Kjøp av Cirrus SR22 el.l. - hva må man tenke på?

glemmestad

Newcomer
Kjøp av Cirrus SR22 el.l. - hva må man tenke på?

Hei,
Jeg vurderer å kjøpe et Cirrus SR22 Turbo (brukt), enten alene eller sammen med noen. Tenkte å ha det plassert på Kjeller. Jeg endte opp på et Cirrus SR22 Turbo med glass-cockpit pga. det kan fly høyt og fort, er enmotors, ikke retractable gear (men allikevel raskt, ca. 200kts i riktig høyde), "billig"(ere) i drift, moderne, og mulighet for nødlanding med fallskjerm om alt skulle gå til skogen..

Jeg har aldri eid et småfly før, og har i den sammenheng en del spørsmål. Mye har jeg funnet ut av på egenhånd, men noe finner jeg ikke gode svar på og tenkte å høre med noen som har vært gjennom dette tidligere:

1) Forsikring - hvilke selskaper tilbyr forsikring av småfly, og hva må man regne med på et Cirrus SR22 Turbo, ca. 2007, til en kostnad av 2MKR+mva?

2) Finansiering - er det noen som finansierer fly, med sikkerhet/pant i flyet? Opp til hvilken prosentsats? Privat eller i firma/AS (har eget selskap jeg kan bruke).

3) Fordel med CPL - Har hørt at dersom man har CPL istedenfor PPL, så vil man få bedre betingelser mtp. forsikring, blandt annet. Stemmer dette?

4) N-registrert fly, istedenfor europeisk-registret fly - hvilke komplikasjoner kan dette ha? Flyet jeg har siktet meg inn på er N-registrert, men er basert i Aten og er momset inn i EU bl.a.

5) Hangarleie - Tilgjengelig hangarplass på Kjeller? Eller bør man evt. ha det på Gardermoen isteden?

Det er sikkert mye mer å tenke på, og jeg har spurt litt i klubben jeg har meldt meg inn i også (Oslo Flyveklubb). Alle innspill mottas med takk!

PS: Hovedgrunnen til å kjøpe dette flyet i forhold til andre er at jeg ønsker å kunne cruise ned på kontinentet på relativt kort varsel i helger og lang-weekends, med familien (3 pax + meg) eller vennegjengen. Flyet er ikke pressurized, så med familien er tanken å fly under FL100, mens man med kun voksne lett kan fly opp over FL200 med denne maskinen. Den har også mulighet for IR, known ice, etc, som gjør at man utvider muligheten til å fly hjem på en søndag selv om været ikke skulle være VFR hele veien. Flyet er relativt "simpelt", og generelt ikke mer komplisert å fly enn et vanlig enmotors stempelmotor-fly, men med de fordelene et moderne komposittfly inkl. glasscockpit har.

img.axd


Mvh,
Even Glemmestad
 
Re: Kjøp av Cirrus SR22 el.l. - hva må man tenke på?

Hva med å søke opp: Vikna Aviation AS i Nord-Trøndelag og prøve kontakt.
De har flere års erfaring med operasjon av Cirrus SR22T.
 
Re: Kjøp av Cirrus SR22 el.l. - hva må man tenke på?

1) Beta Aviation Insurance, Berkley og RiskPoint er vel de 3 jeg ville kontaktet.

2) Finans opp til 50% er vel vanligst, mulig du finner banker som finansierer enda mer. Kontakt banken din

3) Hør med 1) De har masse triks for å senke kravet. F.eks kun navngitte piloter, ikke mindre enn 10 timer før første soloflight osv. Ring forsikringsselskapet.

4) Tilsynet kan ha innvendinger på dette. Kontakt de.

5) http://www.kjellerflyplass.no/index.php?sideID=25&listeID=49071 <- Hør med flyplassjefen, han kan nok sette deg i kontakt med noen som har noe til utleie.
 
Re: Kjøp av Cirrus SR22 el.l. - hva må man tenke på?

Tusen takk for svarene! Jeg jobber videre med muligheten. Om det skulle være noen som vet om andre som kan være interessert i å gå sammen om å kjøpe er det bare å melde seg også evt. tipse ;)
 
Re: Kjøp av Cirrus SR22 el.l. - hva må man tenke på?

Men husk at eie er DYRT. Cirrus er det råeste av det råe, og ingenting der er billig.

Vet du at Gardermoen flyklubb leier ut en SR22T G3 GTS?
 
Re: Kjøp av Cirrus SR22 el.l. - hva må man tenke på?

Men husk at eie er DYRT. Cirrus er det råeste av det råe, og ingenting der er billig.

Vet du at Gardermoen flyklubb leier ut en SR22T G3 GTS?

Ja, jeg fant det tilfeldigvis ut i dag da en jeg går på PPL-kurs med er medlem i GFK og kjenner til den maskinen og eieren.

Dog har de satt begrensninger på min. 500t flytid før man får lov til å leie flyet. Sikkert pga. forsikringspremie eller andre hensyn, som forsåvidt er greit. Their plane, their rules.

Så om jeg skal komme meg inn i en SR22T innen de neste 2-3 årene ser det nesten ut som om jeg må kjøpe en selv, evt. sammen med en eller flere andre på Kjeller.

Jeg er klar over at å eie fly selv innebærer både endel faste kostnader per år og variable per flytime (+ "uforutsette" utgifter og vedlikehold). Jeg har bl.a. gjennomlest alle loggbøkene på det flyet på bildet, og det viser seg at det snart er på tide med re-pack av parachute (ca. $15k) og overhaling av propell. Dette må man bare ta med seg inn i kalkylen.
 
Re: Kjøp av Cirrus SR22 el.l. - hva må man tenke på?

Ta kontakt med AirService på Eggemoen. Torben hjelper deg med alle spørsmål, de er også Certified Service Center for Cirrus.
Jeg kan også sette deg i kontakt med en jeg kjenner som også vurderer å kjøpe en Cirrus. Mulig dere kunne få til et andelslag.
 
Re: Kjøp av Cirrus SR22 el.l. - hva må man tenke på?

Ta kontakt med AirService på Eggemoen. Torben hjelper deg med alle spørsmål, de er også Certified Service Center for Cirrus.
Jeg kan også sette deg i kontakt med en jeg kjenner som også vurderer å kjøpe en Cirrus. Mulig dere kunne få til et andelslag.

Supercub, dette høres interessant ut. Sett meg gjerne i kontakt med denne personen, da å dele på de faste kostnadene er ingen dårlig idé for noen part. Hvor i landet bor han/flyr han fra?
 
Re: Kjøp av Cirrus SR22 el.l. - hva må man tenke på?

Siden målet med flykjøp er langtur, ville jeg definitivt gått for CPL+IR. Noe annet vil være risikosport i mine øyne, spesielt siden du har minimal erfaring (ppl kurs, så vidt jeg skjønner) og dette er et meget kapabelt fly. Det er nok av folk med liten erfaring og PPL har endt sine dager i dyre og raske fly.
 
Back
Top