Flyprat


Go Back   Flyprat > TripReports
Register Cookies FAQ Community Calendar Today's Posts Search

Notices

Reply
 
Thread Tools Display Modes
Old 07-03-2016, 21:37   #1
Cecilie
ScanFlyer Crusty
 
Cecilie's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: ENGK
Posts: 3,810
OBB 19 Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Heihei! Lenge siden jeg har bidratt med reisebrev her på denne kanten, så jeg tenkte å slenge ut en liten (øh, red. anm. Tror den kan bli ganske lang.) rapport fra turen min til Hongkong med SAS tidligere i år.
Jeg booket turen allerede i september i fjor på et Friends & Family salg. Bodø-Oslo-Stockholm-Hongkong-Stockholm-Oslo-Bodø kostet 3500 NOK. Ingen upris.

Reisen startet tidlig en torsdagsmorgen fra Cecilies HQ i Bodø. Jeg tok bussen til flyplassen litt over klokken 06, og subbet inn i terminalen litt småtrøtt et par minutter over halv sju. Flyet hadde avgangstid 0710 så det er jo pleeeeeeeenty av tid i Bodø.
Fikk printet ut en bagasjelapp og sendt kofferten avgårde på beste og nærmeste selvbetjente baggage drop. Kan ikke minnes at jeg sutret over å måtte vente nevneverdig, så da gikk det vel greit for seg uten noen form for kø. Og det er jo kjekt sånn på morrakvisten.



Videre opp trappa og gjennom fast track, som faktisk funker veldig greit i Bodø. Det er egen dedikert sluse for fast track og crew/ansatte. Det er en automatisk boardingkort scanner/sluse/ting som slipper deg gjennom dersom du har de rette bokstavene printet på.
Nada kø der også gitt. Kan tenke meg at den vanlige køen hadde 4-5 minutters ventetid. Rask, effektiv og hyggelig sikkerhetskontroll, uten for mye dilldall. Siden jeg jobber på BOO til vanlig, vet jeg at beltet mitt ikke piper, og at vinterskoene mine heller ikke gjør utslag. Så det gjør jo ting litt enklere. I det jeg rundet hjørnet etter sikkerhetskontrollen, ble praiårity bårding annonsert, så jeg ilte bortover flisegulvet og meldte meg til tjeneste. Viktig å sitte å vente om bord, må vite.

Neida. Jeg fant meg en sitteplass og satt der til det begynte å blinke «gate closing». Ut i fra setekartet på mobilappen skulle jeg visst få en treseter for meg selv baki flyet, så jeg hadde ingen hastverk med å komme om bord tidlig. I tillegg hadde jeg kun en liten sekk som håndbagasje som smetter lett under setet foran. Det er vel også derfor jeg liker å sjekke inn kofferten min når jeg er ute på tur.

Jeg kom meg uansett om bord, og fant frem til sete 23A. 23BC forble ledig.
Vi kom oss litt forsinka avgårde fra Bodø grunnet snø på rullebanen som måtte ryddes bort før vi kunne gønne nedover rullebana. Dessuten måtte vi jo deice også, etter nattens og morgentimenes snøfall.

Etterhvert ble jeg nok litt bekymret for min i utgangspunktet ganske korte connection i Oslo på drøye 45 minutter. Da vi omsider kom oss avgårde rett før klokken 8, og med en forventet flytid på 1 time og 20 minutter, tenkte jeg at, fillårn, dette kommer til å holde hardt, kunne purser berolige oss med at vi forhåpentligvis kunne fly igjen litt av den tapte tiden. Jaujau, la oss håpe det.



Servicen om bord tok til, og jeg slo til på en overprisa (men digg!) frokostboks til 70 kroner. Det er sykt dyr yoghurt + rundstykke med ost, asså.

Etter frokostservering kom den ene flyvertinna til meg og lurte på om jeg kunne tenke meg noe mer. «Et glass vann, hadde vært knall!» repliserte jeg, og et par sekunder senere dukket det opp både glass og vann. I flaske. Jeg fikk beholde hele flaska sjøl. Digg







Vi landet på Gardermoen noen minutter før kl 9 på den østre rullebanen, og kjørte bort til gate 10. Det er som kjent brakkeanlegget lengst unna alt (med unntak av Gate 19… eh, B)

Gate 10, ja. Det heter vel ikke det nå lenger. Gate A-ett-eller-annet, tipper jeg.

UANSETT.

Utendørsgate var egentlig litt ubeleilig denne morgenkvisten, fordi det var -20 celciuser, og jeg overhodet ikke var kledd for slike negative temperaturer. Litt dumt, sånn i retrospekt, for det var faktisk ikke mye varmere i Hongkong den helgen. Mer om det seinere.

Kom meg av flyet i en fei, og løp avgårde til Stockholm-flyet som ikke hadde begynt boarding en gang da jeg kom frem. Rett før hvilepulsen inntraff, ble boarding igangsatt. Jeg surret meg nok en gang sist om bord. Liker det best sånn

Vi kom oss av gårde fra Gardermoen uten for mye tull og fjas, og gutta som styrte showet i kabinen vartet opp med både strenge pålegg til Herr JegSnakkerITelefonenMinNårJegVilJEG! og noen smil til juniorene som reiste på tur alene.

Avgang på østre rullebane, og en rask kursendring mot øst etter avgang så var nesa rettet mot Stockholm-Arlanda.





Det var en forventet flytid på ca 40 minutter, så her hadde kabinbesetningen bare med å komme i gang med serveringen fortest mulig. Jeg ba om en smoothie, som flyverten ville jeg skulle betale for. Jeg trodde jo at de hadde begynt å få litt peiling på hvilken EB-status de ulike passasjerene har om bord, men den gang ei. Måtte røske frem diamantkortet, noe som ble kontant møtt med et lite snøft og en nærmest motvillig overrekkelse av smudien.

Okeeeei.





Vel, med eller uten smoothie, vi kom oss frem til Stockholm, hvor vi parkerte på den mest loungevennlige parkeringsplassen av alle. Den som ligger rett under trappa til SAS-loungene. Pørfekt.

__________________

Last edited by Cecilie; 07-03-2016 at 21:41.
Cecilie is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2016, 21:37   #2
Cecilie
ScanFlyer Crusty
 
Cecilie's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: ENGK
Posts: 3,810
OBB 19 Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Tasset opp trappa, og ble sluppet inn i gullstova. Jeg la også inn en oppgraderingsrequest hos loungedamene, til et litt bedre sete enn 32H. De kunne ikke garantere noe, og ba meg om å ta kontakt med servicesenteret etter passkontrollen. Med 3 timer til avgang tenkte jeg at det ville bli lenge å vente borte fra loungen, så jeg satset på å gå ut dit ca 1,5 time før avgangstid.

Slo i hjel litt av tiden i loungen, som var unormalt ubefolket, til å lese litt, knaske i meg litt mat, og drikke selvblandet apfelschorle. Namnam.

På vei til passkontrollen stakk jeg innom Forex og fikk vekslet litt NOK til HKD, noe som jo kan komme godt med på en tur til Hongkong.

I passkontrollen var det ingen kø, og jeg slapp greit ut av Schengen. Minnes en gang jeg ankom København fra USA ett eller annet sted, kan det ha vært Washington DC tro. Da bestod passkontrollen i at politibetjenten i luka bare slang et kjapt blikk på forsiden av passet mitt, registrerte at det hadde løve på seg og at det stod NORGE NOREG NORWAY på, og viftet meg galant inn i Schengen. Oh, those were the days.

Etter å ha forsert passkontrollen, gikk jeg med bestemte skritt opp trappa og til servicesenteret. Et par ble betjent av den ene damen i skranken, mens den unge fyren vinket meg bort. Jeg presenterte min request, og sa at jeg hadde bedt loungedamene om å legge inn en oppgraderingsnotis på meg. 

(Beklager på forhånd for min brokete svenska, men jeg følte det gav samtalen litt mer autensitet)

«Til business, va?»
Ja, det hadde jo vært fint , svarte jeg.
«Aa’a. Business är tyvärr fullbookad.»

… Okaaai, men hva med Plus da?

«Ja’a, där finns det ju plats!»

- KJØR PÅ!

«Kan jag få se ditt boardingkort?»



Jeg slenger boardingkortet på disken, og fyren myser på det.


«Det är du som är Cecilie! Men vi har ju uppgraderat dig til business!»

- Åh.. Jaha?

«Ditt nya boardingkort har vi ju allerede printat! 8D, Miss Cecilie, go resa til Hongkong!»


WOOOHOOOOOOO. Business allikevel. Midtgangsete, menmen. Det skal jeg vel klare å takle på et vis.

Etterhvert begynte boardingen, og etter å ha preboardet før man kommer til selve gaten, så gikk det forholdsvis sivilisert for seg da det ble annonsert priority boarding. Jeg kom meg om bord og fant setet mitt, som er bakerste rad i SAS A330 business class. C-class. Cecilie-class. Kjært barn, etc., etc.


Utsikt, og sånn

Setet så sånn ut:


Ble tilbudt velkomstdrink, og kjørte på med vann.

Jepp, vann.

Væskebalansen har jeg skjønt er noe man ikke kødder med, og spesielt ikke på lange flyturer. Jeg kunne sikkert tatt det glasset med champagne som var minst fyllt opp, men jeg tenkte at nei, påkkårn heller, jeg tar vann jeg så slipper jeg å bli fristet til enda mere boblende drikke når måltidet blir servert.

Har visst ikke noe bilder fra denne seansen med vann til avgangsdrink, men dere tror meg sikkert

Setemakkern var en hyggelig fyr fra Kristiansand, som på et eller annet vis kjenner pappaen min. Liten verden gitt! (Ja, jeg synes det er hyggelig å slå av en liten prat med setenaboen, særlig på en så lang tur. Har selvfølgelig også antenner til å forstå når personen ønsker å være i fred. )

Rett før avgang hører jeg «Cecilie!» fra en av de andre medpassasjerene. Det viser seg at Storbonden fra Mosjøen også var på tur og satt i vindussetet på rad 7. Artig med kjentfolk!

Kjentfolk, ja. Før avgang møtte jeg en flyvert i SAS jeg kjenner fra tidligere. Han var med som passasjer. I tillegg kjente jeg den ene flyverten som jobbet om bord, men han var dessverre bak gardina og styrte med servering og service der. Han kom dog frem i løpet av turen og slo av en prat. Hyggelig!

Jess, men vi kom oss altså i lufta og satte kursen mot Hongkong. Dessverre så funket ikke wifi på flyet på denne turen, så det var jo litt kjedelig. Da får man ta til takke med underholdningen SAS tilbyr om bord. Jeg synes faktisk ikke det var så mye spennende å se på, så jeg lot et par Modern Family-episoder snurre i bakgrunnen mens jeg ventet på matservering.

Først var det utdeling av varme kluter, og deretter fulgte drink og nøtteserveringen. Jeg slo til på et glass Ringi eplemost, og kjørte videre med det alkoholfrie også i luften. Men den eplemosten da dere, den er sååå god. Digger den.
Nøttene var forresten kalde. De andre gangene jeg har flydd SAS Business etter nytt serveringskonsept trådte i kraft, har de vært varme. Litt nedtur. Kanskje crewet glemte det? Fy på lanken, i så fall.

Men altså, nøtter er jo forsåvidt nøtter, så jeg spiste dem jo.

Det ble også utdelt landingskort for Hongkong, samt disse kule Do not disturb-skiltene man henger på knaggen ved siden av skjermen foran seg, dersom man ikke ønsker å bli vekket til frokost.

Så var det tid for forrett. Husker ikke helt hva vi kunne velge mellom, men jeg husker i allefall at det jeg hadde mest lyst på, det var de tomme for da tralla kom til bakerste benk. Det ble derfor røkt hjort (venison?) på meg, noe som forsåvidt var greit nok. Det ble servert med en ytterst utsøkt tyttebærkrem/mousse/noe sånn.



Påfyll av drikke kom de også med i løpet av forretten. Tommel opp!

Serveringstempoet var helt perfekt, ikke for raskt, ikke for sakte. Noe som jo egentlig er mer kritisk på de kortere langdistanseflyvningene som New York. Flytiden til Hongkong var beregnet til nesten 11 timer østover. I følge kapteinen var det ganske sterk motvind hele veien, noe som er ganske sjeldent den retningen.

Forrett ble ryddet bort, og det var tid for hovedrett. Krysset fingre og tær for at mitt førstevalg denne gangen ville være tilgjengelig, nemlig reinsdyr, servert med amadinepoteter, rosenkål, gulrot og rødvinssaus.
Det hadde den danske air stewarden ÉN igjen av, så da slo jeg til.



Kjøttet var dessverre veldig seigt, men potetene, grønnsakene og sausen var veldig godt.
Drakk eplemost til reinsdyret også, og det er en utrolig god kombinasjon, med fruktig- og syrligheten fra eplemosten og viltkjøttet.

Til dessert sa jeg bare «Ja takk!» og fikk en god kombo av alt på desserttralla (minus osten, den klarer jeg å styre min begeistring for)



Måltidet ble rundet av med en kopp Damman te. Detaljene i serveringskonseptet til SAS er forbedret veldig fra min første langtur foran gardina i 2013. Se bare f.eks den lille skålen ved siden av tekoppen. Den er til teposen den, vettu!

Mellom måltidene kan man jo stikke innom kiosken om bord:


Etter måltidet tok jeg en tur innom lavatory, skiftet, pusset tenna og tenkte å få meg litt hvile i horisontalen.

Det ble noen lange timer hvor jeg bare lå og vred meg i setet. Det er noe med reiser mot øst som tar av så altfor tidlig fra Europa, og mitt ønske om å være uthvilt ved ankomst, som er svært uforenelig. «Neste gang reiser du til Trump-land, Cec!» Jaudå. Det hjalp jo ikke akkurat på nattesøvnen.

Etter noen langdryge forsøk på å få lukka gluggene, kapitulerte jeg, og så en episode av The Big Bang Theory, spilte kabal på iPaden, og prøvde å undertrykke den ulmende panikkene som bredte om seg i kroppen min av å ikke få sove, når jeg så absolutt BURDE sove. Æsj. Asia, asså.

Uvisst når, men jeg må ha slukna en plass over det østlige Sibir. Og våkna jeg av at frokostserveringa starta ca 1,5 time før landing. Følte meg helt kake. På flyskolen lærte jeg noe som het «unfit for flight» og jeg tror aldri har det uttrykket stemt bedre Klokka var jo såvidt 23 på kvelden hjemme i Norge. Dæven, dette blir en lang dag, tenkte jeg for meg selv. Før jeg takket ja til en kopp te og frokost fra den hyggelige, svenske flyvertinna.



Forresten, jeg tror svenskene er mine nye SAS-favoritter. Jeg hadde en tur til Chicago før jul i Business fra Arlanda, og svenskene der var jo bare helt fantastiske. Svenskene til Hongkong var like herlige, og jeg har også vært heldig å ha noen hyggelige shorthaulturer med noen go’inger av noen svenska flickor och pojkar. Se og lær, nordmenn og dansker! Svenskene kan dette med service og god attitude.

Frokosten i seg selv var vel grei nok, av det jeg husker. Ikke særlig minnesverdig på noen måte, men det gjorde jobben.





Vi landet etter hvert i Hongkong, etter en noe turbulent innflyving. Der var det lavt skydekke, men opphold, og etter en liten taxetur parkerte vi ved gaten vår. Jeg var raskt av flyet og kom meg etter hvert på et tog som tok meg til immigrasjonen. Der var jeg gjennom i løpet av noen minutter. Jeg plukket med meg kofferten min som allerede surret rundt på båndet, og spaserte gjennom tollen og ut i ankomsthallen. Der kjøpte jeg meg billett til flytoget til Kowloon, samt et turistsimkort til 118 HKD for 1 uke med, var det 5 GB data tro? Funkår for mæ

Flytoget kom etter en liten stund og jeg satte snuta inn mot Hongkong, klar for to spennende dager i en by jeg hadde veldig høye forhåpninger til på forhånd.

Fortsettelse følger plutselig
__________________

Last edited by Cecilie; 07-03-2016 at 21:45.
Cecilie is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2016, 22:43   #3
Yeager
ScanFlyer Blue
 
Yeager's Avatar
 
Join Date: Dec 2013
Location: Østfold
Posts: 296
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Kjempefin rapport så langt, ser fram til fortsettelsen 😊
Yeager is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2016, 22:47   #4
Fnate
ScanFlyer Ununoctium
 
Fnate's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: OSL
Posts: 11,989
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Takk for strålende rapport. Trodde det var gammel C på denne ruta jeg?

Ser frem til fortsettelsen

Quote:
Originally Posted by Cecilie View Post
samt et turistsimkort til 118 HKD for 1 uke med, var det 5 GB data tro? Funkår for mæ
Hadde funka for mæ au - hvor kjøpte du det? I den turistdisken ved flytogbillettutsalget eller samme plass?
__________________
http://fnate.blogg.no http://www.bongos-tryllereiser.no

The only difference between me and a madman is that I am not mad.

You can't be mad at a crazy chick for loosing her mind
Fnate is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2016, 22:54   #5
WF789
ScanFlyer Molded
 
WF789's Avatar
 
Join Date: Jun 2013
Location: Oslo
Posts: 2,912
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Quote:
Originally Posted by Fnate View Post
Takk for strålende rapport. Trodde det var gammel C på denne ruta jeg?
Er bussene som kom i høst som går dit.
__________________
WF789 is online now   Reply With Quote
Old 07-03-2016, 23:05   #6
LN-FHU
Superflyer
 
LN-FHU's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Location: Barteland
Posts: 4,569
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Måtte du ut med poeng for oppgraderingen, eller var det complimentary.....?
Forøvrig flott beskrivelse, og skjønner at jeg må teste Ringi Eplemost
__________________
****************************************

****************************************
Frode H.
LN-FHU is offline   Reply With Quote
Old 07-03-2016, 23:12   #7
mcduck
ScanFlyer Gold
 
mcduck's Avatar
 
Join Date: May 2013
Location: Kristiansand, Norway
Posts: 1,576
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Flott rapport hittil. Hong Kong er en fantastisk by. Vært der med SAS 3 ganger i vinter allerede, flere turer blir det garantert.
__________________

Upcomming:
Nov 27 - Dec 20: Krabi (DY Y)
Februar 13-26: Cancun (*A)
mcduck is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 06:49   #8
Utenbys
ScanFlyer Blue
 
Utenbys's Avatar
 
Join Date: Mar 2014
Location: Bergen
Posts: 325
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Fin rapport - Håper neste avsnitt vil avsløre at du hadde det kjekt i Hong Kong. På tross av at det ikke var spesielt varmt der i slutten av januar / begynnelsen av februar.

Det er lite som er så nice som det øyeblikket personen bak skranken bekrefter at det kommer nytt boardingkort med seteangivelse i C. De har tydeligvis forbedret rutinene på CPH. Jeg har en historie fra noen år tilbake der jeg først prøvde å legge inn request på BGO; Snakk med loungen på CPH. Loungen på CPH; Snakk med servicesenteret. Servicesenteret; Snakk med de på gaten. De på gaten; Du er heldig, jeg hadde to seter med mulighet for pointsupgrade i C, du får nå det siste. Personen bak meg i samme kø fikk det Comfort-setet som var nevnt på mitt opprinnelige boardingkort.
__________________
Siden 2009.01.01
Utenbys is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 10:23   #9
Hypern
ScanFlyer Rusty
 
Hypern's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Oslo, Norway
Posts: 6,213
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Hvordan er det mulig å fly business uten å forsyne seg (litt) av baren ihvertfall?

Jaja hver sin smak - slipper ihvertfall å komme frem bakfull. Takk for fin rapport foreløpig!
Hypern is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 10:24   #10
Martin
ScanFlyer Mile High Club

Global Moderator
 
Martin's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Location: Til høyre for OSL
Posts: 13,652
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Quote:
Originally Posted by Hypern View Post
Hvordan er det mulig å fly business uten å forsyne seg (litt) av baren ihvertfall?

Spør Robertaas eller BSSW
Martin is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 10:34   #11
Hypern
ScanFlyer Rusty
 
Hypern's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Location: Oslo, Norway
Posts: 6,213
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Quote:
Originally Posted by Martin View Post
Spør Robertaas eller BSSW
Ok da skal ikke dømme folk som er avholds heller. Egentlig står det mer respekt til dem.
Hypern is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 15:24   #12
Cecilie
ScanFlyer Crusty
 
Cecilie's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: ENGK
Posts: 3,810
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Quote:
Originally Posted by Yeager View Post
Kjempefin rapport så langt, ser fram til fortsettelsen 😊
Tusen takk, den kommer om ikke så brått

Quote:
Originally Posted by Fnate View Post
Takk for strålende rapport. Trodde det var gammel C på denne ruta jeg?

Ser frem til fortsettelsen



Hadde funka for mæ au - hvor kjøpte du det? I den turistdisken ved flytogbillettutsalget eller samme plass?
Tusen takk! Jeg kjøpte det i en liten sjappe i ankomsthallen som het 1O1O. Kjapt og enkelt, jeg dro kortet mitt og dama installerte det for meg og sørget for at alt var up and running før jeg stakk derfra Super service!

http://www.discoverhongkong.com/eng/...t-sim-card.jsp

Quote:
Originally Posted by LN-FHU View Post
Måtte du ut med poeng for oppgraderingen, eller var det complimentary.....?
Forøvrig flott beskrivelse, og skjønner at jeg må teste Ringi Eplemost
Tusen takk for det Ser litt vesentlig informasjon har falt ut ja. Det var en poengoppgradering (40 000 EB-poeng)

Quote:
Originally Posted by mcduck View Post
Flott rapport hittil. Hong Kong er en fantastisk by. Vært der med SAS 3 ganger i vinter allerede, flere turer blir det garantert.
Tusen takk! Det er definitivt en by jeg vil tilbake til, men akk, døgnrytmen min likte ikke helt en så kort tur

Quote:
Originally Posted by Utenbys View Post
Fin rapport - Håper neste avsnitt vil avsløre at du hadde det kjekt i Hong Kong. På tross av at det ikke var spesielt varmt der i slutten av januar / begynnelsen av februar.

Det er lite som er så nice som det øyeblikket personen bak skranken bekrefter at det kommer nytt boardingkort med seteangivelse i C. De har tydeligvis forbedret rutinene på CPH. Jeg har en historie fra noen år tilbake der jeg først prøvde å legge inn request på BGO; Snakk med loungen på CPH. Loungen på CPH; Snakk med servicesenteret. Servicesenteret; Snakk med de på gaten. De på gaten; Du er heldig, jeg hadde to seter med mulighet for pointsupgrade i C, du får nå det siste. Personen bak meg i samme kø fikk det Comfort-setet som var nevnt på mitt opprinnelige boardingkort.
Tusen takk for det! Ja, jeg kan vel allerede nå avsløre at jeg hadde et fantastisk opphold der Drar gjerne tilbake!

Huff, det er kjipt at det skal være så mye frem og tilbake med disse oppgraderingene. Det beste hadde jo vært om de kunne bekrefte det i loungen. Da jeg reiste til Chicago oppgraderte jeg til C fra Plus med cash. Da fikk jeg nytt boardingkort i loungen.

Quote:
Originally Posted by Hypern View Post
Hvordan er det mulig å fly business uten å forsyne seg (litt) av baren ihvertfall?

Jaja hver sin smak - slipper ihvertfall å komme frem bakfull. Takk for fin rapport foreløpig!
Det går veldig fint det Har ikke noe prekært behov for å drikke mye alkohol hverken på bakken eller i luften. Kommer litt an på dagsformen.
__________________
Cecilie is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 16:52   #13
Glean EBG
ScanFlyer Gold
 
Join Date: Oct 2011
Location: Norge/ litt omkring
Posts: 1,295
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Takker for flott rapport tar selv turen til HKG lørdag 2.4
Du hadde sikkert sovet bedre om du hadde drukket alkohol.
Glean EBG is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 16:56   #14
Herlov
ScanFlyer Molded
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,391
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Takk for flott rapport! Hong Kong er en herlig by. :-)
Herlov is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 18:45   #15
Cecilie
ScanFlyer Crusty
 
Cecilie's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Location: ENGK
Posts: 3,810
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Jeg hoppet av flytoget på Kowloon station etter ca en 20 minutters togtur og fulgte skiltingen til noe jeg ikke var klar over på forhånd, nemlig «Free Hotel Shuttle»

Som student så sier man ikke neitakk til noe gratis. Planen var jo såklart å ta taxi til hotellet, men da sparte jeg jaggu noen dollar.

Tok heisen opp et par etasjer og gikk til informasjonsdisken som reklamerte for gratis hotellshuttle. Han som bemannet skranken var ikke like stødig i engelsk som det jeg er, men jeg fikk i allefall kommunisert hvilket hotell jeg skulle til. Etter noen minutters studering av rutekartet, pekte han meg i retning av buss «K-3» og viste med tre fingre at det var buss nummer 3 jeg skulle med, for å unngå misforståelser. Den skulle til et hotell like i nærheten av mitt, så da kunne jeg bare hoppe av der og gå derfra.

Etter et par minutters venting, kom det en buss med bussjåfør. Vi lastet opp bussen med bagasjen min, samt en annen passasjer + hennes bagasje, og satte avgårde i et forrykende tempo. Gjennom Hongkongs gater gikk ferden, og etter drøye 15 minutter var jeg fremme ved Holiday Inn Golden Mile, som var hotellet som shuttlelen stoppet ved. Jeg gikk av og fyrte opp Google maps, som viste at hotellet mitt var ca 150 meter unna. Det skulle vel gå greit, tenkte jeg. Dette er forøvrig en av grunnene til at jeg liker å ha lokalt simkort når jeg er ute og ferdes på egenhånd. Mulig det er falsk sikkerhet, men Google Maps har fått meg ut av mange potensielt kjipe situasjoner.

Det var en blanding av begeistring og utmattelse som fyllte meg mens jeg spaserte gatelangs i duskregn og 7-8 plussgrader. HONGKONG liksom, her er jeg! Helt mutters putters alene. Det er faktisk fortsatt ganske stas å komme til en ny plass, ta noen skikkelige magadrag for å virkelig kjenne at man lever, og som en bonus kjenne på alle de lokale duftene. Det var en god blanding av litt eksos fra en lastebil som holdt på å losse i en nærliggende sidegate, aftershave fra han litt kjekke fyren som stod ved siden av meg og ventet på grønn mann og nyvåt asfalt fra nattens regn. I det hele tatt.

Jeg rundet et hjørne, og fikk øye på et skilt med navnet på hotellet mitt. Alltid et godt tegn.
Siden klokken var så vidt passert 08.30 på morgenkvisten, hadde jeg små forhåpninger om å få sjekke inn tidlig, men det var jo verdt et forsøk.

XI Hotel, het forresten etablissementet. Et helt OK 3-stjerners hotell midt i smørøyet i Kowloon. Prisen stod dog ikke i stil med hva jeg fikk. Betalte litt over 3000 kr for to netter, noe som egentlig i retrospekt føltes litt som ran på høylys dag. Ut i fra egne vurderinger etter oppholdet ville jeg nok ikke betalt så mye mer enn 6-700 kr per natt.

Men uansett, en ung kinesisk herremann ønsket meg god morgen. Jeg spurte om muligheten for å sjekke inn tidlig.

«Yes, but that cost 600 HK dolla»

Tenke litt på det.

Hvor mye verdsetter jeg en flat (og relativt ren + myk) seng akkurat nå?

Tenke litt mer på det.

For ikke å snakke om en DUSJ?

- Sounds good to me! svarte jeg og presenterte kredittkortet mitt med begge hender, noe jeg har lært man skal gjøre i Asia. Lokal skikk og bruk.

Fikk utlevert romnøkkel til rommet mitt i 11. etasje, og tok heisen opp. Tror kanskje jeg ønsket resepsjonisten god natt, men jeg så antagelig ut som en som kom fra en annen planet på det tidspunktet, så han unnskyldte meg sikkert .

Velta inn på rommet, tok meg en kjapp dusj og la meg nedpå for noen timer på øyet.

BOOM. Våkna med et brak litt før halv tre på ettermiddagen. 



«Dette er hvorfor du ikke liker å reise østover, Cecilie»

«Yes, I know, I know, neste gang jeg skal på tur så blir det vestover. Loooover.»


Som selverklært A-menneske så gjorde det faktisk litt vondt i sjela å sove bort hele dagen, men det var ikke så mye å få gjort med det.

Har forresten NADA bilder fra hotellrommet, men det var ikke sånn Peninsula-style over det. Tenk mer; bøttekott med vegg-til-vegg-teppe, en knøttliten flatskjerm-TV og med et bad i hjørnet. Jupp, det var suita mi.

Hvorfor Peninsula-referansen, lurer du? Vel, mamsen og papsen bodde der i fjor, og hver gang de snakker om det, er det som de får stjerner i øynene.

Følte jeg bodde litt i andre enden av skalaen, men altså, for prisen jeg betalte så skal jeg vel ikke klage. Det var jo inkludert frokost også. Men den klarte jeg jo selvfølgelig å :

1) sove forbi første dag

2) sove forbi andre dag

3) dro til flyplassen tredje dag litt før klokken 5 på morgenkvisten.



Dritsmart å tråle hotels.com i flere uker i forkant av oppholdet, for å finne et middels ok og billig hotell som lå sentralt OG som hadde frokost inkl.
 Fikk jo sentralt hotell da, så sånn sett er jeg fornøyd.

Men, hvor var jeg?

Jo, våkna som sagt langt på dag. Det var bare en ting å gjøre. Hive på seg fillene, og komme seg ut i by’n. 



Gatelangs i Hongkong



Tok sikte på Star Ferry Terminal, som min kjære Google Maps tok meg direkte til. Ikke non-stop, for jeg måtte innom en kaffesjappe på veien for litt koffeinpåfyll.





På fergeterminalen betalte jeg, etter tips fra ho mor og han far, med pengestykker, ettersom automatene der visstnok ikke takler store sedler som man veksler til på Forex o.l. Det stemte. Største seddelen den tok var vel 10 HKD.

Billetten kosta litt over 4 HKD tror jeg, og «billetten» var en token som man putta på en sånn snurre-rundt-maskin som man passerer gjennom.

Ferga over tok ikke mange minuttene, og fra fergeleiet gikk jeg litt på måfå, men hadde som mål å finne frem til banen som går til Victoria Peak.


Gikk forbi denne Apple-butikken midt i et veikryss

Med litt hjelp fra skiltingen på Hong Kong Island, og delvis Google Maps fant jeg greit frem. Det som var litt kjipt var at det fortsatt regnet og var tåkete, så jeg ble litt våt på gåturen min, men ikke verre enn at jeg klarte å tørke opp i løpet av tiden jeg stod og ventet i kø for å komme ombord i trammen til Victoria Peak. 

Tur-retur billetten kostet ca 50 HKD. Man kunne betale litt ekstra for å komme helt opp på toppen av et sånt bygg, men jeg tenkte at den merkostnaden ikke var verdt det siden været var crap. Sånn i ettertid så var det nok en lur avgjørelse, for været var crap, og fortsatte å være crap omtrent så lenge jeg var på toppen.


Klar for togtur!

Toget opp tok ikke mange minuttene, men jeg var glad for at jeg fikk en sitteplass, for man merket jo virkelig at man ble presset mot stolryggen!

På toppen var jo utsikten upåklagelig, selv om været var litt så-som-så.



Før jeg dro ned igjen, tok jeg meg en øl på en av restaurantene på toppen der, og nøt utsikten etter hvert som mørket senket seg.



Kanskje det var pga været, men jeg følte det var litt sånn «been there, done that, got the t-shirt»-opplegg. Bevares, utsikten var fantastisk, men ellers var det jo en rimelig turistifisert plass. Ikke meninga å høres sykt snobbete ut nå, altså, men… Ja.. The Vibe der oppe traff ikke meg helt i hjerterota da, kan du si. Jeg var det jo selv som turist, så jeg bidro jo på min måte til å turistifisere plassen ytterligere


Tog ned igjen også!

Vel nede i byen igjen var det blitt mørkt og skyskraperne kommer virkelig til sin rett. Masse flotte lys fra de ulike byggene og attraksjonene.





Særlig vakkert er jo skylinen av Hongkong Island sett fra fergen mellom øya og mainland. Heeelt fantastisk.



TIlbake i Kowloon, surra jeg litt rundt i gatene og innom noen handlesentre, før jeg stakk tilbake til hotellet og spurte etter middagstips. Ble anbefalt en liten sjappe som lå «alound the colnel, acloss the stleet, then down some stairs» Den hadde visst engelsk meny, så man kunne unngå den pinlige situasjonen av å bestille 犬 i den tro at det betyr «dumpling»

Jeg labbet avgårde med friskt mot. Jeg er egentlig ikke redd for å prøve rare ting i matveien. Er for det meste altetende, så også på fremmede plasser. Immodium hadde jeg også med meg sånn i verste fall (klok av skade etter min forrige Asia-tur) men hvis maten er tilstrekkelig varmebehandlet så går det jo som regel greit.

Fant frem til dette «hullet i veggen» som hadde en trapp som ledet ned til enda en trapp, og så endelig ned til selve restauranten. Ble presentert menyen, proaktivt den engelske sådan (fordel med å være caucasian i Asia) og bestilte en ovnsbakt nudelrett. Den smakte veldig godt, og jeg ble ikke sjuk, så jeg skulle kanskje prøvd noe annet og vært litt mer vågal.

Etter hvert tok jeg turen tilbake til hotellet, lå på senga og leste litt i boka mi, før jeg slokna litt før klokken 4. Haha. Dæven asså, sykt kjipt å være så dårlig tilpasset ny tidssone.
__________________

Last edited by Cecilie; 09-03-2016 at 08:49.
Cecilie is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 19:23   #16
RobertH
Newcomer
 
Join Date: Oct 2015
Posts: 42
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

[QUOTE=Cecilie;1040069]

Som selverklært A-menneske så gjorde det faktisk litt vondt i sjela å sove bort hele dagen, men det var ikke så mye å få gjort med det.

Enig - selv hopper jeg gjerne i loppekassa rundt 21 - 21:30 når jeg er hjemme (som jeg er mesteparten av tiden), men det betyr jo samtidig at jeg får sjansen til å være nattens konge i østen Er ofte våken til 23 eller et par timer senere - kult å være en av de uber-tøffe-partyrulerne (eller hva-det-nå-heter) en gang i blant

Takk for supert reisebrev! Du trigger reiselysten helt fenomenalt :-)
RobertH is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 20:01   #17
Fnate
ScanFlyer Ununoctium
 
Fnate's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Location: OSL
Posts: 11,989
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Åj åj åj, så flinkt menneske (kvinnestillingsdagen i dag, må vite), som tok Star Ferry istedenfor tbanen.

Star Ferry er omtrent enmillionfiretusentrehundreogførtifire ganger kulere enn tbanen. Sånn grov estimert

Gleder oss til mer.
__________________
http://fnate.blogg.no http://www.bongos-tryllereiser.no

The only difference between me and a madman is that I am not mad.

You can't be mad at a crazy chick for loosing her mind
Fnate is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 20:11   #18
storg
ScanFlyer Molded
 
storg's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,621
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Bare til info. Star Ferry tar octopus kort, hvis man har investert i dette. Eller så gikk jeg også på den 600HK smellen på Torsdag. Forskjellen var at det kosta meg 3X600 da de solgte meg opp i rom-kategori. Men herregud å deilig å ligge litt ned før men gikk løs på byen :-)
storg is offline   Reply With Quote
Old 08-03-2016, 20:53   #19
rkvalvaa
ScanFlyer Blue
 
Join Date: Apr 2012
Location: Bergen
Posts: 304
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Tusen takk for nok en flott rapport. Hadde samme turen, men hele 3 netter, første helgen i januar. Fikk da 8D tilbake, synes det setet var helt topp, ganske privat, kun vindusplasser på partall som er bedre i business :-)

Hong Kong er fantastisk og skal absolutt tilbake, men er enig i at det er noe drit å lande så tidlig om morgenen mens kroppen egentlig er klar for å legge seg.
rkvalvaa is offline   Reply With Quote
Old 09-03-2016, 08:31   #20
Bolle
ScanFlyer Blue
 
Join Date: Jul 2009
Location: Amsterdam/Riga
Posts: 108
Default Re: Cecilie på solotur til Hongkong med SAS i Business og Bakibussen

Hvis noen ønsker å legge seg ned etter flyturen kan jeg anbefale hotellet jeg bodde på i Hong Kong: Eaton Hotel. Der var det ingen problem å få rommet når jeg ankom (tror det var ca. 09.30)
Bolle is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump

Similar Threads
Thread Thread Starter Forum Replies Last Post
Juletur til Brisbane med Asiana, Thai og SAS i business-klasse jordbarsyltemannen TripReports 15 15-01-2014 09:53
Med SAS og United til New York i economy og business Cecilie TripReports 50 13-07-2013 21:10
Til New York med SAS i business! Tips? Ttech Reiseforum 5 24-02-2013 10:00
Fordeler med SAS Economy Extra/Business på reise til Manchester Ph34r Reiseforum 29 11-12-2012 16:31
Til London med SAS i economy og retur med BMI i business Someone TripReports 13 21-10-2011 13:14


All times are GMT +2. The time now is 19:21.


Feedback Buttons provided by Advanced Post Thanks / Like (Lite) - vBulletin Mods & Addons Copyright © 2025 DragonByte Technologies Ltd.
Copyright Foreningen Flyprat, Scanair og bidragsytere. Enkelte ikoner fra Famfamfam CC-BY.