Bare ræva ... (alternativt: Mooning the Boeing)

atck

ScanFlyer Gold
Bare ræva ... (alternativt: Mooning the Boeing)

Ikke lett å finne gode titler. Men det er nå bedre enn "Enda noen bilder tatt på Sola i motlys" - som denne tråden stort sett egentlig dekker.

Først et bilde jeg må si meg godt fornøyd med. Joda, det ble langt unna, og linsa strekker kanskje ikke til. Men månen var fin og AWACS'en på right downwind til 18 lå akkurat passe lavt. Enda bedre hadde det vel vært hvis den fløy rett på'n. Skulle kanskje tatt en tlf til gutta i tårnet og bedt dem om å klarere den 250 fot høyere. ;)

E3A-moon.jpg


Så, over til alle rompene:

Bling bling
E3A-landing-blur-behind.jpg


For å si det med Jim Carrey: Smmmmmooking!
E3A-landing-behind-smoke.jpg


I Holland er vi vant til sidevind og crab.
B739-KLM-Landing-behind-sun.jpg


Nå er det min tur!
B737-KLM-SAS-RWY-enter.jpg


Kan ikke si jeg har lagt merke til at man faktisk kan se rett gjennom disse motorene. Joda, jeg skjønner hvorfor. Men trodde ikke det var tilnærmet fri bane. Med sola ser det jo nesten ut som etterbrenner. :D
B737-Sas-dep-behind-ab2.jpg


B737-SAS-dep-behind-afterbu.jpg


Nok en KLM-maskin i sola. Man kan jo bli glad i en sånn hekk. Blank og fin.
F100-KLM-behind-sun-zv.jpg


Siste rompa i dag. Full av appelsinhud.
AN26-parked-behind-close.jpg


Sånn går nu dagan. Sa jeg at jeg liker jobben min?
 
Re: Bare ræva ... (alternativt: Mooning the Boeing)

Woowwww......dette var magisk. Meget bra !!!
 
Re: Bare ræva ... (alternativt: Mooning the Boeing)

Så fine bilder! Hva er det siste bildet?
 
Re: Bare ræva ... (alternativt: Mooning the Boeing)

Takk takk.

Siste bildet er av denne karen.
AN26-parked-with-E3A-smokin.jpg


En annen detalj:
AN26-parked-nacelle-close.jpg


Og så noen bilder som ikke fikk være med i utgangspunktet. Fordi de ikke var rompebilder :-)

DH83-wif-and-LNJAL-holding-.jpg


P28A-LNJAL-holding-point-zv.jpg


Variasjon over et tema:
E3A-moon-under.jpg


Og til slutt en gåte. Noen som vet hva dette er? ;-)
compass-swing-ND1230.jpg
 
Re: Bare ræva ... (alternativt: Mooning the Boeing)

Jeg tror det enten er ett kompass, eller AA-stilling..

Flotte bilder, i en vinkel vi sjeldent ser!
 
Re: Bare ræva ... (alternativt: Mooning the Boeing)

Ikke lett å finne gode titler. Men det er nå bedre enn "Enda noen bilder tatt på Sola i motlys" - som denne tråden stort sett egentlig dekker.

"Buttman strikes again", men det hadde vel fort latt seg misforstå :p
 
Re: Bare ræva ... (alternativt: Mooning the Boeing)

Herlige "Butt-pics" Kyrre :)

Jeg har alltid elsket fine rumper ;) Enten i stål og metall, til og med kompositter, eller på en Quinde :)

Flotte skarpe fine bilder!
 
Re: Bare ræva ... (alternativt: Mooning the Boeing)

Fine bilder dette:) Har AWACSene vært på sola i det siste? har ikke sett dem på en stund
 
Re: Bare ræva ... (alternativt: Mooning the Boeing)

Takk takk.

Jeg har ikke fulgt så veldig med, har vært lite på jobb på Sola. Men jeg tror ikke den har vært der så mye i det siste.

Forøvrig er det siste bildet av en "Compass Swing", en Kompensierenscheibe ND 12/30 fra krigens dager. Før var det en dreieplate med en løfteanordning slik at man kunne justere kompass på maskiner på opptil 30 tonn.
Jeg lurer på om den har vært godt skjult, men har dukket opp igjen etter at man har laget noen nye helikopterlandingsplasser i nærheten av fuel-tanken.
 
Re: Bare ræva ... (alternativt: Mooning the Boeing)

Kan det være plassen til en gammel GCA?

Fro de som ikke vet hva GCA er, så står bokstavene for Ground Controlled Approach og var et presisjonsinnflygingshjelpemiddel som forsvaret drev, der de ved hjelp av to radarer, en som viste høyden og en som viste retning til flyet og en GCA-kontrollør "snakket" flyet ned: "You're left of centerline, turn three degrees right. You're slightly above glidepath, You're on centerline, you're on glidepath."

Tidligere utgaver av dette hadde antenner som man måtte ut og dytte/rotere i forhold til bane i bruk, og plasseringen måtte selvfølgelig være meget nøyaktig. Det tenkte jeg at diise små skiltene med tall på kanten kanskje kunne være.

Det er ikke GCA igjen i Norge, så dette kan være en nedlagt site for en slik antenne.
 
Re: Bare ræva ... (alternativt: Mooning the Boeing)

God forklaring - og faktisk kunne det vært noe sånt. Men i dette tilfellet vet jeg med sikkerhet at tyskernes kompassrose stod akkurat der - og at de merkene er veldig typiske for slike kompass-skiver.
Det fantes forskjellige utgaver, men utformingen - og størrelsen - tilsier at dette er en ND 12(meter diameter)/30 (tonn).
På slutten av denne filmen ser man en sånn skive
http://www.youtube.com/watch?v=mMO8cSg8zl0
 
Re: Bare ræva ... (alternativt: Mooning the Boeing)

Lurte på hva man skulle med en kompassrose på bakken, men når jeg så filmsnutten så forstår jeg at det dreier seg om en kompassvingeplass.

Og du har sikkert rett i at dette er en slik.
 
Back
Top