View Full Version : NRK: Flyplassen på Værøy
Det er klart for den åttende sesongen av "Der ingen skulle tru at nokon kunne bu", og først ut er en familie som har kjøpt en nedlagt flyplass og gjort den om til både hjem og arbeidsplass.
http://www.nrk.no/programoversikt/?p_otr_prog_id=PRMR70000109&p_otr_sendedato=20101003&p_otr_anntid=20.05&p_otr_kanal=NRK1&p_knapp=Omtale&p_artikkel_id=0
Eg fattar framleis ikkje kvifor flyplassen vart lagt der han vart... Er det ikkje andre plassar på øya som hadde vore betre?
erlingjo
03-10-2010, 21:42
Her har fotografen i serien ,Tor Sivertstøl lagt ut noen bilder fra Værøy:
http://www.lofotor.com/lofotor.com/Værøy.html
erlingjo
WEB-TV
http://www.nrk.no/nett-tv/klipp/671507/
salmon-air
03-10-2010, 23:21
Heime jo:D
Eg fattar framleis ikkje kvifor flyplassen vart lagt der han vart... Er det ikkje andre plassar på øya som hadde vore betre?
Akkurat det er vel ikke mye å lure på.
"Flyplassen på Værøy i Lofoten ble bygd på den mest værharde plassen på øya, stikk i strid med alle råd. Fire år senere skjedde ulykken. En vårdag i 1990 ble et Widerøe-fly tatt av et stormkast like etter avgang og slengt på havet. Alle de fem om bord mistet livet og flyplassen ble stengt med øyeblikkelig virkning og ble aldri åpnet igjen."
Det er bare ikke noe annet sted på øya å legge 800 meter asfalt, om man ikke skal sprenge vekk en del hus og fjell.