Aust-egdene vil igjen bytte ut Kjevik

  • Thread starter Thread starter GF1
  • Start date Start date
Selv om Gullknapp har en bra flyteknisk lokalisering, så er desverre ikke befolkningstyngdepunktet i nærheten. Kristiansand er det naturlige midtpunkt befolkningsmessig, og selv om veiene østover er blitt bedre, så er det utopi å tro at Gullknapp vil kunne tiltrekke seg nok passasjerer for å bli lønnsom. De vestlige delene av Agder-fylkene vil nok heller kjøre til Sola, som har et mye bedre tilbud, enn å traske veien til Gullknapp. Dessuten er man i gang med å utbedre E18 østover fra Arendals-området (på planleggingsstadiet, men nærmere enn noensinne), og da vil man i østlige deler av Aust-Agder falle mer inn under Torp.

Dessuten tviler jeg på at man klarer å få på plass den nødvendige finansieringen som skal til for å få de nødvendige fasilliteter på Gullknapp, vi snakker jo tross alt om en minimumsinvestering på over 1 milliard for å få dette på plass. Og selv om Arendal så gjerne, av de mest navlebeskuende årsaker, vil ha dette for å ta innersvingen på Kristiansand og Kjevik, så tror jeg at potensialet til Gullknpp begrenser seg til småfly- og helikoptertrafikk. Froland er ikke akkurat verdens navle....:stir

Og når det gjelder områder som egner seg til flyplass andre steder enn Kjevik, så ville det la seg gjøre å bygge en flyplass i tilknytning til Sørlandsparken, i Lillesand Kommune. Dynamitt og bulldosere løser det meste, bare se på planene for Hurum. Det er jo ikke akkurat flatt på den halvøya heller.....:cool:

Det er mange fine flate sletter i Søgne området, en flyplass der burde jo ikke vært umulig å få til :p
 
Kan man ikke bare dumpe litt stein i fjorden og utvide rullebanen på KRS noen hundre meter den veien?
 
Interessant diskusjon.

I Vest-Agder bor det ca 170,000 mennesker. I Aust-Agder bor det ca 107,000. Med andre ord er dette som to bydeler i en normalt stor europeisk by. Mancheste har en flyplass og der bor det 2,240 millioner mennesker innenfor grensene til Greater Manchester. Tar du med korridoren fra Liverpool til Leeds får du hele tre flyplasser og ca det dobbelte antallet mennesker. Det er mange som drar til Kanariøyene derfra også.

Men for all del. Pollen er verdens navle og Gullknapp er vel som Gulltopp. Bare at her er den onde greven fra Kristiansand. Det er tydelig at vi lever i et land der man ikke har mye å krangle om.
 
Kan man ikke bare dumpe litt stein i fjorden og utvide rullebanen på KRS noen hundre meter den veien?

JOda, det burde være mulig det også! Det har vel også vært vurdert tror jeg. Men når alt kommer til alt er det ingen som synes det er noen god ide å utvide Kjevik. Til det er nok trafikkgrunnlaget for lite. Så på bakgrunn av det behøver man jo ikke å være professor for å forstå at trafikkgrunnlaget er enda mindre i Gullskogen borte i Froland!

BF:cool2
 
Dette har sikkert vært diskutert tidligere; men det som hadde vært flott, hadde jo vært å få en flyskole lokalisert på Gullknapp :) Da faller argumentet om befolkningsgrunnlag på dårlig grunn, ettersom det ikke behøves et lokalt befolkningsgrunnlag for å starte opp flyskole!
Derfor bør Gullknapp utvides.
 
Kan man ikke bare dumpe litt stein i fjorden og utvide rullebanen på KRS noen hundre meter den veien?

Det jeg har hørt er at da blir det lavere høyde for fly på innflygning rundt varoddbroen, så det gikk visst ikke... :angry:
 
Dette har sikkert vært diskutert tidligere; men det som hadde vært flott, hadde jo vært å få en flyskole lokalisert på Gullknapp :) Da faller argumentet om befolkningsgrunnlag på dårlig grunn, ettersom det ikke behøves et lokalt befolkningsgrunnlag for å starte opp flyskole!
Derfor bør Gullknapp utvides.

You're kicking a dead horse...:colgate:

Arendal har jo allerede anklaget Kristiansand for å sabotere et slikt prosjekt, så det gjenstår å se hva mer Kristiansand blir anklaget for...:stir

Men, det ser jo uansett ut som om Aust-Agder går i oppløsning i forhold til at det er flere kommuner som kommer til å melde overgang til Vest-Agder dersom fylkene ikke slås sammen. Kanskje et lite hint til at Arendal bør roe ned stormannsgalskapen...?
 
Kan man ikke bare dumpe litt stein i fjorden og utvide rullebanen på KRS noen hundre meter den veien?

Blir for nærme broen, med mindre de lager neste "Varoddbrua" like lav som den broen ved siden av.
Dessuten blir det også for bratt innflygning i henhold til et lite fjell som er på innflygningen. Og det blir nok for nærme mye boligområde som blir verre å kvitte seg med enn å grave innover i dalen.
 
Men for å holde oss til fakta. Skal noe bygges på Gullknapp så må man betale for det. Avinor må ha pengene fra et eller annet sted. Så kan alle våre sivil/bedrifs-øknomiker her stille opp den ligningen, og for å gjøre den relevant, løse lingingen for paret (X,Y) , hvor X er hvor mange toaletter som må fjernes på OSL og Y er antall kvadrameter taxfree-salget må økes på OSL.

-A
 
Hvis noen finner det økonomisk forsvarlig å bygge ut gullknapp fordi man vil starte flyskole der, ja, så er jeg mildt sagt imponert!

Før den tid kommer, vil alt være en utopi og ønsketenkning fra enkelte som nok ikke selv vil sette penger i det prosjektet!

BF:cool2
 
Dette har sikkert vært diskutert tidligere; men det som hadde vært flott, hadde jo vært å få en flyskole lokalisert på Gullknapp :) Da faller argumentet om befolkningsgrunnlag på dårlig grunn, ettersom det ikke behøves et lokalt befolkningsgrunnlag for å starte opp flyskole!
Derfor bør Gullknapp utvides.

Trengar man virkelig bygge ut Gullknapp for å få plass til noen få C-152/172?
 
Ikke umulig i Søgne nei. Man må bare jevne Tangvall(sentrum) med jorda først:) Tyskerene hadde planer om flyplass i Søgne.
 
Skyteam said:
Nå tenkte jeg heller mer på f. eks bygninger rundt for undervisning og administrasjon av en eventuelt skole.
Da trengs jo ingen utbygging i den forstand det er snakk om her, man kan jo bare få inn noen brakker, evt. bygge noen enkle greier ved siden av apron.
 
Skal det være flyskole må det være tårntjeneste, minium AFIS. Det koster mer en flyskolen kan betale. I tillegg tror jeg de er veldig gira på å få instrument innflyving og det blir det fort penger av, både til innkjøp og drift.
Dette er noe som Avinor ikke betaler, plassen er privat. Det er mulig at staten dekker lønn til tårntjensten hvis det er rutetrafikk på plassen.
Uansett er det noen med stor lommebok der borte, så kansje kansje
 
Sorry, staten dekker ingenting. Eventuell tårntjeneste må dekkes av eierne, eventuelt Froland og Arendal kommuner. Dessuten må man ha avtale med Avinor om teknisk bistand ved behov i forhold til drift av navigasjonshjelpemidler/innflygningshjelpemidler.

Skal det være en ILS? 25 millioner, takk! RNAV-approach? Ikke god nok DME-dekning. VOR eller NDB? Koster kroner å etablere radiofyrene. GPS-aaproach? Da trengs en DGPS-stasjon, og det koster det også.

Luftslott....
 
Må man ha en DGPS-stasjon for å publisere/utvikle en "vanlig" GPS-approach i Europa/Norge?
 
Her var det mange artige innlegg. Flytter man noe trafikk til Gullknapp så må jo selvfølgelig Lista opp å gå, det bør ikke være for lang avstand fra plass til plass, hvis man skal kjøre bil. Når det gjelder å sprenge fjell, så var det for noen år tilbake forslag om flyplass på Hurum. Har noen sett nærmere på hvor mye fjell som måtte sprenges bort der? Bør ikke Kjevik forsette som den regionale flyplassen den er, nå truer jo Avinor med nedleggelse av flere plasser nordpå, da er det vel ikke det rette tidspunktet med flere og større Gullknapper?
 
Nå er det ikke Avinor som evt skal drifte og eie Gullknapp. Eventuell rutetrafikk er det flyselskapene selv som velger.
 
Nei, Avinor skal ikke drifte flyplassen. Men kompetanse på tekniske installasjoner må jo hentes fra et sted, og Avinor er jo et naturlig valg, hvertfall frem til man har utdannet denne type folk selv.
 
Back
Top