View Single Post
Old 05-06-2006, 10:49   #8
atck
ScanFlyer Gold
 
atck's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1,593
Default Replying to Topic '- EVA 31 Heavy, this is PoS operations, we have no communication with the Tower'

Quote:
Originally posted by LN-KOG


Quote:
Originally posted by atck

Det har politiet prøvd seg med i forbindelse med cockpitopptak fra Brønnøysundulykka. No dice.
Skal man gå med på opptak tilgjengelig for politiet så skal kriteriene ligge til grunn på forhånd. Det er jo sånn det er med opptak i dette landet. Heldigvis.
Interessant. Jeg trodde det bare var legestanden som var over loven, jeg. Men der tok jeg altså feil. Men kanskje det er nettopp dette jeg mente da jeg sa at at flygeledere kanskje skulle være litt mer ydmyke. atck: Dette blir for arrogant!
Eh... hæ? Sette seg over loven? Det er det da ingen som gjør? Det er jo faktisk loven som setter begrensninger.
Jeg sier det at datalovgivningen i Norge er slik at man ikke har lov til å bruke opptak i en politietterforskning så lenge man ikke på forhånd var klar over at politiet kunne få tilgang til dette. Slik er det da med alt av data som tas opp. Man har ikke lov til å sette opp overvåkingskamera uten å si fra, man har ikke lov til å ta opp lyd uten å si fra.

Opptak i cockpit og på atc-frekvenser gjøres for å avdekke årsaker til havari, ikke for å drive politietterforskning.

Når det gjelder din holdning til flygeledere så er det tydelig at du har gjort det opp en mening om oss. Eller meg?
For 2 år siden fortalte vi dere, basert på mer fakta enn ren innsideinformasjon, hvordan det kom til å gå med Avinor med den kursen som ble stukket ut og det viste seg å holde stikk.
Denne gangen sier vi, også basert på fakta, at man er for optimistisk når det gjelder gjennomføringen av prosjekt "Get Avinor back on track 2006-2008". Du må gjerne ta det som arrogant. Min påstand er at vi bare forholder oss til visse kjennsgjerninger.

Hvis du mener det er arrogant så har jeg dessverre ikke noe jeg kan legge til eller trekke fra.

Edit: Jeg vil faktisk gjerne vite hvor det evt kan legges til eller trekkes fra. Det snakkes stadig om at vi (eller jeg?) skal være mer ydmyke. Jeg er egentlig litt interessert i å høre konkret hvor vi (jeg) skal moderere oss? Skal vi IKKE fortelle hva vi mener? Skal vi IKKE fortelle hvordan vi opplever situasjonen? Skal vi bruke andre ord?
atck is offline   Reply With Quote