• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Boeing 737 vs Douglas DC9

Twin Otter

ScanFlyer Mile High Club
Medlem
Bare en liten ting jeg har gått rundt og tenkt på. Disclaimer: ja jeg synes Mad-Dog'ene er og var veldig flotte å se på og reise med. På samme måte som mange mener at 737 har et tidløst design mener jeg (og sikkert mange andre) det samme om Mad-Dogs, DC-9, 717. Kjært barn har mange navn.

Når Boeing i sin til slo seg sammen med MD Douglas. Hva hadde skjedd dersom Boeing parkerte 737-programmet og heller satset videre på Boeing 717 eller dette Mad-Dog designet?

Sett i lys av dagens situasjon med MAX-flyene på bakken: Dersom publikums tillit til Boeing 737 krymper pga. MAX-hendelsene. Kan MD95 og MD90 programmet på noen som helst måte vekkes til live igjen?
 
Ytterst tvilsomt. Jeg er enig med deg i at passasjerkomforten -spesielt foran på MD80- lå godt over 737. Man slapp midtsete på venstreraden også. Men å fyre opp igjen et fly som er enda eldre enn 737 er nok ikke aktuelt. Bortsett fra alle andre faktorer spørs det vel om det i det hele tatt eksisterer noe produksjonsutstyr til dem lengre. Men jeg tar gjerne turen i en ny (Boeing MD12?) med nye motorer, ny avionic og oppgraderte systemer. Og litt ekstra god benplass på de første radene takk!
 
Nei, vi må nok stole på at kineserne får det til .... ;)

Skal man vekke tillive MD’ene, må man starte helt fra scratch, både produksjons- og sertifiseringsmessig. Det er nok enda mindre sannsynlig enn at Boeing skroter MAX’en.
 
Blir tilliten lav nok endrer vel Boeing navn til Douglas og omdøper flyene til DC14,15 osv :p
 
Har selv vokst opp med DC-9 og etterfølgerne kalt MD 80 og 90.
737 har fått en (for) stor plass i mitt yrkesliv etterpå men det hersker ingen tvil om at det er DC-9 serien som er fly etter mitt hjerte.
Dog er det vel et faktum at de fleste suksessfulle fly i denne kategori i tiden fra 50-60 tallet er bygget over samme lest som en 737.
Med det mener jeg motorer på vinger, plassering av vesentlige systemer og vitale komponenter, stabilisatorer o.l.
De som har videreført DC-9 sin "grunnkonstruksjon" har vel ikke opplevd tilsvarende suksess?

Min konklusjon er nok (dessverre) at Boeing fikk "mer rett" enn Douglas på hvordan denne oppgaven ble løst.
Tror overhodet ikke noe på at en tilsvarende grunnkonstruksjon som på DC-9 kommer tilbake på en slik kategori fly.
 
Back
Top