Komme til Norge med utenlandsk PPL

utland

Newcomer
Hei. Jeg tenker å ta lappen på småfly/mikrofly. Jeg har sjekket litt utenlandske flyskoler, og ser blant annet at jeg kan få PPL for 4000 dollar på Hawai. Men jeg måtte være klar for å ta teoriprøve når jeg kom dit, før jeg begynte å fly.

Jeg tenker å flytte utenlands om 1-2 år, men jeg tenker at hvis jeg blir boende i Norge, hvordan blir det å få omgjort utenlandsk PPL til å kunne fly i Norge?

Kjevik flyskole skriver på sine nettsider at man kan få flytillatelse for et år om gangen, men jeg har ikke fått noe svar på hvor omfattende/kostbart det er å få godkjennelse for et år. Er det noen som kjenner til dette?

http://www.lovdata.no/cgi-wift/ldles?doc=/sf/sf/sf-19941108-0992.html

Mange takk.. =)
 
Det er fullt mulig å "konvertere" et ICAO PPL sertifikat til JAA PPL. Du må gjennom 3 eksamner om du har 100 hrs total time eller mer (er usikker på om dette egentlig er 100 PIC timer?) i tillegg ha gyldig JAA medisinsk sertifikat. Med mindre enn 100 hrs total / PIC må du gjennom alle de skriftlige prøvene. Radio-sertifikat må alle ta.

Etter det, kan du melde deg opp til flyvetimer hos en flyklubb, hvor du med en instruktør flyr, gjerne en NAV tur til en kontrollert lufthavn, men tror ikke det er noen spesifikke krav til hva timene skal inneholde. Timene er til for at instruktør og eventually en check air man skal dømme deg "flink nok" til å fly i norsk luftrom.

Håper dette hjalp litt. Har selv vært i kontakt med noen flyklubber angående dette, og mitt svar er kun paraphrasing av hva jeg har fått tilsendt i mail :)
 
Hei Utland :)

Ta en titt på denne skolen. Har selv vært og besøkt den i februar. Dette er en av tre skoler i USA som gir deg FAA og JAA (Britisk) sertifikat på en og samme teori og oppflygning. En svært seriøs skole dette.

Teorien leser du hjemme, finnes link på siden deres til amazon.com hvor en liste over hva du trenger av bøker ligger... Ta gjerne kontakt med Ronni eller Martin der borte, og de vil besvare alle dine spørsmål :)

P.S: Kombiner dette med en liten ferie på 4 uker der borte :) Da har du både "Sun & Fun" samtidig :) www.flyeft.com

Når du kommer hjem kan det være lurt og ta noen timer med instruktør her hjemme med tanke på vinteroperasjoner og flygning i fjellet. Er liksom ikke så mye av det i Florida ser du ;)

Med vennlig hilsen

DYA'n :D
 
Ved nærmere ettertanke, er det vel vanskelig, om ikke umulig, å trene til et sertifikat i USA uten visum? Tror ikke flight training er a-ok under visa waiver programmet. Could be wrong. Nå vet jeg jo heller ikke nasjonaliteten til TS så for alt jeg vet må han/hun kanskje ha visum til USA uansett?
 
Mange takk for svar. Under vanlig opplæring der borte, så har man vel 45-50 timer flygning til sammen med 10 timer solo flygning? Gjelder dette som PIC, at jeg da måtte hatt 90 timer solo flyging i et vanlig lite fly, for å ha nok timer til å ikke ta alle eksamener i Norge..?

Jeg så at pris på flyeft.com var ca 7400 dollar, mens jeg fikk oppgitt ca 4000 dollar for skolen på Hawai. http://www.islandaviationhawaii.com/flight_school.html

Vil det være noen forskjell på sertifikatet jeg får, eller må det uansett konverteres når man kommer til Norge?

Det kan vel ikke være veldig vanskelig for en snill, ung mann å få visum i 3-4 uker..?
 
Solo skal logges som PIC ja. I tillegg må du da eventuelt time builde 90+ timer for å slippe unna med 3-4 eksamner, det er korrekt.

Sertifikatene, uten å ha kikket på sidene, er like (forutsatt at begge utstedes som FAA) - ved EFT er vel JAA også en mulighet, og da trenger du ikke konvertering, etter som jeg har fortsått.

Det har dessverre lite å si hvor snill man er. Det som er vesentlig for å få utstedt et visum er at skolen må stå inne for det. Det er slettes ikke alle flyskoler som har visum tilgjengelig for utenlandsstudenter.
 
Ved nærmere ettertanke, er det vel vanskelig, om ikke umulig, å trene til et sertifikat i USA uten visum? Tror ikke flight training er a-ok under visa waiver programmet. Could be wrong. Nå vet jeg jo heller ikke nasjonaliteten til TS så for alt jeg vet må han/hun kanskje ha visum til USA uansett?

Jeg har møtt nordmenn i USA som har gjort det, men det er noen år siden.
 
Fant dette på AOPA:

Information on this page applies to non-U.S. citizens who wish to conduct flight training in an aircraft weighing less than 12,500

Applicability

You must participate in the Alien Flight Student Program and undergo a security threat assessment if:

•You are an alien; and
•You are seeking flight training inside or outside the United States for U.S. airman certificate under 14 CFR. This rule applies to flight training that you could use toward a recreational, sport, or private pilot certificate; multiengine or instrument rating; or any initial U.S. airman certificate issued by FAA.

If this rule applies to you, follow the steps below before you begin flight training. Click on the steps for further information.

1.Verify that you have an appropriate visa.
2.Notify the flight school that you want to begin flight training.
3.Ensure that you have a valid email address.
4.Create a login account on TSA’s AFSP website.
5.Apply for training on TSA’s AFSP website.
6.Wait for the flight school to acknowledge your training request.
7.Pay the nonrefundable $130 processing fee per instructions emailed to you.
8.Look for a “Preliminary Approval” email from TSA.
9.Submit fingerprints to TSA per instructions emailed to you.
10.Wait for TSA to notify you and the flight school of its decision.
11.Once you have received TSA approval, start flight training!
12.Have your photo taken by the flight school when arrive for the first day of training.

http://www.aopa.org/tsa_rule/alienft.html

Denne regelen applies til Trådstarter, som må gjennom disse skrittene, slik jeg forstår det.


Edit: Mer info. TS trenger visum.

Aliens seeking admission to the US for vocational training (ie training which requires a TSA assessment) must make application to the Department of State for a non-immigrant student visa.

http://www.aviation.org.uk/index.ph...ining_in_the_United_States#Non-Immigrant_Visa

Dermed må man ta treningen gjennom en Approved School som kan gi ut enten M1 eller F1 visum. M1 er vel mest sannsynlig det beste, ettersom du ikke har intensjoner om å jobbe som flyver/instruktør i USA.
 
Last edited:
Hos EFT tas oppflyging med en britisk kontrollant, så du vil faktisk sitte igjen med en britisk PPL, som jeg regner med bare er papirarbeid for å kunne brukes i Norge.

Går selv på samme skolen
 
Andeik, du går på EFT flyskole i USA? måtte du gjennom hele denne prosessen med TSA, fingeravtrykk ++ som Skyteam forklarte?
http://www.aopa.org/tsa_rule/alienft.html

Jeg skal høre med flyskolen på Hawai om jeg kan få et M1-visum derifra.
Her er US embassy i Oslo, om f1/m1-visum:
http://norway.usembassy.gov/f1m1visas.html

I tillegg, som jeg skrev i det første innlegget:
Kjevik flyskole skriver på sine nettsider at man kan få flytillatelse for et år om gangen, men jeg har ikke fått noe svar på hvor omfattende/kostbart det er å få godkjennelse for et år. Er det noen som kjenner til dette?
 
Back
Top