View Full Version : A320 crash (D-AXLA)
En A320 med 5 ombord er styrtet i havet ud for Frankrig.....
ifølge DR1 tekst TV...Det er en på en træningsflyvning....Gad vide om det er en sprit ny A320 ??
Hilsen
ole
Hørte akkurat på CNN - og det meldte at dette kunne være en maskin som skulle til New Zealand
S
För folk som förstår "groda" i skriftformat:
http://www.lemonde.fr/societe/article/2008/11/27/un-airbus-avec-cinq-personnes-a-son-bord-s-ecrase-au-large-de-perpignan_1124225_3224.html
Ifølge cnn.com så stod det at det var 5 personer ombord
Ikke noe artikkel enda, kun "breaking news"
EDIT: endret til 7 personer og at det var en Air New Zealand maskin
EDIT 2: Artikkel: http://cnnwire.blogs.cnn.com/2008/11/27/plane-with-7-aboard-crashes-into-mediterranean-official-says/
För folk som förstår "groda" i skriftformat:
http://www.lemonde.fr/societe/article/2008/11/27/un-airbus-avec-cinq-personnes-a-son-bord-s-ecrase-au-large-de-perpignan_1124225_3224.html
Freetranslation.com's (amatørmessige) oversettelse:
An Airbus A320 carrying out a training flight damaged itself at sea, Thursday November 27 afternoon, to the wide one of Holy cyprien in the Eastern Pyrenees with five members of crew on board during. According to the maritime prefecture of Toulon, the airplane crashed "around 17 o'clock".
The airplane carcass that had flown away itself Perpignan, was spotted at sea, one has precise from the same source. The go out of the five persons on board remained indeterminate at 18 o'clock. Two stars as well as an airplane of the national Navy, the Atlantic II, and a helicopter of the civil Security were sent on the zone,. No accident confirmation was available with the builder Airbus in afternoon end.
og jeg som nettopp satt og så på AF358 på YYZ fra 2005 på National geographic nå nettopp:cry:
Blackhawk
27-11-2008, 19:09
Dukket også opp noe info her, ingen overlevende sies det:
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article3872906.ab
En kropp har återfunnits, sex saknas.
– Det finns inga överlevande, säger en myndighetsperson till Reuters.
FlightDeck
27-11-2008, 19:15
NTB har en sak som oppdateres kontinuerlig og som man kan følge på denne adressen:
http://www.vg.no/nyheter/utenriks/artikkel.php?artid=554849
A320-232 n 2500 D-AXLA av XL Germany (leaset fra Air New Zealand). Straks skulle komme tilbake til eier.
Airbus 330
27-11-2008, 19:58
Ganske nytt fly også, drøye 3 år gammelt bare.
Serial number 2500
Type 320-232
First flight date 30/06/2005
:(
Flyet var underveis til Frankfurt (ferry).
KennethGS
28-11-2008, 00:41
Flyet var underveis til Frankfurt (ferry).
Nei, det var en teknisk testflight etter vedlikehold. Flyet tok av fra PGF, og kræsjet 16 minutter etter avgang, ca. 20 km fra flyplassen...
Ombord var det to piloter fra XL Germany, én pilot fra Air New Zealand, tre teknikere fra Air New Zealand, og én inspektør fra CAA New Zealand.
Flyet skulle returneres til Air New Zealand etter at XL Germany hadde leaset flyet i to år.
Hvaslags testflight var dette? Var det en pålagt flight etter vedlikehold, eller ble den utført for å "demonstrere" for Air New Zealand at flyet fortsatt var i bra stand? Det at det var en fra CAA ombort taler vel for at det var noe som var obligatorisk. Noen her som kan fortelle når det er pålagt å utføre testflight av et fly, før det settes i passasjertrafikk igjen?
Utrolig trist for de som var ombord og deres familier, men veldig bra det ikke var passasjerer ombort.
Hvaslags testflight var dette? Var det en pålagt flight etter vedlikehold, eller ble den utført for å "demonstrere" for Air New Zealand at flyet fortsatt var i bra stand? Det at det var en fra CAA ombort taler vel for at det var noe som var obligatorisk. Noen her som kan fortelle når det er pålagt å utføre testflight av et fly, før det settes i passasjertrafikk igjen?
Utrolig trist for de som var ombord og deres familier, men veldig bra det ikke var passasjerer ombort.
Ikke nødvendigvis testflight , men det er vanlig med accetance flight når flyet skifter registring fra et land til et annet.
Tertit54
28-11-2008, 21:41
Så kan bare begynne å spekulere på hvordan et så nytt fly med så mange kvalifiserte piloter ombord skal kunne bare styrte på en slik måte.
I følge øyenvitner så "bare" styrtet det uten fortugående "problemer" ??
Aviation Safety Network sier følgende:
Date: 27 NOV 2008
Time: 16:46
Type: Airbus A320-232
Operator: XL Airways Germany
Registration: D-AXLA
C/n / msn: 2500
First flight: 2005
Engines: 2 IAE V2500-A1
Crew: Fatalities: 7 / Occupants: 7
Passengers: Fatalities: 0 / Occupants: 0
Total: Fatalities: 7 / Occupants: 7
Airplane damage: Written off
Location: 7 km off Saint-Cyprien (France)
Phase: Approach
Nature: Test
Departure airport: Perpignan Airport (PGF)
Destination airport: Perpignan Airport (PGF)
Flightnumber:
Airbus A320 D-AXLA had been leased by XL Airways Germany since May 2006. The airplane was due to be returned to its owner, Air New Zealand, on December 1, 2008. The Airbus was ferried to Perpignan (PGF) where it underwent maintenance at EAS Industries. It was also repainted in full Air New Zealand livery, but retained the registration D-AXLA. French newspaper Midi Libre reported that the airplane carried out a test flight on the morning of November 27. D-AXLA departed Perpignan in the afternoon for a second test flight. On board were two XL Airways pilots, a senior Air New Zealand pilot, three Air New Zealand engineers, and a N.Z. Civil Aviation Authority (CAA) inspector. On approach back to Perpignan radio contact was lost while the A320 was at 3500 feet. A radar controller reportedly saw the airplane descending fast in a left hand turn. It struck the sea and broke up.
Tommy777
29-11-2008, 23:28
Så kan bare begynne å spekulere på hvordan et så nytt fly med så mange kvalifiserte piloter ombord skal kunne bare styrte på en slik måte.
Tenkte akkurat det samme.
Tenkte akkurat det samme.
Kanskje det ikke hjelper noen ting å ha verdens beste piloter, kjerra har vært skrudd på (C-sjekk) og øyevitner sier at bussen gikk i sjøen med nesen først. Heller ikke verdens beste fly-by-wire hjelper hvis ikke alle skruer og muttere er tightet.
Nå beveger vi oss farlig nært å antyde årsaken til flystyrten, men den endelige bekreftelsen får vi vente med til ulykkesrapporten foreligger.
Tommy777
30-11-2008, 00:46
Sant nok.. Tragisk er det uansett
Nick Figaretto
02-12-2008, 23:22
Kanskje det ikke hjelper noen ting å ha verdens beste piloter, kjerra har vært skrudd på (C-sjekk) og øyevitner sier at bussen gikk i sjøen med nesen først. Heller ikke verdens beste fly-by-wire hjelper hvis ikke alle skruer og muttere er tightet.
Nå beveger vi oss farlig nært å antyde årsaken til flystyrten, men den endelige bekreftelsen får vi vente med til ulykkesrapporten foreligger.
Air New Zealand krasj: Malerjobb årsak? (http://www.hangar.no/news/119/ARTICLE/2297/2008-12-01.html)
Havarikommisjonen som undersøker Airbus A320 krasjet i Frankrike leter nå etter årsaken til at flyet styrtet. En av terioene er at malerjobben utført på flyet kort tid før avgang kan være årsaken til ulykken.
Av: Hans Olav Nyborg
Det er franske etterforskere som sier til avvisen Le Figaro at de nå sjekker om maling som ble påført flyet kan ha forstyrret eller dekket til deler av instrumenter på flyet som igjen førte til at det styrtet i sjøen.
Flyet hadde fått et strøk maling før det fikk fargene tilhørende Air New Zealand på seg under sitt besøk hos et firma i Frankrike som har spesialisert seg på å male fly.
Årsaken til en flystyrt kan som regel hentes ut fra de sorte boksene i flyet, men i dette tilfellet viser det seg at begge boksene ombord i Airbusflyet trolig har fått så stor skade at det er usikkerhet om de vil kunne brukes til dette formålet.
Air New Zealands pilot Brian Horrell (52) og flytekniker Murray White (37), Michael Gyles (49) samt Noel Marsh (35) omkom , det samme gjorde Jeremy Cook (58) fra luftfartstilsynet i New Zealand og to tyske piloter fra XL Airlines.
Tre av de som var ombord er til nå funnet døde, den siste ble funnet inne i deler av flykroppen på havets bunn. Det meste av flyet er knust til så små biter at det ikke er å kjenne igjen. Den delen av flyet som er gjenkjennelig er halepartiet som synes godt fra overflaten der det ligger på bunnen melder franske aviser.
Det blir nå beregnet minst to år før årsaken til ulykken er kartlagt ettersom det er så lite igjen å gå på.
Jumper G5
02-12-2008, 23:59
Uten å skulle foregripe begivenhetenes gang, er det naturlig å tenke på "overtapede" static ports (luftinntak for statisk trykk på siden av flyskroget, i et område som er kritisk ifht skader o.l. for å gi nøyaktige data til flyets Air Data Computere, som videreformidler hastighet/høyde/stigefart o.l. til flyets flight control system og instrumenter). Dette gjøres gjerne i forbindelse med høyttrykksvask eller maling for ikke å skade de sensitive områdene, og en 757 styrtet for mange år siden utenfor Sør-Amerika nettopp på grunn av dette.
Men iflg et av innleggene her var dette på flyets andre testflight den dagen, og eventuelle feil av det slaget her ville man nok tydelig ha merket på den første flighten. Derfor er det nærliggende å tro at det er noe annet som har hendt, og det er nok mange som er spente på årsaken. Moderne jetfly har mange sikkerhetsbarrierer bygget inn, så dette kan det bli en interessant rapport fra.
Ifølge siste nummer av Flight International har de allerede fått opp "the black boxes".
Southwind
07-12-2008, 12:00
http://www.stuff.co.nz/thepress/4785153a6009.html
En liten oppdatering. Ser ut som havarikommisjonen har litt av en oppgave foran seg.
Ser ut til at man konsentrerer seg om motorproblemer som medvirkende årsak:
The probe into the November crash of an Air New Zealand (ANZ) Airbus A320 in France is focusing on an apparent surge of engine power during the final approach which caused the aircraft to pitch up and stall.
ANZ A320 pitched up and stalled before crash: investigator (http://www.flightglobal.com/articles/2009/01/19/321253/anz-a320-pitched-up-and-stalled-before-crash-investigator.html)
http://www.3news.co.nz/News/NationalNews/Airbus-releases-safety-recommendations-following-Air-NZ-crash/tabid/423/articleID/88187/cat/65/Default.aspx
Så vidt jeg forstår denne artikkelen så misstenker de at sensorene har blitt helt / delvis overmalt slik at flyet måler feil hastighet. Det igjen vil vel føre til at flyet kan komme inn i stall uten at hverken alarmer eller piloter aner noe som helst.
Grunnen til at de annbefaler at low speed testing ikke skal skje i lav høyde er vel for at pilotene skal ha mer tid til å komme ut av stall.
Interim Report er ute, kan leses i oversatt stand her:
Interim Report - Loss of control - Airbus A320-232 off Canet-Plage, France (http://www.bea.aero/docspa/2008/d-la081127ea/pdf/d-la081127ea.pdf)
Tommy777
24-02-2009, 21:54
Uffda... Nok en ulykke som lett kunne vært unngått
Uhyggelig lesning....
Man kan alltid si at en ulykke lett kunne vært unngått. Men det kan man først si etterpå når man vet hva som skjedde. Når man sitter midt oppi det, så er verden en litt annen.
Tommy777
24-02-2009, 22:03
Vel, disse gutta holdt ihvertfall på med ting de ikke var trent til overhodet i veeeldig lav høyde.
Ja, men det er noe du først vet i etterkant. Så hvordan ville du ha unngått ulykken i forkant siden du mener det er så lett? Ulykken har jo faktisk skjedd... :)
Etter de fleste ulykker finner man som regel at ulykken kunne vært unngått med enkle grep. Men selv om de enkleste løsningene ligger rett foran oss, så klarer ikke vi mennesker å benytte oss av dem. Så dumme er faktisk vi mennesker. Vi feiler når vi minst trenger det. Derfor har man havarikommisjoner som søker etter å finne HVORFOR ulykker/hendelser skjer (uten å fordele skyld), og hvordan man deretter kan bygge systemer/prosedyrer for å unngå at det kan skje igjen i fremtiden.
Med din retorikk så mener du vel også at alle frontkollisjoner lett kunne vært unngått? Man kunne jo bare svingt unna hverandre? Hvorfor i all verden gjør man ikke det når man ser at man er i ferd med å frontkollidere? ....jo, fordi det som regel er flere faktorer som spiller inn....
Tommy777
24-02-2009, 22:25
Selvsagt er det lett å være etterpåklok.
Men dersom man planlegger å gjennomføre diverse manøvreringer og tester i hastigheter man aldri har prøvd før, krever det selvsagt planlegging. Og det betalte disse pilotene den dyreste pris for.
Det er kanskje litt smart å lese korrekte manualer og planlegge før man legger ut på tokt og hiver seg inn i ting man aldri har gjort før?
jcnorway
15-05-2009, 15:41
Da har Airbus gått ut med en "Accident Information Telex" til flyselskapene som opererer A320.
Airbus has issued a reminder to operators of its aircraft to be especially careful to protect aerodynamic data sensors during maintenance and painting work, as investigations continue into the November crash of an Air New Zealand (ANZ) A320 that had been repainted only days earlier.
http://www.flightglobal.com/articles/2009/05/14/326586/airbus-issues-safety-notice-as-anz-a320-crash-probe.html
Nå synes jeg man skal velge å ikke komme med konklusjoner før den endelige rapporten foreligger, og ikke komme med antakelser basert på uvitenhet slik enkelte har gjort.