PDA

View Full Version : Med Ryanair til Dublin (Baile Átha Cliath)


gustavf
30-10-2008, 22:20
For noen uker siden ble det etterlyst rapport fra Ryanair, og jeg mener dette er den andre rapporten jeg skriver. Den forrige var også Ryanair, så da har jeg 100% dekning her på turene mine med det selskapet... Jeg skulle på helgetur til Dublin for å besøke en kamerat som jobber i en av de, etterhvert mange, amerikanske firmaene som har valgt Irland som springbrett til Europa.

Først litt om valget av Ryanair: Jeg bor øst for og jobber øst for Oslo sentrum (henholdsvis Lambertseter og Løren), så Ryanair flyr fra den flyplassen på Østlandet som ligger mest plundrete til for meg, spesielt ettersom jeg ikke har bil. I tillegg er jeg ikke spesielt begeistret for glorete websider, firkantede regler og mange tillegg i prisen, så i utgangspunktet burde jeg være en lite opplagt kunde, selv om jeg er pragmatisk i valget av flyselskap (gir stort sett blaffen i allianse) og gjerne slår til på et godt tilbud.

Denne gangen var, etter min mening, Ryanair både det billigste og beste alternativet. Det var ingen andre som lot meg få en tilnærmet hel arbeidsdag i Oslo før avreise og prisen var litt under det halve av andre alternativer. På returen var det mulig å reise litt seinere enn med Ryanair, men ikke mer enn et par timer. Omvegen om Torp er dessuten mindre tidkrevende enn de fleste flybytter.

Turen kostet 1.181 kr, inkludert et kolli (162 kr) og innsjekking på flyplass (80 kr, obligatorisk for å ha med baggasje), men ikke tidlig boarding. Det er verdt å merke seg at uansett hvor mange kolli man betaler for, så kan de maksimalt veie 15 kg til sammen. Torpekspressen koster 300 kr for tur/retur.

Utreise torsdag 23. oktober

Torpekspressen skal ta 1 time 45 minutter (eller vånn år fårti fivv miiinuts, som sjåføren oversatte det), vel å merke dersom det ikke er trafikk. De som har prøvd å kjøre E18 ut av Oslo om ettermiddagen, kan sikkert gå god for at det vanligvis ikke er en veldig presis beskrivelse av virkeligheta, men bussen brukte ikke mer enn 20 minutter ekstra. Knyttnevetesten på bussen var, såvidt, bestått. Nesten fullt på bussen, og mye utlendinger. Det kan virke som om bussen er mer populær blandt utlendinger enn nordmenn, kanskje fordi flere nordmenn har bil? Uansett, så går den da tidlig nok, tre og en halv time før avgang.

http://img135.imageshack.us/img135/483/01bussterminalenrc3.jpg

http://img151.imageshack.us/img151/7275/02knyttnevebussek5.jpg

Vel framme på Torp holdt jeg på å stille meg i innsjekkingskø, da jeg oppdaget at også Ryanair hadde automatinnsjekk. Jeg skjønner meg ikke på folk som heller står sammen med 40 andre i kø, enn å forsøke seg på en automat. Det er uansett verdt å merke seg at man betaler 80 kroner for å stå i den køa (eventuelt for å bruke automaten), så det er jo greit å få litt valuta for pengene, kanskje. I bag drop var det ikke kø, selv om de som kom samtidig med meg, ikke ble avvist selv om de ikke hadde vært bortom automaten.

http://img389.imageshack.us/img389/3738/03torpinnsjekkmz1.jpg

Heller ikke i sikkerhetskontrollen var det kø, så en og en halv time før avgang var jeg klar til å få i meg litt mat. Kafeteriaen serverte meg en litt trist hamburgertallerken, med det lite treffende navnet Jumbojet-tallerken, til 132 kroner. Torsdag er jo en typisk utreisedag for langweekend, og stemninga i serveringssona på utland var preget av lystige lag, med rødvin og øl som foretrukket følge.

Torp er en hyggelig liten flyplass. Oversiktlig og greit, liten nok til at det ikke blir spesielt mye køer, men stor nok til at de servicetilbudene man forventer å finne er der. Dessuten er det gratis trådløst nett, selv om dekningen ikke var 100%.

http://img444.imageshack.us/img444/7462/04torputlandge0.jpg

Mens jeg tygde i meg den siste pommes frites biten, kom den lite overraskende beskjeden om at Ryanair til Dublin var rundt en time forsinket. Med kuling på Torp og storm i kastene i Dublin, var jeg egentlig mest overrasket over at det ikke var mer enn en time. Mens jeg ventet, fikk jeg med meg boarding av Wizz til Poznan, med opprop på norsk og polsk, men ikke engelsk.

http://img356.imageshack.us/img356/5170/05wizzry0.jpg

På tide å rusle gjennom passkontrollen, inn til et non Schengen-område som virker omtrent like stort som det på Gardermoen (nei, det er det ikke, men bedre plass er det), med en brusautomat og en kaffeautomat som eneste servicetilbud. Preboarding begynte en halvtimes tid før innkommende fly hadde landet. 156 passasjerer (og 112 bags), av dem omtrent 25-30 som hadde betalt for tidlig boarding, fylte godt opp i preboardingområdet. Uten at jeg helt klarer å sette fingeren på hva, så var det noe med stemingen her også som tydet på helgetur; litt høylytt snakking, et par ølbokser som gikk rundt, et par grinete unger.

http://img116.imageshack.us/img116/7716/06nonschengenlp1.jpg

Det gikk et fly til Madrid omtrent samtidig, og det så ut som det var flest guttegrupper på Dublin-flyet, mens jentegruppene vandret mot Madrid-avgangen...

Jeg var en av de siste som gikk ombord, og fant meg et midtsete, etter å ha vist boardingkortet til ei flyvertinne. Det viste seg at de som satt på de to andre setene reiste sammen, og hadde håpet på ledig midtsete, så da jeg kom ga de heller vekk vindussetet.

Beinplassen var bedre enn fryktet, men jeg synes ikke setet var spesielt odt å sitte i. Dette flyet var en av Ryanair-flyene med setelomme og uten de mest glorete plastdetaljene. Forresten utrolig hvor fort det går an å få folk ombord i et fly, med passende mengder masing på høytalerene og to trapper.

http://img376.imageshack.us/img376/2175/07boardingbs2.jpg

http://img376.imageshack.us/img376/52/08frknyttnevenm4.jpg

Som nevnt var det litt vind på Torp, så avgangen ble ganske humpete. Jeg lot rimelig raskt iPoden stå for in flight entertainment, mens Ryanair kjørte kunderadio. Fikk så vidt med meg at det var et fantastisk tilbud på telefonkort denne dagen, og at det fortsatt var to-for-en på spritposer, slik det var da jeg fløy dem for et par år siden. Ja, de selger sprit på 2,5 cl poser, som ligner litt på kechup-posene man får på gatekjøkken.

Salgsvogna kom rimelig fort ut i midtgangen, og folk handlet villig vekk. Jeg glemte å ta med en kopi av menyen, men det var hverken spesielt dyrt (sandwich og drikke kostet rundt 6 euro) eller spesielt dårlig. Utvalget bestod av noe varmmat (pizza, som så helt grei ut til å være buy on board) og kaldmat, samt et utvalg av snacks og drikke. Presentasjonen var omtrent like ryddig og enkel som websidene til Ryanair. Etter min mening hadde tilbudet blitt bedre av litt mindre og mer oversiktlig utvalg, spesielt av ymse typer snacks, og heller litt ryddigere presentasjon.

http://img123.imageshack.us/img123/7919/09fronboardwt0.jpg

Selv med i vogn som startet bak og ei foran så tok det nesten halvannen time før salget var ferdig. Etter det var det muligheter for å kjøpe lodd. Til tross for mye å gjøre, var crewet gjennomgående positive og serviceinnstilte.

Undervegs til Dublin vokste stemningen på flyet og det begynte etterhvert å bli ganske bråkete. Etter en liten runde rundt flyplassen landet vi omtrent en time etter rutetid på Aerfort Bhaile Átha Cliath. For å gjøre opplevelsen komplett: Applaus.

Vel i land var det en spasertur bort til terminalen, for så å vandre enda lenger innendørs. Førsteinntrykket av terminalen minnet meg forresten om amerikanske flyplasser.

http://img123.imageshack.us/img123/1079/10landetyt2.jpg

Vel framme ved passkontrollen var det nesten bare å vise baksida av passet og si "norsk". Baggasjen lå klar på båndet da jeg kom fram, og så var det bare å ta drosje i retning sentrum. Den kom på ca 22 euro, og Irland er, i motsetning til Norge, et land der man kan gå inn i ei drosje i landets hovedstad uten å anta at man blir lurt.

Konklusjon: Kortdistansefly er transport. Som transport fungerer Ryanair greit, og de ansatte virker blide og positive (noe de også var på returen, som kanskje kommer senere).

imm
30-10-2008, 22:29
Flott rapport og bra bilder. Ryanair er ikke så ille som mange tror.
Ellers var jeg litt overraskset at preboarding startet allerede en halv time før flyet landet.
Normalt vil den starte omtrent 15 minutter før landing av inkommende fly = 40 minutter før avgang.

FlightDeck
30-10-2008, 22:54
Ryanair er ikke så ille som mange tror.

Du om det - jeg ville sagt at Ryanair er like ille som folk tror. Selv om jeg stort sett flyr SAS, må jeg denne høsten ta Ryanair ved noen anledninger - sist på Wroclaw-East Midlands (http://forum.scanair.no/showthread.php?t=37528) - men bare fordi de er de eneste med et omfattende tilbud (til en bra pris) mellom Wroclaw og resten av Europa. Selv synes jeg Torpekspressen, Ryanairs klossete regler, stygge fly (inni), masete "service" og meningsløse salg gjør reisen slitsom og irriterende, men jeg respekterer at folk kanskje synes at lave billettpriser veier opp for dette. Uansett, takk til gustavf for en glimrende rapport og fine bilder.

Someone
30-10-2008, 23:21
Sláinte og fin rapport!

SQ 777
31-10-2008, 11:16
Flott rapport og meget gode virkelighetsbeskrivelser....:rolleyes:

AirbusTrond
31-10-2008, 11:39
Ja, flott rapport! Artig med en RyanAir-rapport igjen. Da jeg reiste i fjor konkluderte jeg vel med at RyanAir måtte være noen hundrelapper, minst 500-600 kr (altså ca en rimelig overnatting) billigere for at jeg skulle gidde sitte på bussen til Torp, gitt ellers like forhold. Men har man bil og bor et stykke vest for Akerselva, så hadde jeg nok hyppigere vurdert dette som et alternativ.

Om det er verre enn man tror, kommer jo an på hva man tror - i tillegg til reiselengden til Torp trekker rotete nettside, stygge farger, masete konsept om bord og generell "billigfølelse" ned.

litt-amatør
31-10-2008, 14:38
Takk for flott rapport! Fint å lese litt om forholdene på Ryanair. Er absolutt et alternativ på noen destinasjoner. Ganske greit belegg med 156 passasjerer til DUB vel?

MountainDew
31-10-2008, 16:38
Jeg var godt fornøyd med Ryanair STN-PMI i Februar. De solgte en veldig god New York bacon sub!

jcnorway
31-10-2008, 16:46
En finfin rapport fra "naboen" ;) Ser fram til rapport fra returen.

gustavf
31-10-2008, 18:04
En finfin rapport fra "naboen" ;) Ser fram til rapport fra returen.

Regner med at du kommer på julebordet, så vi endelig møtes? Passer jo bra å dele taxi tilbake.

Bizflyer
31-10-2008, 18:38
Utmerket og fyldig rapport.

Var mest overrasket over at knyttenevetesten ble bestått på flyet! Er du pygme eller dverg? :cool:

BF:cool2

gustavf
31-10-2008, 18:45
Var mest overrasket over at knyttenevetesten ble bestått på flyet! Er du pygme eller dverg? :cool:

178 cm sier fasiten.

Det er vel en av fordelene med 737-800 at det er litt begrenset med nødutganger, slik at selskaper som fordeler setene gjevnt i hele flyet får en helt grei pitch?

jcnorway
31-10-2008, 20:06
Regner med at du kommer på julebordet, så vi endelig møtes? Passer jo bra å dele taxi tilbake.

Har planer om å komme på julebordet så da er det jo muligheter for deling av taxi:)

Tommy777
31-10-2008, 20:37
Takker for grundig og saklig rapport.

Til Dublin er vel FR et godt alternativ siden SAS drar klokka 10 om morran, ikke saerlig gunstig dersom du har tenkt aa jobbe ut dagen.

Ellers er vel Ryanair som forventet og helt lik andre tripreports jeg har sett. Med min 186, tror jeg det har blitt verre med den knyttnevetesten.

gustavf
31-10-2008, 22:03
Jeg nøyer meg med noen kjappe notater fra returen, som gikk mandag 27. oktober.

Dette var fridag i Irland, kjent som "October Bank Holiday". Et eller annet EU-krav har ført til at Irland måtte innføre ekstra fridager, og valget falt på siste mandag i en del måneder. Oktober var en av dem, så derfor feirer man altså October Bank Holiday, noe som i Dublin skjer med maraton. Jeg løp ikke.

Flyet tilbake hadde avgang 16:30, noe som kanskje vare litt tidlig for en hegletur. Drosje fra Millenium Spire til flyplassen kostet 19 euro.

Dublin er en rotete flyplass, som virker nedslitt og gammelmodig. Etter litt leting fant jeg Ryanair sin Oslo/Torp-skranke og stilte meg i kø. Dama i skranken fikk ikke helt fart på innsjekkinga, så de fleste ble ekspedert i naboskranken, som egentlig skulle betjene LGW. Det slår meg som litt upraktisk med en skranke per flight, men dersom noen vil overbevise meg om at Ryanair ikke har regnet ut at det er billigst på denne måten, får bare sette i gang.

Etter å ha gått feil og havnet i restaurantene i stedet for sikkerhetskontrollen (?!?), var det bare å stille seg i kø for å komme inn til shoppingsenteret. Det meste av spisemuligheter er utenfor sikkerhetskontrollen, mens det på innersida er handlemuligheter som OSL må ha vært inspirert av. Jeg "glemte" at skapet hjemme flyter over av brunt drikke og endte opp med en irsk single malt og noen flasker av O'haras brygg.

Kanskje ikke så overraskende, har Ryanair plassert sine flygninger i en pir som ligger en liten ekspedisjon fra resten av terminalen. Selv om resten av flyplassen var lite innbydende er denne piren lys og innbydende. På veg dit får man også godt overblikk over den første terminalen (nå kommer sikkert noen av forumets eminente historikere og påpeker at det bare er den nest eldste...), som nå er kontorbygg.

Jeg satte meg vel til rette med en cider i baren og ventet på at boarding skulle starte. Noen hadde funnet ut at det ikke skulle være oversikt over avganger synlig fra baren, så det ble litt fram og tilbake for å se hva som skjedde. Flyet vi skulle avgårde med kom noen minutter forsinket, men vi kom oss allikevel avgårde på tida, selv om kanskje rengjøringa måtte lide litt for det. Igjen var jeg av de siste ombord, og fant meg et sete mot midtgangen.

På veg bort til flyet var det tydelig at ikke alle i Dublin flyr Ryanair, men kanskje litt i dyreste laget for meg...

Det var litt roligere på flyet denne vegen. Mindre skråling, selv om det var enda fullere. I motsetning til på Torp var det ikke lett å kikke på skjermen til handlingselskapet, men jeg tror ikke det kunne være over 10 ledige seter. Flyet var av samme type som til Dublin, det vil si med lite gul plast og setelommer.

Crewet var også denne gangen hyggelige, positive og serviceinnstilte. Jeg kjøpte men en lite pose potetgull og en brus, for å ikke få alt for brå overgang fra det fyldeige irske kostholdet. For dette betalte jeg, nesten sikkert, 50 cent for mye, men heller enn å krangle på regnekunnskapene så lot jeg MoL få beholde de ørene. Denne gangen fikk de også avsetning på loddene sine, som jeg tror ble soglt til inntekt for et barnehjem.

På Torp landet vi 10 minutter før tida. Applausen som kom ved landing i Dublin, slapp vi denne gangen. Til gjengjeld spilte de fanfare for å minne oss på at vi var i tide, og at de er Europas mest punktlige flyselskap. Jeg mangler ord, men vil anbefale å velge Ryanair-flygninger som er to minutter forsinket for å slippe dette.

Det landet et fly fra London samtidig, så det var antydning til kø i passkontrollen, men ikke mer enn et par minutter. Dette gjorde også at Torpekspressen skulle fylle opp flere busser, så det var minimalt med venitng før avgang i retning Oslo. Adskillig mer praktisk enn avgang i retning Torp.

Konlusjon: Som sagt, dette er transport. Så lenge flyet lander i rute (eller altså, helst et par minutter forsinket) så er det ikke lite å utsette på å la seg transportere av blågule fly. Flyene er fulle, så er man to som vil sitte sammen, kan kanskje prioritert boarding være verdt pengene.

Prismessig så virker det som Ryanair klarer å utnytte at de har av de bedre avgangstidene til Dublin. Ingen har vel antydet at revenue management hos dem ikke kan jobben sin, så det er jo ikke overraskende. Allikevel var de rundt halv pris av alternativene denne helga. Det eneste jeg virkelig har i mot Ryanair er det jeg hører om arbeidsforholdene for de som jobber der. At de klarer å være så positive må jeg bare beundre. Ryanair gjør alt annerledes, så sant det er mulig, og gir oss et alternativ.