View Full Version : 7. oktober
I forbindelse med 'jubileet' drister jeg meg til aa legge ut et par tidligere upubliserte bilder fra den siste dagen paa FBU.
http://www.seaspotter.com/FBU/lastdayxtra/001.jpg
Pingla Crossair gjorde dagens hoeyeste 'lowpass' ....
http://www.seaspotter.com/FBU/lastdayxtra/003.jpg
Dette er den BU-maskinen som var 'etterlatt' som gjorde en siste overflyvning. En av dagens bedre 'bakkesubbere'.
http://www.seaspotter.com/FBU/lastdayxtra/005.jpg
KGT, som opererte SK333, ankom fra CPH og ble tauet over fra 32 til 25.
http://www.seaspotter.com/FBU/lastdayxtra/004.jpg
Media ville ha sitt ....
http://www.seaspotter.com/FBU/lastdayxtra/002.jpg
Doerene lukkes ....
http://www.seaspotter.com/FBU/lastdayxtra/006.jpg
.. og saa var det pushback i menneskemylderet. Selv ikke i Monrovia har jeg sett saa mange mennesker paa tarmac. :p
.. og da legger vi likegodt til et par andre 'rarities' ogsaa ... :up:
http://www.seaspotter.com/FBU/lastdayxtra/007.jpg
Mars 1982 staar det bak paa fotoet .. Tatt fra gamle eiendommen vaar paa Strand.
http://www.seaspotter.com/FBU/lastdayxtra/008.jpg
Paa kontoret mitt ... 'Parkering' som det het.
http://www.seaspotter.com/FBU/lastdayxtra/009.jpg
.. og slik var utsikten fra kontorvinduet.
Herlig MOW
Vekte minner den gode gamle Alfaskopen, brun skjerm med gul tekst var det vel ? :devot:
Yep. Og du kunne stille inn hvor lys du ville ha den! :up:
Fellowship
07-10-2005, 00:13
Sto ute i Kilen fra ca 16:20 til 18:00 den dagen. Da ble det for mørkt til å ta bilder på den avstanden, og jeg fór innover til folkemengden på gamle FBU.
Men han som hadde bodd nærmest innflyginga i alle år, hadde skikkelig bål i strandkanten den dagen, ses her v den siste ankomsten med en MD-90
Det var mange ute på fjorden også, det ligger 2 båter mellom landingslysene, og en 2-mannskajakk:
Fellowship
07-10-2005, 00:17
Legger også ved et bilde fra tidlig´70-tall som viser mer av hvilket støynivå som lå bak feiringen den siste kvelden,
foto: Jan-Olav Martinsen (viser LN-RLC)
Fellowship
07-10-2005, 00:22
Originally posted by LN-MOW
http://www.seaspotter.com/FBU/lastdayxtra/005.jpg
KGT, som opererte SK333, ankom fra CPH og ble tauet over fra 32 til 25.
Og her er samme ankomsten fra CPH før den parkerte på gate 32
Fellowship
07-10-2005, 00:26
Den siste jeg fikk med meg før jeg dro innover var AY 657 fra Helsinki. Det var vel den siste utenlandske maskinen som landet, etter den kom det bare 1 (eller 2?) SAS DC-9, og 2? WF DH8, tror jeg. (Og jeg utelukker i denne sammenheng ambulanseflyet som kom seinere på kvelden).
Er det noen av dere som husker mer nøyaktig hva som var siste landing?
Siste Finnair var i hvert fall MD-82 OH-LMY
(i bakgrunnen står Muk Air klar for siste avgang til Aalborg med OY-MMA)
Er det noen av dere som husker mer nøyaktig hva som var siste landing?
SK332 fra Bergen, den fikk full sprut av brannvakta .... og den gikk vel nordover i SK384 :hi2 hvis jeg ikke husker helt feil ....
Fine bilder!
Men sukk... HVORFOR!! HVORFOR!!!! :sarc
Concorde
07-10-2005, 01:17
Endelig!!! Jack fm here,,,,,,
:up: :up: :up: Til alle bildene men 9`ern i dragehodedesign er nok dagens beste!!!
Setter utrolig pris på dokumentasjonsarbeidet dere gjorde den dagen. Selv om jeg ikke hadde et så nært forhold til FBU, kommer minnene for min del også :) Begynner til og med å savne janne-fargene til SAS... (og retrojet i dragehodedesign burde bli et folkekrav!)
Originally posted by LN-MOW
Er det noen av dere som husker mer nøyaktig hva som var siste landing?
SK332 fra Bergen, den fikk full sprut av brannvakta .... og den gikk vel nordover i SK384 :hi2 hvis jeg ikke husker helt feil ....
Men reelt sett var vel Lufttransport de siste med to B200er etter den tid. Jeg tok bilde av den ene fra taket på brannstasjonen, men den andre kom vel rundt midnatt, hvis jeg husker riktig. Da var i alle fall jeg gått hjem.
For "militaristene":
http://www.propelldesign.com/download/mixer071098jkr.jpg
OK .. tre til fra skoesken;
http://www.seaspotter.com/FBU/lastdayxtra/010.jpg
Daarlig kvalitet, men ikke saa ofte aa se to 767'er samtidig ..
http://www.seaspotter.com/FBU/lastdayxtra/011.jpg
http://www.seaspotter.com/FBU/lastdayxtra/012.jpg
(og retrojet i dragehodedesign burde bli et folkekrav!)
Er det ikke et jubileum snart da..., hvis jeg ikke tar helt feil? Skulle gjerne sett en maskin i den livery'n der ja:)
Ellers så må jeg bare stille meg i køen av de som synes det er svært interessant med bilder fra FBU. Som det er nevnt tidligere her, så hadde FBU på en måte en "skjel", noe OSL mangler totalt. Håper på enda flere bilder fra gamle Fornebu!:up:
sail4fun
07-10-2005, 15:44
Originally posted by Fellowship
Er det noen av dere som husker mer nøyaktig hva som var siste landing?
Var det ikke et ambulanse fly nede på FBU etter stengetid den kvelden ?
G
Falcon says:
Men reelt sett var vel Lufttransport de siste med to B200er etter den tid. Jeg tok bilde av den ene fra taket på brannstasjonen, men den andre kom vel rundt midnatt, hvis jeg husker riktig.
... Dette var 'etteranmeldte fly' som faar holde seg i kategorien 'GA'. Siste 'ordentlige' landing var SK332.
The Ticketor
07-10-2005, 15:50
Fellowship,
Bildet av LC var vakkert! :spin:
LN-MOW, jeg brukte, frem til bare noen måneder siden, en "boks" fra omtrent samme tidsperiode her på jobben. Jobbe for et asiatisk selskap er litt spesielt... Kult dog med eget speesiallaget tastatur for KOMMAS. Nå er det en eller annen IBM-pc som står her ved siden.
Jeg har lagt ut noen til bilder som kanskje ikke er de vanlige flybildene...
http://www.scanavphoto.no/_content/FBU012.gif
http://www.scanavphoto.no/_content/FBU022.gif
http://www.scanavphoto.no/_content/FBU021.gif
Sist flight kommer også - fra en lavere vinkel enn det LN-MOW har her (http://www.seaspotter.com/FBU/Lastday.htm)
Et par smaasaker til - naa rydder jeg bort skoesken for denne gang.
http://www.seaspotter.com/FBU/lastdayxtra/013.jpg
http://www.seaspotter.com/FBU/lastdayxtra/014.jpg
raider66
08-10-2005, 00:02
Flott!! Dagen med to stk B-747 (Tower Air og Orion Air for Tower Air) husker jeg godt. Et av mange høydepunkter på gamle FBU.
Kom tilfeldigvis over boken "Oslo lufthavn, Fornebu 1939-1989" for noen måneder siden. Ikke det største historiske verket jeg har lest, men interessant nok i massevis (mange interessante bilder). Forfatter er Tor Wisting (ISBN 82-90884-02-8, TWK-forlaget).
Fellowship
08-10-2005, 00:57
Originally posted by LN-MOW
I forbindelse med 'jubileet' drister jeg meg til aa legge ut et par tidligere upubliserte bilder fra den siste dagen paa FBU.
http://www.seaspotter.com/FBU/lastdayxtra/001.jpg
Pingla Crossair gjorde dagens hoeyeste 'lowpass' ....
Jeg drister meg til å føye til et til, også upublisert, selv om dagen nå er over... (har bare så vidt fått åpnet skoesken.... )
Her er begynnelsen til den samme veldig høye "lowpass", kom høyt innover starten av bane 06, HB-IXW, siste sveitser på FBU
Sommeren –98 hadde jeg kjøpt nytt videokamera, og tok det med ut på FBU for å prøve det litt.
Det ble en tur opp på taket på Teknisk hangar, som var et populært sted i lunsjpausen for de som jobbet der.
Fin utsikt over flyplassen, bedre spottested skulle man lete lenge etter. Fikk også foreviget den artige heisen som var på Teknisk den gangen.
Lastet noe av dette inn på pc`en nå og laget en mpg fil, resultatet kan dere se her (http://home.online.no/~ar-habo/artimages/fbu.mpg)
Er ikke helt sikker på datoen dessverre, men det måtte ha vært tidlig i august det året.
Fint vær var det den dagen iallefall. Artig å se tilbake på dette i dag.
Bildene jeg lovde i går kommer i dag. siste offisielle flight (http://www.scanavphoto.no/images.asp?keyword=OY-KGT) tatt fra en annen vinkel en LN-MOW sine bilder. Han sto på taket av Pier B, jeg på bakken.
Vemodige bilder, KOG.
DAGEN DERPÅ:
Den 7 var det jo "vanlig" aktivitet på plassen. Den 8 var de fleste her travelt opptatt på GM, men jeg dro ut til småflysiden av gamle Fornebu. Sto der helt vantro - bare øredøvende stillhet og ingen fly. Ubeskrivelig rart.
:skep
Saknar FBU massively!
Brorsan och jag var där för att filma "Final day" videon.
Här är sista landningen http://web.comhem.se/~u31226262/lastlandFBU.jpg
Får legge ut et bilde fra tidligere i sommer - eneste forskjellen fra 7. oktober 1998 er det manglende gjerdet foran trappen. Fellowship som var guide under turen fortalt at trappen akkurat var høy nok til å få fri sikt over gjerdet.
http://www.plane-spotter.com/Jpegs/FBU2005/FBU05.jpg
Jag tog en titt på videon och blev väldigt nostalgisk...
http://web.comhem.se/~u31226262/fbu-front.jpg
http://web.comhem.se/~u31226262/fbu-back.jpg
Lyckligtvis var jag där och fotograferade ett flertal gånger.
Fantastiske bilder...vekker bare gode minner!!!