• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

OSL Banebruken på Gardermoen våren 2021

KnutW

ScanFlyer Rusty
Medlem
Banebruken på Gardermoen våren 2021

For de som måtte være interessert i hvordan rullebanebruken på Gardermoen vil være frem til mai kommer det en ny AIP SUP ganske snart, se under. Nå er det vel som regel ikke aktuelt med så mye spotting i værforhold som nødvendiggjør avising, brøyting og lavsiktsprosedyrer, men her ser dere i allefall hvordan trafikkmønsteret er planlagt:

"Som et kostnadsreduserende tiltak i forbindelse med trafikknedgangen vil det frem til
01 MAY 2021 bare være brann- og redningsberedskap på én rullebane ad gangen på ENGM.
Det innebærer at flyoperasjoner kun kan planlegges på én rullebane og at den andre normalt ikke kan brukes som alternativ. Begge rullebaner holdes imidlertid driftsklare og snerydding samt SNOWTAM-utstedelse foretas på begge rullebaner. Vær oppmerksom på at det i perioder med høy trafikkbelastning og/eller lavsiktsprosedyrer (LVP) kan bli forsinkelser på grunn av økt avstand mellom ankomster for å få plass til avganger.
Konseptet for bruken av rullebanene følger under.
Ordinær drift uten avising, snerydding og/eller lavsiktsprosedyrer:
RWY 01L/19R vil primært være rullebane i bruk.
Ved avising og/eller snerydding:
Trafikkretning mot nord: RWY 01L, avising på A-SOUTH.
Trafikkretning mot syd: RWY 19L, avising på B-NORTH.
Informer TWR på første oppkall etter avising om «run-up» tid er nødvendig.
Unntaksvis kan RWY 19R benyttes, enten etter forhåndsavtale med ATC dersom flyets ytelsesbegrensninger nødvendiggjør det, eller for trafikk som må ha prioritet.
Mellom 2130-0530 UTC (2230-0630 lokaltid), hvis trafikkretning mot syd, benyttes RWY 19R med avising på A-SOUTH.
Ved lavsiktsprosedyrer:
Trafikkretning mot nord: RWY 01L.
Trafikkretning mot syd: RWY 19L, unntaksvis RWY 19R."
 
Back
Top