PDA

View Full Version : Turister opp i krigsluftskip


Speedbird
28-10-2008, 07:10
http://www.vg.no/uploaded/image/bilderigg/2008/10/27/1225114485801_818.jpg
Turister opp i krigsluftskip
Det vekker blandede følelser at en amerikansk turarrangør vil ta turister opp i Zeppelin-luftskip over Golden Gate-broen i San Francisco.
Les hele saken: http://www.vg.no/reise/artikkel.php?artid=521573

Når de skriver at det er tre flygende i hele verden, tenker de da på Zeppelinere i ordets rette forstand?
For det er vel etterhvert blitt rimelig mange luftskip (blimps) operativt på verdens basis?
Føler jeg ser de ved svært mange arrangemang med litt større publikum.
Noen som vet om det er noe på gang med "blimps" i Norge for tiden?
Hørte snakk om ett firma på østlandet for noen år siden som skulle starte med reklameflyging, men vet ikke om det ble noe av til slutt.

Falcon
28-10-2008, 12:21
Ja, det er snakk om Zeppelin NT. Som forøvrig har lite med de opprinnelige luftskipene å gjøre - den er f.eks. semi-dirigible, og ikke "stivt" som de gamle.

Goodyear-maskiner finnes det en del av. Siste gang det var et luftskip i Norge var, så vidt jeg vet, under OL på Lillehammer. Mulig det ligger bilder på Airpics? Jeg har i alle fall noen, bl.a. inne fra SAS Hangar 3 hvor de fikset noe snag.

Concorde
28-10-2008, 13:08
Jeg har bilder fra Kvitfjell når den var der.

Extra230
28-10-2008, 15:00
"Krigsluftskip" - noe så idiotisk skrevet. Det eneste felles Zeppelin NT har med krig er vel at de opprinnelige Zeppelinerene kunne brukes til å slippe bomber. Det er omtrent som å si at dagens flypassasjerer flyr med atomkrigsfly - Boeing bygget jo tross alt både B-29 og B-52 :cry: