View Full Version : Verdens 10 beste flyplasser 2009
jcnorway
09-06-2009, 11:18
Da har Skytrax kåret de ti beste flyplassene i 2009. Gratulerer til ICN.
Incheon International Airport i Seoul er kåret til verdens beste flyplass. Det viser resultatet av undersøkelsen World Airport Awards (http://www.worldairportawards.com/Awards_2009/Airport2009.htm) som gjennomføres av det britiske selskapet Skytrax. (http://www.airlinequality.com/)
De ti beste flyplassene i 2009:
1. Incheon International Airport (3. plass i fjor)
2. Hong Kong International Airport (1. plass i fjor)
3. Singapore Changi (2. plass i fjor)
4. Zürich (8. plass i fjor)
5. München (4. plass i fjor)
6. Kansai (samme som i fjor)
7. Kuala Lumpur (samme som i fjor)
8. Amsterdam (11. plass i fjor)
9. Centrair Nagoya (12. plass i fjor)
10. Auckland (20. plass i fjor)
http://www.aftenposten.no/reise/nyheter/article3113280.ece
I Aftenposten reisesider i dag. De henviser til Skytrax og jeg fant det her..
http://www.airlinequality.com/news/090609_Airports.htm
MountainDew
20-06-2009, 11:06
ICN er en fin flyplass med merkelig mat. De burde ha direkte flytog fra Seoul for det tar fryktelig lang tid å komme seg inn til byen. Toget går lenge i feil retning, stopper ofte og en må også bytte togsett.
En fugl synger i det fri at de reisende fra Osl har et svært godt produkt i vente.....
Noe vanskelig å tolke MartinL :angry:, men en drømmetolkning for meg ( er jo alltid optimist ) er KE til INC ??:lol:^_^
Hva med 772 med mye laks i buken ( hvis som noen sier at KE 744F kan bli litt stor om dagen ?? ).
Sorry guys, bare drømmer...;)
Bizflyer
27-06-2009, 21:53
Hva er egentlig kriteriene for denne testen?
Jeg vil jo si at når det kommer til flyplasser som er behagelige å mellomlande på så er CPH absolutt min favoritt.
Jeg vil vel også kunne sette penger på at som avreise flyplass vil de fleste norske småflyplasser hamle opp med de første på listen hva gjelder nødvendig tid å sette av før avreise!
Det er vel derfor slike undersøkelser bør tas med en drøy klype salt!
BF:cool2
Eneste er jo at de tre øverste alltid ( ? ) er blant de tre øverste på andre tester... Her slår vel alle tre CPH ?
Edit: Kunne tenke meg KUL som nr. 4
Tommy777
01-07-2009, 02:40
Er ikke noen kriterier her, er jo stemmer paa websiden som bestemmer.
Skytrax gir jo ogsaa stjerner for flyselskaper, saa sammenlign siden med Tripadvisor
Av de paa lista klarer jeg liksom ikke skjoenne hva som er grunnen til at saa mange stemmer paa ICN, HKG og SIN annet enn at det er relativt mange asiater som aapenbart stemmer i disse avstemmingene.
Av de som er paa lista, staar MUC ganske hoeyt i min bok. Enkel flyplass, gode lounger, mange restauranter og utmerket kommunikasjon til MUC. AKL er ogsaa en flott flyplass med meget gode innsjekkingsomraader, Premium lobbyer baade for OW og Star medlemmer og C/F pax med egen passkontroll er helt konge og ANZ sin lounge er glimrende.
AMS kommer helt klart nederst blandt de paa lista, synes ikke flyplassen fortjener en plass paa lista overhodet. Reiser du ikke med KLM tar det 45 minutter aa komme seg fra europeiske ankomster til oversjoeiske avganger for verdens suverent stoerste allianse (SQ, UA, US). I tillegg tar taxi paa AMS ofte laaaang tid dersom man lander paa den nyeste og ofte brukte rullebanen.
HKG er klart den beste og mest moderne og selv med lange avstander, kommer man seg raskt imellom. Aa komme seg inn til Hong Kong sentrum gaar som en droem.
Blandt flyplasser i Europa synes jeg ikke CPH fortjener en plass paa lista. Det er alt for trangt der og har man det travel er shoppegata fra B til C utrolig irriterende og vanskelig aa komme seg igjennom.
DUS synes jeg er en meget bra flyplass, det samme er BRU. ZRH som nevnes her er ogsaa meget bra aa connecte paa. Paa denne siden av dammen er det Denver, Seattle og MSP som helt klart skiller seg ut som flotte mens YYZ er en meget bra flyplass i Canada.