PDA

View Full Version : Fly kan hackes med en Android-telefon.


Basse-HAU
13-04-2013, 21:57
Om dette er virkelig, så får vi håpe at vi ikke er så kloke. Får holde med at de foran døra justrer litt i stikka av og til.


http://www.itavisen.no/nyheter/dette-er-virkelig-skummelt-54459

gustavf
13-04-2013, 22:02
Denne saken har vært grundig diskutert i ulike IT-sikkerhetsforum og -blogger de siste dagene. Android-telefonen er mest med for show og for å lage overskrifter, mens det er ACARS som er den viktigste angrepsvektoren.

Det er vel, i beste fall, noe uklart om Teso har klart å bryte gjennom noen sikkerhetsbarrierer, men det er helt klart at ACARS og ADS-B kan være teoretiske måter å angripe kontrollsystemene på et fly.

Jeg anbefaler Schneier for mer informasjon:
http://www.schneier.com/blog/archives/2013/04/remotely_hijack.html

Superhai
13-04-2013, 23:34
Som jeg har forstått det så har Hr. Teso hacket en PC som kjører simulasjon av FMC med en Android telefon. Det er ikke så vanskelig, men det er et langt skritt til en faktisk flymaskin. Hvis det er hacking via ACARS, så er det i beste fall "social engineering" hacking av de i cockpit.