View Full Version : Spørsmål om fotoutstyr
Jeg lastet opp mitt første bilde her i dag, og det fikk meg til å tenke litt..
Jeg har likt å ta bilder av fly i mange år, men har ikke investert tunge penger i fotoutstyr pga økonomi. Jeg har et Canon EOS 400D, med en canon EF 75-300mm (1:4-5.6, ø58mm, uten bildestabilisator) ved siden av kit-objektivet. Jeg tar helt OK bilder med dette, men sammenlignet med det jeg ser her på forumet er det i en annen liga... Det er forsåvidt helt greit for meg, men det jeg lurer på er om det egenlig er utstyret som begrenser bildene, eller om det er fotografen som må forbedre seg? Hvor gode bilder kan jeg egentlig ta, liksom?
Legger ved et bilde fra OSL august i fjor som eksempel. Bildet er ikke så skarpt som jeg skulle ønske, og konstraster og farger er vel heller ikke helt på topp. Noen som har et tips til objektiv som kan være bedre for meg? Eller nytter det ikke med det kamerahuset?
Ole Martin
Halvorsn
19-06-2011, 21:38
Hadde selv som starter Canon 400D og 75-300 da jeg begynte med seriøs spotting. Ser jeg tilbake åp bildene jeg fikk ut av det er jeg sjeleglad jeg byttet til L-optikk tidlig. Jeg har brukt 400D siden 2006 og bruker det fra tid til annen fortsatt, gjerne som andre- eller tredjekamera med meg. Setter gjerne et objektiv med f/1,4 på det, og mindre lyssterke objektiver med f/2,8 og f/4 på andre kameraer som har bedre ISO støyreduksjon. Har da fått svært mye bra ut av mitt 400D, men selvsagt er mitt 1D noe helt annet. For amatørflyfotos er det objektivet, og mulig noe fotografen som setter sperringene. Er man HELT grønn kan det være fotografen som må ta mesteparten av skylda, men om du tok det bildet i fjor, og du ennå ikke ser noe nevneverdig forbedring i bildene dine kan nok et objektivbytte være på sin plass. You get what you pay for mer på objektiver enn på kameraer. Forskjellene i kvalitet mellom 7D og 400D i generell bildekvalitet ubeskåret og med lik optikk og gode ISOforhold er ikke store med mindre du ser på dynamisk omfang, eller at du forstørrer bildet en god del.
Dette bildet er tatt med 400D og 75-300. Mye postproduksjon og lite format redder bildet her
http://farm4.static.flickr.com/3323/3213986128_632ccee091_z.jpg?zz=1 (http://www.flickr.com/photos/hsnjerve/3213986128/)
Tyrifjorden (http://www.flickr.com/photos/hsnjerve/3213986128/) by Halvor S.N. (http://www.flickr.com/people/hsnjerve/), on Flickr
dette også tatt med 400D og 75-300
http://farm4.static.flickr.com/3264/3213139221_00c5657f60_z.jpg?zz=1 (http://www.flickr.com/photos/hsnjerve/3213139221/)
Skigard (http://www.flickr.com/photos/hsnjerve/3213139221/) by Halvor S.N. (http://www.flickr.com/people/hsnjerve/), on Flickr
Her har jeg brukt blender 10 og blender 11, men vil tro det når sitt max rundt f/7,1-f/9.
Ser man derimot litt større versjon av bildet så ser du at verken skarpheten eller fokusen er særlig god i bildet. Det skal ikke mye forstørrelsen til for å se at dette ikke er noe særlig å ha på print over 10x15 cm, du vil virkelig kunne merke uskarpheten ved en a4 print, eller en stor fullskjermvisning.
Objektivets performance ift til et 70-200 f/4L USM (til ca 5-6 tusen) er som du sier i en annen liga. 75-300ern ligger på samme CA, skarphet og kontrastnivå med canon 55-250, og faktisk sigmas 70-300 (om mulig litt bedre enn sigmas).
Ellers finnes også 70-300 IS (ikke L-versjonen) til rundt 4300 kroner hos oss i Japan Photo som også er et steg opp. Men om du har et par tusen mer å rutte med så er det virkelig verdt det!
Uansett hva du velger - lykke til videre, og ta evnt. en snakk med noen i en fotoforretning, selv om du har fått gratis tips fra meg så du kan kjøpe på nett, hehe.
Med det utstyret har du mye potensiale igjen å hente på teknikk og etterbehandling, enn å begynne å shoppe noe til flere tusen spenn. I promise.
Kjøpte både huset og objektivet hos dere jeg, så skal ikke se bort fra at jeg handler mer.. ;) Takk for tips!
Det er sant det "Polaris" skriver. Med riktig teknikk og etterbehandling så kan man få ganske heftige bilder selv ut i fra et kompaktkamera.
Det hele handler om å fange lyset på best mulig måte.
Jeg må bare fortsette å ta masse bilder, eksperimentere og prøve meg frem så lærer jeg nok etterhvert som jeg holder på. Jeg synes da jeg har utviklet meg litt siden jeg kjøpte utstyret for tre år siden.. :)
Men, jeg funderer mer og mer på å bytte ut kit-objektivet som fulgte med. Har noen en anbefaling på hva jeg kan vurdere? Jeg tenker at det bør dekke normal brennvidde, ca 17-80mm, muligens ha bildestabilisator, bør fungere i dårlig lys, kunne prestere måtelig innendørs, brukes både til portretter og generell bildetaging. Og så vil jeg helst ikke bruke mer enn 3-4000. Finnes det et slikt objektiv?
Sigma 17-70mm F2.8-4.5 DC Macro har jeg sett på, evt. Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro OS HSM som vel er den samme, bare med bildestabilisator.
Råd?
Ole Martin
Eller denne: Tamron SP AF 17-50mm f2.8 XR Di-II LD Aspherical (med eller uten bildestabilisator)?
Tamron SP AF 17-50mm f2.8 XR Di-II LD er kjent som et objektiv som gir veldig mye for pengene. Det er skarpt og fanger mye lys, men fokusmotor bråker en del. Den versjonen uten bildestabilisator den uten VC(VibrationControl) i navnet går for å være skarpest. Jeg har versjonen uten VC og er veldig fornøyd.
Siden du liker å ta bilder av fly tror jeg du heller burde oppgradere teleobjektivet ditt. Jeg hadde selv 75-300mm uten USM som jeg oppgraderte til et Canon EF 70-200mm F4 L USM. Fokus er betydelig raskere og bildekvaliteten er i en annen klasse. Du kan få kjøpt det bruk på Foto.no bruktmarked til ca 3500kr.