Base for politihelikopter i Oslo er vanskelig

Re: Base for politihelikopter i Oslo=VANSKELIG

De burde klare å finne en tomt som ikke akkurat ligger klin inntil Norges største jernbaneterminal. Det er tross alt enklere enn å flytte hele jernbaneterminalen fordi den ikke har gode nok utviklingsmuligheter.
 
Re: Base for politihelikopter i Oslo=VANSKELIG

Dette har vært diskutert siden 80-tallet, og hele prosessen har vært styrt av vingelete politikere og byråkrater i Justisdep. Noen ganger har hele "helikopterprosjektet" vært nærmest avviklet, andre ganger har det vært en del aktivitet, alt etter bevilgningene. Man har leid inn et helikopter fra et sivilt selskap, og da i blant med egne politifolk som på eget initiativ har igangsatt utdannelse etc...I det hele en stemoderlig behandling av dette.

At de nå har fått vann på mølla etter den tragiske episoden er vel ikke merkelig..., men at de skal kunne enes om en rask lokalisering har jeg ingen tro på. Særlig operasjonelle kan man ikke si at beslutningstakerne har vært...

Tally-Ho
 
Re: Base for politihelikopter i Oslo=VANSKELIG

Hva med Fornebu? Er da masssevis av plass der til noe sånt..
 
Re: Base for politihelikopter i Oslo=VANSKELIG

Hva med Fornebu? Er da masssevis av plass der til noe sånt..
Vil tro det er fryktelig politisk ukorrekt å legge noen form for luftfart til FBU. Det gikk jo prestisje i at man overhodet ikke skulle fly der etter stengingen.

(Dessuten er det jo ikke i Oslo, så da blir det sikkert "feil" eller "krangling" el.l.)

Mvh,
oppgitt
 
Re: Base for politihelikopter i Oslo=VANSKELIG

Jeg er ingen ekspert på dette, men:

Hvor my plass kreves for å ha en sikker helikopterbase da?
 
Re: Base for politihelikopter i Oslo=VANSKELIG

Jaja, innen de har enes om noen form for tomt, så har vel bølgene lagt seg etter de tragiske hendelsene i sommer, og dermed blir nok bevilgningene trukket tilbake med en eller annen populistisk unnskyldning. (og dette gjelder uansett hvem som får makten etter valget).
 
Re: Base for politihelikopter i Oslo=VANSKELIG

Er jo ikke bare den fysiske plassen det har vært krangel om, naboer (særlig i Groruddalen) har jo også vært ganske klare på at det ikke er ønskelig med mer støyende aktivitet i nærområdet.
 
Er ikke bare prat om Heli base... Er snakk om en kombinert helibase + base for deltastyrken med treningsområde etc!... Så plass trengs...

Håper det blir gjennomslag denne uken... Jerbaneverket er på gli visstnok :)
 
Jeg synes Kjeller virker som et naturlig valg. Er det noen som vet hvorfor basen ikke er plassert der?
 
Dette spørsmålet besvarer seg kanskje med hjelp fra -OSS sin post over.

Jeg er litt usikker på akkurat hvor på Alna det er aktuelt å plassere basen, men så vidt jeg kan skjønne er det ikke ledige arealer på Alna som er større enn det som er tilgjengelig i umiddelbar nærhet til Kjeller.
 
Jeg er litt usikker på akkurat hvor på Alna det er aktuelt å plassere basen, men så vidt jeg kan skjønne er det ikke ledige arealer på Alna som er større enn det som er tilgjengelig i umiddelbar nærhet til Kjeller.

Tomten det er snakk om ligger så vidt meg bekjent rett nord-øst for krysset Østre Akervei/Nedre Kaldbakkvei, rett øst for Hovedbanen og sør for Grorud verksted.

Min mening er at det er altfor korttenkt å presse inn en helikopterbase der, hvor man heller burde sikre arealer for framtidig utvidelse av jernbaneterminalen. Det er ikke så mange daa de trenger, så det er nok av andre arealer å velge mellom.
 
Å plassere en slik base her, er for meg uforståelig, hvorfor ha den så innpå almenheten. Dette vil jo være det første the bad guys vil ta, før de gjør ett skikkelig brekk.
Om basen inneholder Helikopterbase og beredskapstropp, så må de for det første få ett helikopter som som de kan laste inn bedredskapstroppen. For det andre, så vil responstiden med ett helikopter være minimal, nesten samme hvor den plasseres på det sentrale Østlandet. Rena, Kjeller, Rygge etc, hvor enn har nok av plass, og ligger litt "avsides", hvor en kan bygge opp treningssenter etc må være bedre enn "midt" i Oslo. Men skal beredskapstropp på hjul, så stilles det jo helt andre krav til plassering, men dog så får man som kjent ikke i pose og sekk.
 
En av hovedgrunnene til å flytte basen fra OSL til Oslo er å redusere responstiden. En reduksjon på 15 minutter for operasjoner i Oslo er jo betydlig.

Samtidig så trenger Delta nye lokaler, og det er jo logisk å prøve å bygge et anlegg i stedet for to. Det ville vært sløseri med utstyr. Dette sikrer jo også at fasilitetene er gode hvis forsvaret skal bli brukt til å løfte delta rundt forbi. Og man skal jo ikke se bort fra at det kommer nye helikoptre med bedre løftekapasitet enn det man har idag.

Spørsmålet er jo hvor kan man legge noe i Oslo idag som dekker politiets behov, ikke plager for mange naboer osv.
 
Back
Top