• Hei

    Vi i Foreningen Flyprat ønsker takke de av dere som har valgt å være medlem av foreningen gjennom det siste året, og dermed støttet driften av Flyprats forum og Airpics med 150kr.

    Vi håper å kunne ha deg videre med til neste år og at du fortsatt vil være medlem nå som nytt medlemsår begynte 1. oktober 2025

    Merk at etter årsmøtevedtaket er medlemsavgiften fra og med i år 150kr

    Betalingen kan enten gjøres via Vipps: 150kr til #18641 eller via Letsreg på linken under:

    https://www.letsreg.com/no/event/medlemskontingent_2026_01102025

    (Husk og oppgi brukernavn så betalingen kan linkes til brukeres)

    De av dere som alt har betalt i oktober er selvsagt registrert i det nye medlemsåret

    Med vennlig hilsen - Styret i Foreningen Flyprat

Atlantic Airways - status og flåte

sk931

ScanFlyer Rusty
ER der nogen der kender byggenumrene på de nye A319 som RC skal modtage

Hilsen Ole
 
Er vel ennda en stund til de får denne maskinen etter det jeg har hørt, er det ikke i Q4 2012 den skulle komme?
 
Fra Atlantic Airways årsrapport for 2010 står der følgende:

The extended runway is expected to be operational when Atlantic Airways phases in the new Airbus 319 in March 2012.

Dette bekræftes i dette års halvårsregnskab:

The company has also devoted a large focus towards the forthcoming introduction of the Airbus 319 in March 2012.

Lars
 
Noen som vet hvilke destinasjoner dem skal bruke den nye A319 på? Og skal dem satse mer innen Norden eller skal dem butte ut de gammle Avro/BAE
 
Noen som vet hvilke destinasjoner dem skal bruke den nye A319 på? Og skal dem satse mer innen Norden eller skal dem butte ut de gammle Avro/BAE

EDIT:

De Avro skal ut etter hva jeg forsta.

Med A319 far de en fly som har rekkevide nok til a fly direkte til Moskva, dersom de önsker. De far dekning over heile Europa og vil sikkert ogsa apne noen nye destinasjoner.
 
Last edited:
Høres bra ut dette for dem. Så satser på dem ikke går konk nå når krisen kommer og ramme deler av Europa. Men små selskaper gjør det vel nokså bra som jeg vet.
 
BAe 146 ble faset ut tidligere i år, men de har jo også 3 RJ. (1 100, 2 85)
Én 319 kan jo ikke erstatte alle de Avroene.
 
Et af de tre fly går i pendulfart til København, mens de to andre bruges til de andre ruter som yderligere afgange til København.

Man kunne forestille sig at A319 sættes ind i stedet for flyet i pendulfart, og dermed kan antal frekvenser reduceres og frigøre kapacitet til andet.

Alternativt helt nye ruter, f.eks. til Frankfurt eller Middelhavet og andre feriedestinationer? Det er dog begrænset hvor meget man kan nå med et fly.

Atlantic Airways har udover dette fly option på yderligere et.

Lars
 
Jeg må si at det overrasker meg at de kan ha A319 gående rundt med såpass få folk... Og det er ingen planer å ha bare Embraer i flåten?
 
319 ble i sin tid valgt pga performance. Vagar er en krevende flyplass. Ikke mye cargo du får inn i en 319 selv om det er lite pax.
 
Da ser det ut til at planene for nytt fly er lagt på is en liten stund...
Det færøske flyselskab Atlantic Airways kommer ikke til at udvide sin flåde med en helt ny flytype. I hvert fald ikke i det kommende forår, sådan som selskabet ellers annoncerede sidste år i forbindelse med lanceringen af en ny strategi.

Selskabet har nemlig vurderet, at den nuværende flåde af tre Airbus A319-fly i første omgang er tilstrækkeligt til at betjene de såkaldte NORD-ruter ved siden af ruteflyvningen til København, Billund og en række soldestinationer. Det er en række ruter til destinationer i nabolandene rundt om Færøerne. På nuværende tidspunkt flyves to gange om ugen til Reykjavik på Island og to gange om ugen til Bergen i Norge. Fra slutningen af marts skrues op til henholdsvis tre og fire ugentlige flyvninger til Reykjavik og Bergen ligesom Atlantic Airways åbner på Edinburgh med to ugentlige flyvninger.

I den forbindelse var det oprindeligt planen til marts at anskaffe et mindre fly end de 144-personers Airbus A319-fly til at betjene disse ruter. Den plan er altså indtil videre udskudt til 2016.
http://www.check-in.dk/atlantic-ingen-ny-flytype-foer-2016#.VK8M4iuG-So
 
Færøske Atlantic Airways får i foråret 2019 leveret den første Airbus A320-200neo, der vil erstatte et leaset A319-fly.
https://www.check-in.dk/a320neo-atlantic-airways/

Atlantic-Airways_A320neo-620x330.jpg

Foto: Atlantic Airways
 
Last edited:
Back
Top