre 1 million kroner i insparinger pr. år. Og man skal faktisk selge noen ekstra kaffekopper for å tjene inn de 12 kiloene med fuel det koster å ha retractable landing lights på under FL100´på en gitt flygning.
I SAS har det värt fokus på fuelsparing i noen år nå, og det er faktisk ganske interessant å se hvordan holdningen har endret seg med tiden. För var det stilig å fly så fort som overhodet mulig, og kunne man lande 20 minutter för tidtabellen, presset man gjerne på fremdeles,for å kanskje lande 22 minutter för. Nå går det sport i å bruke så lite fuel som mulig underveis. Men alikevel beholde de samme sikkerhetsstandardene.
Som et resultat av dette, finner man stadig nye måter å spare på, som for eksempel å printe på begge sider av arkene når man skriver ut vär, NOTAM og Flight Plans. Tiltak som ikke hjelper det grann om det bare er én mann i organisasjonen som gjör dette, men som plutselig blir utgjör litt om samtlige 10 000 ansatte tenker på samme måten.
Her er forrsten en interesant artikkel om fuel saving:
Learmount Blog