• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

SAS innfører Formel 1-teknikk...

sail4fun

ScanFlyer Mile High Club
SAS innfører Formel 1-teknikk...

TAC.... nå i pressen

Ørepropper mot forsinkelser
GARDERMOEN:
Flyselskap innfører "Formel 1-teknikk".

Av Rune Bernhus Publisert 10.05.2008 - 16:40 Oppdatert 10.05.2008 - 17:42 Tips en venn om denne saken Skriv ut denne siden I en internasjonal undersøkelse er SAS Norge rangert som det mest punktlige flyselskapet i Europa.

Tallene for europeiske flyselskapers punktlighet er hentet fra et amerikansk selskap som overvåker presisjonen til flyselskaper og lufthavner.

Nå tar SAS i bruk det de selv karakteriserer som "Formel 1-teknikk" – eller ørepropper om du vil – for å gjøre stoppet på bakken mer effektivt.

http://www.rb.no/lokale_nyheter/article3530549.ece
 
Re: SAS innfører Formel 1-teknikk .....

Så dette i bruk hos SAS for første gang i går. Så litt merkelig ut at purseren hadde bluetooth headset på seg i døråpningen. Først trodde jeg faktisk at det var en som hadde vanskelig for å skille arbeid og fritid:D
Artig at man prøver noe nytt. Blir interessant å se om dette har noe effekt. Har allerede hørt at de sliter litt med at headset´ene ikke muter når de skal, og at man derfor har plukket opp samtaler som ikke var ment for resten av crewet.:rolleyes: Interferens fra andre fly har visst også vært et problem, men det er vel bare litt barnesykdommer.
 
Re: SAS innfører Formel 1-teknikk .....

– Hvis for eksempel en av passasjerene som har sjekket inn, likevel ikke møter opp, slipper flyvertinnen å gå ned til stueren for å si at bagasjen til denne passasjeren må tas ut, forklarer Midteide.

Når ble dette "flyvertinnens" jobb?
 
Re: SAS innfører Formel 1-teknikk .....

United proevde noe lignende for et par aar siden .. total flopp ...
 
Re: SAS innfører Formel 1-teknikk .....

Når ble dette "flyvertinnens" jobb?
Quote fra artikkelen:
"Hvis for eksempel en av passasjerene som har sjekket inn, likevel ikke møter opp, slipper flyvertinnen å gå ned til stueren for å si at bagasjen til denne passasjeren må tas ut, forklarer Midteide"

Slike ting er jo en sak mellom rødhette og ulven(e)!:)
 
Re: SAS innfører Formel 1-teknikk .....

Har allerede hørt at de sliter litt med at headset´ene ikke muter når de skal, og at man derfor har plukket opp samtaler som ikke var ment for resten av crewet.:rolleyes:

He he.. der skulle jeg gjerne vært "flue på headsettet" ja.. :lol:
 
Re: SAS innfører Formel 1-teknikk .....

Har brukt dette en stund nå og synes det fungerer veldig bra. Kommunikasjonen mellom mellom Gate, F/D og CA går mye raskere og vi unngår det vi kaller "minute stealers" hele tiden.

Har forøvrig ikke hatt problemer med forstyrrelser. Konflikten kan komme på stasjoner som ikke har så mange "linjer" slik at det blir mange flighter på samtidig. Så langt er fordelene med systemet i klar overvekt.

De jeg har snakket med i SGS er også veldig fornøyde. Det er stadig vekk småting som de nå kan avklare direkte med kabinen eller cockpit. Alle er nå i større grad i "loopen" og slipper å lure på hva som skjer.
 
Re: SAS innfører Formel 1-teknikk .....

Var som sagt første gang jeg så det i bruk i går. Boardingen og hele prosessen med å få sendt avgårde flyet gikk faktisk forbausende raskt, men det kan jo ha vært tilfeldig selvsagt. Men bra om dette faktisk speeder opp ting.
 
Re: SAS innfører Formel 1-teknikk .....

Problemene ligger (iallfall på OSL) i at forbindelsen mellom radioene vi bruker i gaten/loadmaster og opp mot mobilene som crewet bruker noen ganger er dårlig.
Men når alle er koblet opp går det raskt å rette opp i ting som skjer.
Loadmasterne har også fått nye hørselsvern, med radio slik at de faktisk hører at de blir ropt opp når de jobber i støyen.

Og selvsagt er det ikke purser som sier fra til lasterne om den manglende pax, det er jo gaten. Skam deg Midteide
 
Re: SAS innfører Formel 1-teknikk .....

Det som er noe av det nye her er da at også kabinen, i alle fall ved Purser også er på sambandet, noe som ikke er tilfelle ved bruk av radio
 
Re: SAS innfører Formel 1-teknikk .....

dette ble vel innført av SAS Sverige for noen år siden, og fungerte bra der, så godt at det nå rulles ut i Norge også. Veldig bra!
 
Re: SAS innfører Formel 1-teknikk .....

Det er merkbart at dispatch av SK flyene går kjappere de siste få måneder som kunde. Særlig fra OSL. Fortsatt er det en del "gamle ringrever" av C/A's som tydeligvis skal ha sin tilmålte tid før pax'en slippes ombord , men disse begynner å bli i mindretall.
De bør være oppmerksom på at folk som reiser hyppig og regelmessig legger merke til hvem de er.
Det er flott å se driven som gjør seg gjeldene nå med kjapp turnaround av SK maskiner. Sist uke holdt skipper'n på en av flightene jeg reiste med klargjøring av kabinen sammen med C/A's.
Det var nye toner og imponerte meg.
 
Re: SAS innfører Formel 1-teknikk .....

Sist uke holdt skipper'n på en av flightene jeg reiste med klargjøring av kabinen sammen med C/A's.
Det var nye toner og imponerte meg.
Det er virkelig imponerende ja.
 
Re: SAS innfører Formel 1-teknikk .....

Jeg har vært med å cleana både Finnair og KLM sammen med flygere, kabin, Sodexho you name it - får ofre litt for rutetia' :)
 
Re: SAS innfører Formel 1-teknikk .....

Knallbra...og igjen så satser SAS på teknikken. Har sett flere bruke denne "proppen" - synes det ser tøfft ut på eldre damer jeg. Og tallene taler vel for seg - SAS Norge sliter jo ikke akkurat med punktligheten...
 
Re: SAS innfører Formel 1-teknikk .....

Jeg har vært med å cleana både Finnair og KLM sammen med flygere, kabin, Sodexho you name it - får ofre litt for rutetia' :)

Men det skjer (desverre) ikke for ofte. Men det er jo et godt tegn på lojalitet hos handlingagent.
 
Re: SAS innfører Formel 1-teknikk .....

Vem var det som kom på å kalle dette for "Formel 1-teknikk"? Trodde det var raske dekkskifter tråden handlet om. :-)
 
Back
Top