PDA

View Full Version : Ortofoto


gustavf
07-11-2008, 16:05
Når jeg ikke bruker tid her på forumet, så gjør jeg en del jobb for å oppdatere OpenStreetMap (http://www.openstreetmap.org). Dette er et slags wiki-prosjekt for å lage et fritt tilgjengelig verdenskart, ikke helt ulikt det Wikipedia har gjort for leksikon. I store deler av Norge er dette vanskeliggjort av manglende flyfoto (ortofoto) som er fritt tilgjengelig. I området rundt Oslofjorden har Yahoo lisens på foto, som kan brukes, men ellers er man henvist til landsat satelittbilder.

Dersom man får nødvendige tillatelser til å foreta flyfotografering, vil det være:

Mulig å montere et kamera på et småfly, for å ta bilder rett ned?
Lovlig for en klubbflyger å hjelpe til med slik fotografering, mot å få dekket sine utgifter?
Sannsynlig at noen vil være interessert i være med på noe slikt?


Det er en del tekniske utfordringer med digitale høydemodeller og ortorektifisering etter at bildene er tatt, men for en ingeniør er det enklere enn å få tatt bildene.

espeno
07-11-2008, 19:58
Om du fikk ryddet av veien spørsmål rundt lovlighet og den praktiske gjennomføringen så tviler jeg på at du ville få noe som helst problem med å få tak i en klubbflyger som vil være med på noe sånt.

gustavf
07-11-2008, 20:14
Lovligheten av å ta bildene har jeg (eller ihvertfall andre i prosjektet) kontroll på. Det er den praktiske gjennomføringa, nærmere bestemt montering og bruk av kamera, som jeg er mest usikker på.

LN-ATC
08-11-2008, 20:12
Det er sikkert mange som ønsker å samle gratis flytimer på denne måten, og jeg tror det er lov, så sant Luftfartstilsynets og NSMs krav innfris:

BSL D 5-6 (http://www.lovdata.no/cgi-wift/ldles?doc=/sf/sf/sf-20030626-0863.html)
Foto- og kartkontroll (http://www.nsm.stat.no/Arbeidsomrader/Foto-kart/)

...men jeg ser nå at dere har kontroll på det. :)

KennethGS
11-11-2008, 18:37
Synd jeg ligger langt unna timekravene til LT.. Å montere kamerautstyr på LN-YJF ville vært en smal sak... ^_^

LN-EIR
13-11-2008, 21:31
Å montere kamerautstyr på LN-YJF ville vært en smal sak... ^_^

Å få den opp i lufta etterpå derimot..

gustavf
14-11-2008, 06:29
BSL D 5-6 (http://www.lovdata.no/cgi-wift/ldles?doc=/sf/sf/sf-20030626-0863.html)
Foto- og kartkontroll (http://www.nsm.stat.no/Arbeidsomrader/Foto-kart/)

...men jeg ser nå at dere har kontroll på det. :)

Nja... BSL D 5-6 hadde vi nok ikke kontroll på, men vi får se nærmere på det.