• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Luftambulansen - Helikoptertyper i oppstartsfasen.

Twin Otter

ScanFlyer Mile High Club
Medlem
Hei,

Jeg sitter og leser en interessant artikkel i lørdagens Stavanger Aftenblad om helikoperlegen Svein Arne Hapnes som er i ferd med å pensjonere seg. Her omtales blant annet tiden da luftambulanse var pionerarbeid. I starten fantes det visstnok bare en maskin som var lokalisert på Østlandet. Om tiden før NLA fikk sine første helikoptre skrives det: "i de første årene brukt ulike helikoptre fra Helikopter Service".

Er den noen som kjenner til hvilke helikoptre dette kan dreie seg om? Jeg vil anta at diverse Bell-helikoptre var involvert. Blant annet er det i nevnte artikkel et arkivbilde fra 1981 som viser det som må være et Bell 222 på Ålgård.

På nett ligger artikkelen bak betalingsmur hos Aftenbladet. Men her er linken.
 
Har ikke lest artikkelen,men vet at HS var operatør ved oppstart av Stavanger-basen( nr 2 etter Lørenskog, mener jeg).Maskinen var da Bell222 LN-OSB.
Har også sett foto av Bell 212 og LongRanger fra HS med NLA-logo, men antar at disse var korttids innbytte for -OSB.
 
Har ikke lest artikkelen,men vet at HS var operatør ved oppstart av Stavanger-basen( nr 2 etter Lørenskog, mener jeg).Maskinen var da Bell222 LN-OSB.

Da var det sannsynligvis den jeg så avbildet i Stavanger Aftenblad.
 
Back
Top