Log in

View Full Version : 50 år siden norsk charterturisme tok av


jcnorway
05-01-2009, 12:47
Spennende og morsom lesning :)



Til sommeren, nærmere bestemt i juni, er det 50 år siden det første charterflyet med solturister til Syden lettet fra Norge.

Scenen er Fornebu, og 35 passasjerer går om bord på Convair 240-flyet som daværende Myhres reisebyrå har satt opp. Sju og en halv time senere lander maskinen på Aeropuerto de Palma de Mallorca, etter en mellomlanding i Sveits.

Det norske Syden-eventyret er i gang.

http://media.aftenposten.no/archive/00919/_50br_d_jpg_919978v.jpg
Å reise med fly på ferie var en viktig begivenhet.
(...)

Pionerene som drev Myhres reisebyrå startet forløperen til daværende Saga Solreiser. I dag er det selskapet historie, og slått sammen med landets største reiserrangør - Ving.

For å markere jubileet har selskapet gitt sommerkatalogen, som legges ut i disse dager, et visst retropreg med bilder og historier fra charterens barndom.

Slik ble for eksempel hotellkategoriene fra 60-tallet presentert:

«Ferie for glade optimister. Reklamasjoner mottas ikke!» «Ganske visst bor De som hjemme, men værelsene er rene og riktig pene og enkelte har også bad og toalett.»


http://www.aftenposten.no/reise/nyheter/article2820936.ece

EDIT: Usikker på hvilket forum denne saken passer best under, men tar en sjanse på Reiseforum. Er moderator uenig så flytt tråden :)

Blackhawk
05-01-2009, 22:05
Herlig lesning dette her! Takker for posting av artikkel!



...men værelsene er rene og riktig pene og enkelte har også bad og toalett...


Aj aj aj, eget bad og toalett da gitt - da snakker vi luksus ja!! ^_^

EB
06-01-2009, 06:41
Passasjerene på bildet var jo kledd for en charterreise til Syden...not. Kjempegøy å se bilder og lese historisk tekst.

jcnorway
18-04-2009, 12:49
Ny artikkel i Aftenposten om det norske charter-eventyret :)



http://media.aftenposten.no/archive/01013/hist_ln-lau-laura__1013263g.jpg

I Oslo er sommernatten i ferd med å slippe taket. Det er grytidlig søndag 21. juni 1959 og stille i hovedstadens gater. Bortsett fra på bussholdeplassen ved Kirkeristen. En gruppe korrekt kledde voksne mennesker, menn med slips og hatt og kvinner i penkjoler, er i ferd med å samles med feriekofferter på slep. 35 i tallet. Disponent Sverre Hongslo fra Myhre Reisebyrå går rundt og hilser på hver og en. Nesten høytidelig ønsker han dem velkommen; han sitrer minst like mye av forventning og spenning som gjestene. Det som ligger foran dem, har ingen av dem vært med på før.

Noen timer unna ligger Mallorca.

De laster seg inn i den ventende bussen. Knappe halvtimen senere sjekkes de en og en inn på Fornebu og kan gå om bord i LN-LAU, Norrønaflys Convair 240-fly med det norske klengenavnet «Laura». Klokken 07.30 er kaptein Arvid Piltingsrud, legendarisk krigsflyver, klar til å ta av. Oslo, fjorden og det norske sommerlandskapet forsvinner under dem. Etter en mellomlanding i Genève humper de klokken 13.30 inn foran terminalbygningen på Aeroporto de Palma Mallorca. 16 dager med sol, varme og asurblått Middelhav venter.

http://media.aftenposten.no/archive/01013/_0001411487_jpg_1013208v.jpg



http://www.aftenposten.no/reise/article3028818.ece

sukram
18-04-2009, 13:29
Fra samme artikkel:


–De fikk kjøpe en literflaske vin for én krone, og cognac for tre. Ikke rart de hadde litt mye med hjem, har Korsvold fortalt og mintes enkelte problemer med tollen.


Ikke alt har forandret seg!