PDA

View Full Version : En liten påskeur til fotballøyen.


Hickok
06-04-2010, 18:44
Tenkte jeg skulle lage en liten triprapport fra min tur til England i påsken, der SK, BA og Virgin Trains er elementene. Jeg har ingen bilder, men jeg lar det stå til likevel.

01.04 18:45 SK4623 B737-700 LN-TUL BGO-LGW

Turen gikk Skjærtorsdag fra Bergen, og jeg hadde egentlig sett frem til denne turen en liten stund. Billettene T/R BGO-LGW var kjøpt som Grandiosabillett gjennom WIAS, ogkom på rett over 1000kr.

Jeg var på plass på Flesland ca. 2:15 før avgang. Ettersom mitt pass ligger hos den russiske ambassade for søknad om visum, så måtte jeg oppom passkontoret og skaffe meg nødpass. Dette var en smal sak å fikse, og jeg fikk dette på et kvarters tid. Dermed hadde jeg svært god tid. Innsjekk og sikkerhetskontroll gikk svært så raskt, og jeg var på plass i puben ca. 1:45 før avgang. De jeg reiste sammen med tok DY, som gikk 20 minutter tidligere. Avgang for begge disse avgangene var på rute, kanskje ikke så veldig overraskende ettersom det var påske og lite avganger den dagen. Vel om bord i eks. BU LN-TUL, viste det seg raskt at det var lite folk. 2 rader biz uten folk, og 1 rad eco extra, også uten folk. I resten av flyet var det knapt 50% belegg. Jeg fikk sete 11A på denne turen, altså nødutgang, og hadde dermed meget bra beinplass. Ledig midtsete fikk jeg også. Like etter avgang ble det opplyst hva de skulle få å spise og drikke på biz og eco extra (!), og hva vi kunne få kjøpe bak. Jeg kjøpte en partypakke, med to gin, en tonic, en øl og en pose chips, for 130kr. En grei deal, og akkurat passe til denne turen.

Etter ca. 2 timers flyging, inkl. den vanlige slalomkjøringen inn mot London, landet vi på skarp rute, og jeg kom meg av flyet som en av de første. Bagasjen tok derimot vinter og vår før kom, og min kom selvsagt som den absolutt siste. Pri-tag virker med andre ord ikke på LGW heller. Der ble det å gå de DY-flygende i møte. De var passe lei av å vente, ettersom de også var kommet frem på tid, men for de lå baggene på båndene når de kom frem. Alt i alt en fin tur med SK. Hadde bagasjen vært litt raskere, så hadde det vært en flott tur.


02.04 12:20 Virgin Trains London Euston-Manchester Piccadilly

Jeg tar med en liten rapport fra denne turen også, selv om dette var med tog. Da turen ble booket, så ble det raskt bestemt å ta tog til Manchester, og ettersom 1st class kun var £11 dyrere enn coach, var valget lett (£34 mot £23 en vei). Jeg har tidligere reist på samme klasse med Virgin, i 2007, og tenkte dette skulle bli bra å teste igjen. Jeg dro derfor opp i 1st class lounge en drøy halvtime før togavgang, og merket at det var bygget om siden jeg var der sist. Det virket noe slitt nå, med tepper full i kaffe og annet rask, og gav i det hele tatt et noe shabby inntrykk. Jeg fikk meg en kopp kaffe, og ruslet over til toget så snart perrongen ble annonsert. Jeg fant raskt setet mitt, og dette er det beste med 1st kontra coach. Gode stoler, med mye bedre beinplass, samt en langt roligere atmosfære.

Like etter avgang ble det annonsert hva som ble servert i coach, og at det ville komme rundt en vogn med gratis drikkevarer i 1st. Denne vognen kom etter en stund, men hadde kun brus, vann, kaffe og te, samt et par typer chips. Jeg fikk meg en kopp te, og en pose chips. Teen ble servert i pappkrus. Siden kom det ikke flere runder med servering. Mulig de hadde en egen vogn dere en kunne hente forskjellig, men dette ble ikke annonsert, og jeg var ikke i humør til å lete. Det ble dermed raskt klart at 1st i 2007, og 1st i 2010 ikke var noe i nærheten av samme produktet. Den gang inneholdt serveringsvognen flere sorter øl, diverse sorter vin, ulike sorter sprit osv. Den kom også rundt flere ganger, samt at de hadde runde med servering av kaffe og te, den gang i store porselenskopper. Da var disse billige 1st dealene veldig gode tilbud, nå skjønner jeg ikke hvordan folk kan betale så pass mye mer for en fullpris 1st billett kontra en fullpris coach billett. Det rett og slett ikke verdt forskjellen lenger.

Alt i alt en OK tur, der jeg fikk fred og ro, noe som for så vidt var verdt £11 alene.


05.04 17:10 BA2909 B737-400 G-GBTA MAN-LGW

På returen hadde jeg heldigvis bestemt meg for fly i stedet for tog. Mine reisekamerater tog toget tilbake til LGW for sin retur med DY. Jeg endte opp med BA, både grunnet en meget gunstig pris (£39,60), og delvis grunnet en perfekt avgangstid. Dette betydde at jeg ville lande på LGW 2:30 før min avgang med SK4624. Ettersom utsjekk var kl. 12:00, og jeg ikke var i humør til å trø rundt i byen denne dagen, så endte jeg opp med å dra tidlig ut til flyplassen. Vel fremme på T3 var det ingen kø, og jeg var ferdig innsjekket ca. 3 timer før avgang, og fikk mitt sete 6F som var valgt på nett. Jeg prøvde å få sjekket baggen helt frem til BGO, men det ville damen ikke høre noe om. Jeg hadde da kjøpt to separate billetter må vite. For så vidt som forventet, men dette var litt som et forsøk i forhold til en annen tråd her inne der det ble sagt at dette skulle være mulig, ettersom SAS og Virgin har interline. Dette har så vidt jeg vet SAS og BA også, uten at det trenger å bety noe. Jeg måtte uansett ut av nordterminalen, og over til sørterminalen, og måtte dermed ut, slik at det betydde ingenting å sjekke inn på nytt der, og tid hadde jeg nok av.

Etter å ha sett utallige flyBE Q400 komme og gå, litt ispedd noen Easyjet busser og BMIbaby griser, så ble det tid for boarding. Flyet var noe sent inn til MAN, men belegget var dårlig, ca. 50%, så vi kom oss av gårde omtrent på tid likevel. Kort tid etter avgang startet serveringen. På innenlandsflygninger er det kun en klasse om bord, men utvalget er bra. De hadde øl, vin og sprit, i tillegg til kaffe/te og en myk (og god) cookie. Alt sammen inkludert i billettprisen.

Total flytid var satt til 1 time, men dette inkluderer de sedvanlige omveiene for å komme seg inn til LGW. Denen dagen fløy vi omtrentlig over Oxford, ned mot Portsmouth, langs kysten over Brighton, Eastbourne, og nesten til Hastings, før vi satte kursen nordover igjen til LGW. Været klarnet av i sør, så det ble en flott tur etter hvert.

I det hele tatt synes jeg BA leverer et veldig bra produkt. Veldig hyggelig besetning, fortsatt serverer de gratis drikke om bord, og ganske så gode seter. Bagasjen kom ganske raskt på LGW, så dette er en transportsform som er et fullgodt alternativ til tog fra Nord-England til LGW. Det samme gjelder for så vidt til LHR.

Hickok
06-04-2010, 18:45
05.04 20:35 SK4624 B737-700 LN-RNO LGW-BGO

Etter at bagasjen var plukket opp bar det rett i bussen til sør terminalen. Denne tok ikke mer en 6-7 minutter, og stopper like utenfor innsjekk. Vel på innsiden gikk jeg til skranken, der det var to åpne luker, en til Biz og en til eco. Begge lukene hadde lange køer, og jeg stilte meg i biz-køen, selv om jeg mistenkte at dette egentlig var to køer til economy. Ettersom det ikke var noen som helt fysiske skiller, så fant jeg ut at jeg fikk være god nordmann, og stille meg i kø. Når billetten ble kjøpt, hadde jeg valgt meg sete 10F, som burde vært helt topp på den 737-500 som var oppsatt. Når jeg sjekket fly i rute hos Widerøe på morgenen, fant jeg ut at det ikke lenger var en -500, men en -700 som skulle fly. Jeg prøvde å sjekke inn, for å få valgt meg et nytt sete, men dette viste seg umulig. En rask sjekk med chatten til SK avslørte at SK ikke tilbyr internett innsjekk fra LGW. Dermed får en heller ikke endret sitt setevalg før en er i luken. Køen gikk ganske så raskt faktisk, så jeg var fremme ved luken etter ikke mer enn rundt 10 minutter, og fikk mitt boardingpass. Skifte sete glemte jeg i farten, så da fikk jeg vel bare ha det så godt tenker jeg.

Deretter bar det til sikkerhetskontrollen, og her begynte galehuset. Jeg prøvde å lete etter en fast-track, men ble bryskt vinket opp i 2.etasje, og innsjekken der. Her var det temmelig lange køer, og det tok nesten en halvtime å komme seg gjennom. På innsiden traff jeg igjen mine reisekamerater, som fløy DY, og de kunne melde null kø i innsjekk, og null kø i sikkerhetskontrollen da de kom gjennom en knapp time før. Jeg ruslet så opp i no.1 loungen for å prøve denne. Tidligere har SAS brukt Servisair sin lounge, men ettersom de nå tydeligvis har skiftet til Menzies, så har de også skiftet lounge. Denne var helt grei med et lite utvalg av snacks og standardutvalg av drikke, men hadde en nydelig utsikt til rullebanen. Denne ligger like ved Frankie & Bennys for de som er kjent.

Tiden fløy, så jeg rakk knapt en kopp kaffe før det var og to gate, men en kjapp tur i taxfree er det alltids tid til. Man er da tross alt norsk! Denne gang viste det seg å være temmelig fullt om bord. 3 rader biz, med noen få pax, 1 rad med eco extra med 4 pax, og nesten smikk fullt bak. Mitt sete 10F var trangt som fy, og strøk med glans på knyttnevetesten. Jeg måtte sitte med beina spredd for å få noenlunde plass. Flaks var det derfor at et av de svært få ledige setene var ved siden av meg. Turen derfra foregikk uten de helt store sprellene, men det var voldsomt mye styr med salget. Med en flytid på kun 1:45, og der de først skal gjennom den vanlige opplesingen av hva som skal serveres foran, og hva som er til salgs bak, på to språk må vite, kom de i gang med salgsvognene. Dermed startet også løpingen frem og tilbake mellom vognene for å hente vekslepenger, og annet som manglet, noe som av og til kan bli litt anmassende, særlig når de straks etter fullført salg starter rett på taxfreesalget. Det ble derfor litt mye reking i midtgangen etter min smak, men men. Dette er bedre på turer som er en time lengre, da det blir mer fred og ro mellom øktene. Her går det i ett.

Omsider fremme på BGO landet vi ti minutter før ruten. Norwegian sin 733 var da allerede tømt for folk og bagasje, og hadde også fått lokket på motorene. De hadde avgang 30 minutter før SAS fra LGW, så der var det tydeligvis noen som var klar for å komme seg hjem kjapt! Mine reisekamerater var dermed for lengst borte fra Flesland da jeg kom frem. Totalt sett var dette en tur helt på det jevne, med de tingene som trakk kraftig ned kunne ikke SAS lastes for (sikkerhetskontrollen), selv om jeg fortsatt ikke skjønner hvorfor SAS ikke kan ha verken automatinnsjekk eller innsjekk på nett på denne ruten. DY har her flere automater, og har dermed et langt mer effektivt opplegg på denne flyplassen enn det SK har.

Konklusjonen er derfor at SAS stort sett leverer som forventet, BA har et produkt som gir veldig god verdi for pengene, i hvert fall hvis en bestiller tidlig, og Virgin Trains 1st class har tapt seg kraftig. Totalt ga turen 125 miles og 5 tier points hos BAEC og 770 poeng hos Eurobonus.

OSL-MRU
06-04-2010, 19:08
Flott rapport! :)

Det er da ikke viktig med bilder da teksten er så bra! :colgate:

TOS
06-04-2010, 19:10
[QUOTE=Hickok;495056... og Virgin Trains 1st class har tapt seg kraftig. [/QUOTE]

Jeg har en litt annen oppfatning av Virgin 1st class, men jeg har også erfart noe i samme gate som du skisserer. Av & til virker det som om de reduserer servicenivået i helgene, og i helgene er det også veldig lett å finne gode rabatterte 1st class priser (dette erfarte jeg for et par år siden iallefall). Jeg har i løpet av det siste halvåret iallefall fått litt lett matservering ved hver anledning jeg har reist Virgin 1st (som oftest valget mellom et par-tre ulike typer snadwicher og noe frukt/kake + kaffe og alt av drikke). Når det gjelder loungene så er ikke de akkurat luksuriøse, nei. Fordelen med 1st er som du selv skriver - bedre plass & roligere atmosfære. Er som oftest veldig kurant å få seg sete med bord, slik at man kan jobbe seg gjennom reisen. Det er vanskeligere i std class.

Hva så du i Manchester da? United-Chelsea?

Hickok
06-04-2010, 19:38
Nei, Everton-West Ham ... :) To av de jeg var på tur med så Manure-Chelsea.

LN-KGL
06-04-2010, 19:49
Var ikke Jorvik og Elvington også inne dette bildet? Nei, det var TOS det ;)

737-405
07-04-2010, 10:49
Flott rapport Hickok - takk for den !
Som bergenser er det kjekt å få rapporter fra flyruter ut fra BGO :)
Fløy selv LN - TUL rett før påske, og den er trang som fy bak nødutgangene..

FlightDeck
07-04-2010, 15:45
Takk for velskrevet rapport!

Discus
07-04-2010, 18:45
Takk for oppsummering. Iflg. http://www.virgintrains.co.uk/trains/first-class/ burde du fått alkohol på toget. Mat ser det ut som de kun har på hverdager.

Hickok
07-04-2010, 18:57
Som nevnt, så er det mulig jeg kunne fått, men var ikke klar for dette akkurat da.... Uansett, så var det ingen i hele vognen min som fikk dette, så jeg antar at de ikke hadde.