En annen viktig indikator på konkurransen er driftsmarginene til aktørene.
Netto resultat i Europa i 2013 var på 0,2%, mens i USA var på 3,3%. Med andre
ord helt "elendig" i Europa og "greit" i USA. Den positive prognosen for 2014 fir Europa ser vel heller ikke ut til å holde
da mange store selskaper her den siste tiden har nedjustert sine resultatmål - med påfølgende aksjefall.
Quote:
Originally Posted by OttoL
Selv om matbutikkene selger i stort volum her i Norge betyr det ikke at konkurransesituasjonen er bra, snarere tvert imot.
|
Litt usikker på hva du mener her, men priskonkurransen i daglivaremarkedet er tøff. Lavpris har tatt store markedsandeler
de senere årene. Kjedene har ett gjennomsnittlig driftsresultat på 3% som ikke er spesielt høyt. Til sammenlikning har produsentene av matvarer ett resultat som er over dobbelt så stort, så i den grad noen "melker kua" og har gode marginer i den bransjen så er det der. Men dette blir en annen debatt.
W