• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Se, en flygende vinge!

sirpjalle

ScanFlyer Mile High Club
Se, en flygende vinge! LINK

(VG Nett) Ingeniørene i Boeing og NASA tenkte radikalt nytt da de designet det som kan bli fremtidens passasjerfly.
Flyene som trafikkerer luftrommet i dag ser stort sett like ut: En lang sylinderform med vinger og hale. Men ingeniørene har lenge syslet med tanken på å bygge et fly med et helt nytt design - en flygende vinge, foreløpig kun kjent under navnet X-48B.

Nylig ble en nedskalert modell av X-48B testet under reelle forhold ved Edwards Air Force Base i California, skriver AP.

Vingeformen gjør X-48B mer aerodynamisk enn dagens fly, noe som vil kunne redusere drivstofforbruket betraktelig. Samtidig har designet den fordelen at det blir mer plass inne i selve flyet. Og jo mer plass, jo flere passasjerer.

Flyturen skal dessuten bli mer behagelig. Jetmotorene er nemlig plassert høyt oppe og langt bak på flykroppen. Dette resulterer i mindre støy inne i kabinen og nede på bakken, ifølge NASA.

(VG NETT 27.07.07 kl. 13:35, sist oppdatert 27.07.07 kl. 13:27)
 
men færere passasjervindu.... flere kommer til å sitte midten av flyet uten mulighet å se ut i vnduet.. man får kanskej bare en kunstig vindu gjennom tvskjerm... flyet er kult.. men eg liker det ikke.. dagens fly er best..
 
ENDELIG NOE NYTT!!! After all these years. :rolleyes:

Pent var det iallefall ikke.

Smaken er heldigvis forskjellig. Syns kroppen er kjempetøff, spesielt på dette bildet.

Motorene var vel kaaanskje ikke like pene mht plassering, men pytt, nytt er nytt. :p

Edit: Så jo planene for en stund siden, men arkiverte de bakerst i hue i katalogen for interessant-som-aldri-ble-noe-av.
 
Egentlig ikke noe nytt.Allerede på slutten av 40- og begynnelsen av 50-tallet syslet Northrop med en passasjerutgave av de flygende vingene XB-35 og YB-49,bombefly som faktisk fløy.
Passasjerkabinen lå utover i vingene med store vinduer i forkanten.Snakk om orkesterplass! Birdstrike? Splætt,så har man noe å se på de neste timene!:cry:
 
Back
Top