DNL's sjøfly

LN-SSL

ScanFlyer Gold
DNL's sjøfly

Vet noen om det finnes bra bilder på nett av DNL's sjøfly fra 30-tallet:
Ju-52 LN-DAE "Havørn", LN-DAF "Najaden" og LN-DAH "Falken"..??
Er også interessert i å høre litt om ruteoppsettet langs kysten, og som et siste skudd i mørket; det aller beste hadde vært om noen hadde peiling på om det tilfeldigvis finnes bilder av flyene da de fløy i Kristiansund og evt. historier fra DNL's operasjoner her i området.....??
 
Re: DNL's sjøfly

Her er litt(wikipedia.no)-http://no.wikipedia.org/wiki/DNL

Utdrag: I juni 1936 åpnet DNL en sommerrute mellom Bergen og Tromsø med flyvninger tre ganger i uken. Underveis var det stopp i Ålesund, Molde, Kristiansund, Trondheim, Brønnøysund, Sandnessjøen, Bodø, Narvik og Harstad. Sommeren 1937 startet ruten fra Gressholmen sjøflyhavn i Oslo. Etter at selskapets første fly «Havørn» forulykket i Lihesten i Sognefjorden den 16. juni 1936 ble en ny Ju 52 anskaffet to uker senere. Denne ble registrert som LN-DAH den 1. juli 1936 og gitt navnet «Falken»
 
Re: DNL's sjøfly

Tusen takk folkens!!! Kjempeflotte bilder på modellsidene da!

Mitt spørsmål helt i starten var delvis på vegne av en person som er over middels nyskjerrig på historiske ting og dokumentasjon av dette.

Hvis noen...., og det skal nok godt gjøres...., finner bilder av disse DNL-flyene da de var på sjøen i/ved Kristiansund, ville nok flere blitt utrolig fornøyd ja...;)
 
Back
Top