View Full Version : Continental med Diesel nyheter ?
sail4fun
12-05-2010, 07:55
Check AVweb later today for significant developments on a diesel engine project from Continental, including a video peek at the new engine. Prepare to be ... surprised
http://www.avweb.com/avwebflash/news/TCM_PressDay_DieselEngineAnnouncement_202534-1.html?CMP=OTC-RSS
...
Extra230
12-05-2010, 11:24
Bare for ordens skyld, dette har ikke noe med Continental Airlines å gjøre, kan virke litt forvirrende siden du har et CO logo på tråden din.... Dette er Teledyne Continental Motors, tidligere bare Continental, som har bygget stempelmotorer for fly i alle år.
S. Holberg
12-05-2010, 17:40
Høres jo bra ut dette da!
We´ll see ;)
sail4fun
12-05-2010, 21:18
Og nå kan man se det på http://www.avweb.com/avwebflash/exclusivevids/TeledyneContinentalMotors_TCM_DieselEngineProject_ 202537-1.html?CMP=OTC-RSS
Er det noe revolusjonerende med denne, eller er det bare lansering av en ny motortype hos TCM? Finnes jo diesel (JetA1)-motorer for småfly allerede.
Hørte snakk om at 100LL blir forbudt i USA i 2012. Om det stemmer, kan jo det være en forklaring til denne satsingen.
Ja, Madman, 100LL er/blir jo et (pris) problem fremover flere steder. Men tilbake til mitt opprinnelige spørsmål - er det noe revolusjonerende med denne modellen ifht. eksisterende modeller eller er det bare et marketing-stunt? Så vidt jeg skjønner er det en lisens-avtale med en europeisk produsent.
Det er vel litt varierende kvalitet på dieselmotorene som er produsert, så om de klarer å lage en som holder, kan man jo kalle det revolusjonerende. ;)
Fra spøk til alvor: Dette kommer jo nå fra en produsent som har en lang historie med flymotorer. Og siden 100LL blir et problem om kort tid så har de vel egentlig ikke så mye valg enn å komme med alternativer til sine tradisjonelle motorer. Men revolusjon? Nei tror ikke det.
For å spore av bittelitt, så ble det for litt siden snakket om å kjøpe et nytt fly i flyklubben min. Men hva skal man egentlig velge? Diesel som ikke holder, et LSA-fly med Rotax, et fly som går på 100LL og få problemer med drivstofftilgang om en stund, eller et gammelt fly som har STC for bilbensin?
Kan nok hende diesel er framtida, og kanskje det må en så stor produsent som Continental for å få dette til. Ikke vet jeg, men det blir spennende å se...
Turbomeca
13-05-2010, 12:57
Skuffende at TCM ikke klarer å utvilkle noe eget.
Selv er jeg litt spent på hva DeltaHawk kan få til med sine 2-takts dieselmotorer.
http://www.deltahawkengines.com/
STARSHIP 2
13-05-2010, 23:08
Spennende at en av de stoe endelig begynner med dieselmotorer. Håper det går uten store problemer. Dette er gode nyheter, mange privatflygere krever Continental eller Lycomming..
Selv håper jeg Mistral-motoren blir vellykket, og også Deltahawk virker spennende. Men alt tar så lang tid for disse gutta..