• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Norwegian kvartalsrapport Q2 2015

RIBRO

ScanFlyer Gold
Norwegian legger i dag fram et kvartalsresultat før skatt (EBT) på 456 millioner kroner. Det er 593 millioner kroner bedre enn fjoråret. Fyllingsgraden for kvartalet er på 85 prosent. Utviklingen er god i alle Norwegians markeder. Det samme gjelder på langsdistanse hvor fyllingsgraden er over 90 prosent og passasjertallet mer enn fordoblet sammenlignet med samme tid i fjor.

http://media.norwegian.com/#/documents/q2-report-for-2015-47537
 
Her er selve presentasjonen

http://www.norwegian.no/globalasset...ports/2015/norwegian-q2-15-presentation-1.pdf

I tillegg til flåteplan ut 2017 så viser de nå også passasjertall for hver enkelt av de spanske basene og utviklingen her. Ser ut som Kanariøyene stagnerer mens de vokser på fastlandet


Her kommer Reuters' engelske versjon av Q2-rapporten ... at DU kontribuerer til et bedret resultatregnskap er merkverdig !



http://www.reuters.com/article/2015/07/16/norwegian-air-results-idUSL5N0ZW0CZ20150716


Det er da ikke så rart da operasjonene går bedre og volumene er større. At det da går bedre er da ganske naturlig, enten de fortsatt taper penger eller ei
 
Bladde raskt igjennom DN og der bekrefter de også at DU isolert sett leverte overskudd for kvartalet og Kjos sier de kommer til å gjøre det i Q3. Utover det så forventes det at DU kommer til å gå med overskudd isolert sett i regnaskapsåret 2016.

Det stod også en notis om problematikken rundt overflyvningsrettigheter over Russland og at de har fått avslag på flere søknader fra Russiske myndigheter, derfor er det pr dags dato ikke interessant å se på flere Asiadestinasjoner.
 
NAS har overflygningsrettigheter sålenge en god del kriterier er oppfylt. 787 operasjonen er for "kreativt" organisert for å få det til.
 
NAS har overflygningsrettigheter sålenge en god del kriterier er oppfylt. 787 operasjonen er for "kreativt" organisert for å få det til.

Hvilke kriterier er det snakk om? Flyr ikke B787'ene enten på norsk AOC eller på irsk AOC?
 
Det er da ikke så rart da operasjonene går bedre og volumene er større. At det da går bedre er da ganske naturlig, enten de fortsatt taper penger eller ei
DU er et start-up lang-distanse LCC som har mött opposisjon fra myndighetene i Statene. At Kjos allikevel klarer brasene mener jeg er fabelaktig godt prestert fra DU's side. Jeg forstär du selv mener dette er kun BAU - Business As Usual ?!
 
Hvilke kriterier er det snakk om? Flyr ikke B787'ene enten på norsk AOC eller på irsk AOC?

LN-reg, NAS AOC (Ikke NAS operert, leaset inn fra NAI) Norsk crew m/Norsk pass, ingen andre nasjonaliteter aksepteres.
 
LN-reg, NAS AOC (Ikke NAS operert, leaset inn fra NAI) Norsk crew m/Norsk pass, ingen andre nasjonaliteter aksepteres.

Betyr det at man med f.eks. irsk AOC (dvs operert av NAI, med EI-registrering) så kan man kun operere med irsk personell?

Gjelder dette også for andre europeiske selskaper hvor det er nasjonaliteten til selskapet som opererer (med egne fly - ikke leasede fly) som også dikterer hvilken nasjonalitet de ansatte ombord kan/skal ha?

Aeroflot opererer vel f.eks. selv fly med noe helt annet enn russisk registrering.
 
Last edited:
Norwegian har ikke overflygningsrettigheter på sitt Irske AOC.
Det kravet om nasjonalitet på crew kom nå i vinter etter noen utspill i media...

Russland bestemmer 100% og forskjellsbehandling er nok normalt
 
Norwegian har ikke overflygningsrettigheter på sitt Irske AOC.
Det kravet om nasjonalitet på crew kom nå i vinter etter noen utspill i media...

Russland bestemmer 100% og forskjellsbehandling er nok normalt

Da er det mao ikke nødvendigvis kreativitet fra NAS sin side som stopper dette, men russisk forgodtbefinnende noe man vet fra en rekke situasjoner kan resultere i så mangt (f.eks. nekte langtransportbiler å kjøre inn i Russland, fordi de plutselig er 7 cm for lange, osv.)?
 
Man kødder ikke med russisk byråkrati. De bestemmer og er eneste apellmulighet.

Men da er jo reglene krystallklare - og vil man ha rettigheter, så er det jo bare å følge dem.
 
Dere må også ta hensyn til sanksjonene Russland er utsatt for og det er naturlig at de tar igjen på de måter de kan overfor et sanksjonslandselskap - er det norsk eller EU.
 
Back
Top