View Full Version : For sju år siden på Fornebu...
Som dere ser var det fint vær den dagen - akkurat som det er blitt i ettermiddag. Men man kan mene hva man vil om vinduet på traktoren...
http://www.scanavphoto.no/_content/03983_0.jpg
Det vil komme flere Fornebu-bilder på Scandinavian Aviation Photography (http://www.scanavphoto.no/) de neste dagene i frobindelse med jubileet.
Concorde
05-10-2005, 17:58
Kveite-frakter jo:biggrin
Lukter hai i belly!
Tøfft bilde...gleder meg til flere!
Utover kvelden vil det komme flere Fornebu-bilder her (http://www.scanavphoto.no/images.asp?keyword=fornebu&Search.x=20&Search.y=8)
Har allerede lagt opp denne for å glede mannen som skulte veldig på meg den dagen... Husker du det, LN-MOW?
http://www.scanavphoto.no/_content/FBU002.gif
Originally posted by LN-KOG
Har allerede lagt opp denne for å glede mannen som skulte veldig på meg den dagen... Husker du det, LN-MOW?
Husker ikke noen skuling, nei .. ???
Det var vel gjensidig av typen "Hvem i hule heite er den typen med kamera???" Jeg husker at du også løp rundt med kamera overalt på den tida.
Da har også noen "elg i solnedgang"-bilder kommet opp. Kan ikke gjøre forskjell på SAS og Braathens....
http://www.scanavphoto.no/_content/FBU007.gif
Siden emnet kom opp allerede idag ....
Her er mine bilder (http://www.seaspotter.com/FBU/Lastday.htm) fra den siste dagen. Kjent for de fleste, men ikke alle, kanskje?
Jeg tenkte jeg skulle vente med dem til fredag jeg... Skal se om jeg har noen bilder av kjentfolk også...
Og her har LN-MOW tatt bilde av LN-KOG:
http://www.seaspotter.com/FBU/Lastday/last_013.jpg
Originally posted by Concorde
Kveite-frakter jo:biggrin
Lukter hai i belly!
Næmmen, er du i live også? :p
Veldig bra beskrivelse av den maskinen.
Concorde
05-10-2005, 21:04
Originally posted by Falcon Originally posted by Concorde Kveite-frakter jo:biggrin Lukter hai i belly! Næmmen, er du i live også? :p Veldig bra beskrivelse av den maskinen. Hoy!! Vannlekkasje her.. Leiligheten ser ut som Grand Canyon :cool2
Originally posted by LN-KOG
Jeg tenkte jeg skulle vente med dem til fredag jeg... Skal se om jeg har noen bilder av kjentfolk også...
Og her har LN-MOW tatt bilde av LN-KOG:
http://www.seaspotter.com/FBU/Lastday/last_013.jpg
Har en virkelig kontroll på hvem som er passasjerer og hvem som ikke er det....
...likner tilstander en ofte ser nærmere ekvator
Concorde
06-10-2005, 00:26
Originally posted by LN-MOW Siden emnet kom opp allerede idag .... Her er mine bilder (http://www.seaspotter.com/FBU/Lastday.htm) fra den siste dagen. Kjent for de fleste, men ikke alle, kanskje? Hoy! Det er ett bilde jeg aldri har faatt sett og det er DC9'ern med den villeste fly by ever! Mener det var en CPH maskin?
Kan godt vaere ... men det var flere enn den der som subbet bakken.
Hyggelig å se igjen Braathens F100 også....:up:
Utrolig at det faktisk er 7 år siden FBU "forsvant". Vanvittig hvordan tiden flyr. Faktisk litt skremmende.
Forsvant og forsvant - det finnes fremdeles en del etterlatenskaper på FBU
http://www.plane-spotter.com/Jpegs/FBU2005/FBU05.jpg
http://www.plane-spotter.com/Jpegs/FBU2005/FBU07.jpg
Bildene er tatt på forsommeren i år etter et lunsjmøte på 24-tangentene. Takk til Fellowship for hyggelig guiding.
Men det er ikke flyplass mer og dette fargeskjemaet her er også borte:
http://www.scanavphoto.no/_content/FBU011.gif
Originally posted by LN-KGL
Forsvant og forsvant - det finnes fremdeles en del etterlatenskaper på FBU
(...)
Ja, takk skal du %¤&¤meg ha!
;)
Originally posted by Falcon
Originally posted by LN-KGL
Forsvant og forsvant - det finnes fremdeles en del etterlatenskaper på FBU
(...)
Ja, takk skal du %¤&¤meg ha!
;)
Tenkte ikke på det nye huset og de innsatte på 24-tangentene som etterlatenskap :lol
Faktisk vondt å se bildene fra gamle dager. Sørger visst ennå, jeg. Nytter ikke å skyve det til bakhodet, det velter seg fram når man ser bilder.
Rart å kjøre bil over tarmac der man for 7 år siden måtte ha korrekt farge på ID-kortet for å kunne sette foten nedpå. Og se Alcatel-skilt på terminalen der det før sto Fornebu. Har ikke orket å gå inn i bygningen noengang siden. Angrer at jeg ikke tok masse flere bilder gjennom tidene. Klarte aldri å fatte at det virkelig skulle bli slutt.
:wow:
Synes det er trist selv jeg, selv om jeg aldri har jobbet der.
Fornebu hadde en sjarm (for å si det litt dumt) som Gardermoen mangler totalt.
Det hendte rett som det var at man tok seg en tur dit selv om man ikke skulle ut å fly. Bare for å snuse inn atmosfæren og ta en kaffe eller en middag i restauranten oppe.
Gardermoen er bare en plass man må til når man skal ut å fly, ikke et sted man drar til pga. plassen i seg selv.
Måtte nesten felle en liten tåre nå:)
Fellowship
06-10-2005, 10:50
Nei, ikke et sted man drar til for plassen i seg selv.. , men avgjort et sted man drar til for å få sett noen fly!!!
Har ingen problemer med å mimre til de "glade" dagene da det var lett å dra ut til FBU nær sagt når som helst for å se de flyene jeg ville se. Men flyinteressen er såpass stor at det nytter ikke bare å leve på minner, da lindrer det men noen timer på jordvollen der oppe på OSL.
Men det er fine bilder dere har hostet opp fra den gang for 7 år siden, jeg håper å scanne inn et par fra selve avslutningsdagen i kveld. F. eks. har jeg en av de DC-9 ene som flakset med vingene i det den begynner på sin ferd over enden av bane 06, og jeg har OY-KGT når den kommer inn og lander siste gang ca kl17:30 var det vel..
Og misforstå meg ikke, jeg savner FBU!! Ikke som reisende, kanskje, men som spenna spikka flygærn!
D-dagen dro jeg til gamle Fornebu og sto nedenfor tårnet med en lousy radio som virket innimellom. Greitt at det var mye action og jakkjakk, men ellers slik man var vant til å se det. Nedleggelsen var fortsatt teori i mitt hode. MEN - da 9'eren kom på lowpass fikk jeg et slag i mellomgulvet: Man så jo ellers alltid denne maskinen med hjula ute og i vinkel til banen, aldri på denne måten. DA først kom tårene, og forsyne meg gjør de det nå også. Den plassen hadde sjel. Kommer visst aldri over tapet.
Gardermoen? Kunne likegodt vært Frankfurt for meg. Klarer ikke å opparbeide meg noe forhold til den derre arkitektonisk visstnok flotte men akk så upraktiske greia.
:(
Skjønner godt at folk ble nostalgiske. Hvorfor pokker nedla de en flyplass som lå praktisk til nær byen? (Av hensyn til noen furtne støyutsatte folk på Bygdøy? - Bedre å bråke for de på bøgda?). Vel, den var for liten, men hvorfor skulle de da absolutt legge den nye flyplassen i gokk?
Fordi folk her blir hysteriske bare de ser et fly! Etter nedleggelsen sirklet et og annet småfly rundt Fornebu, der de ellers aldri kunne bevege seg fritt. Da kom det illsinte innlegg i lokalavisen fra folk som mente at nå var det forbudt for fly i området.
Ellers ganske vanlig at flyplasser ligger en halvtimes kjøring (gjerne mer) fra bysentrum. Noe annet er jo at Forsvaret og BU flyttet fra stedet pga isingsforholdene, men pytt, sånt er da bagateller når man kan skilte med verdens peneste terminal?
:(