PDA

View Full Version : Bilder fra OSL - Oslo Lufthavn Gardermoen.


ATC-flyradar
25-08-2007, 20:30
Legger ut noen bilder, tatt fra ulike steder på osl. Litt for å prøve andre vinkler, andre plasseringer som ve innflyvning osv,

Noe er laget uskarpe som disse to ved innflyvning.

Jan

ATC-flyradar
25-08-2007, 20:32
Så kommer noen flyselskaper som er vist tidligere, så her er ingen overraskelser.

ATC-flyradar
25-08-2007, 20:34
Og så litt flere for å erge noen :colgate:

Jan

ATC-flyradar
25-08-2007, 20:36
Litt ergelse, noen flere

Ha en god kveld.

Jan

flyKSU
25-08-2007, 20:56
Den siste av BA var jo bare helt rå!!! :up:
Kjempebra, Jan! Flotte farger og skarpt og fint :)

ATC-flyradar
25-08-2007, 21:09
Takk for at dere kommenterer alle sammen. Jeg provoserer litt med noen spesielle bilder som dette her. Dette for å få flere til å tenke motiver. Jeg skøyt omlag 800 bilder i løpet av 5,5 timer på osl, og det som var synd at de kun benyttet 19L.

Landet på 19L ( fra nord ) og hadde avgang mot sør.

For en stund siden la jeg ut fronter, haler og deler av fly og noen av dere kom også med slike bilder og det synes jeg er bra.

Nå har jeg også stått i innflyvningsområdet og fått bilder av lysene okvelden (litt mørkt), fått med fly sammen med innflyvninglysene osv. Litt over og litt under flyene, eikke helt etter boka, men kan bli bra bilder av dette også.

Jeg synes at alt går på rette linjer, farger, skaphet, men jeg synes at vi kan se på noe mere enn det også !

SÅ da går staffettpinnen videre med noen nye vinkler, steder, plasser, dog ikke helt etter boka, men dette blir også bra.

God kveld i stua eller på kjøkkenet :colgate:

Nå er jeg spent på hva de virkelige fotoguttene som KAN det med bilder sier, for mine ønsker kommer fra en skikkelig amatør, men dog jeg har det bra med mine bilder også !!

Jan

ATC-flyradar
25-08-2007, 21:25
Bare et testbilde - prøver meg på umask og skarphet. Sorry hvis dette bilde er en versting

ATC-flyradar
25-08-2007, 21:28
Gjort noen andre knep - blir dette helt feil ???

HELP - HELP

Jan

ATC-flyradar
25-08-2007, 21:48
Enda et testbilde vedr skarphet - sorry mye på en gang.

Jan

SE-DYD
25-08-2007, 22:37
OK! Du ber om det! Jeg blir provosert- for jeg vet du kan bedre!

For det første- hva er dette for en overskrift: "laget uskarp"? Hva er det du har laget uskarp- har du bluret bildene etterpå for å få de uskarpe? Hva er vitsen?

Det første bildet er dessuten flyet skarpt, men det er innflyvningslysene som blir hovedmotivet siden de dekker flyet, og lysene er uskarpe! Skjønner ikke budskapet ditt her! Bilde 2 er faktisk et bra bilde- så du har misslykkes i å gjøre det uskarpt!

Bolk 2- "ingen overaskelser":
Bilde 1,2,3 er greie, men bilde 4 er uskarpt! Dette er ikke bra å se på- spar oss for slike- bevar dem i din private samling!

Bolk 3- "til ergrelse"?:
Hva er det som er til ergrelse- jeg synes ikke bra bilder er til ergrelse- fordi om jeg har sett dem før. Bilde 1,2,3,4 er jo fine bilder- bilde 5 (finnair) er uskarpt, Bilde 5,6 er bra, bilde 7 er uskarpt, bilde 8 er helt topp!

Bolk 4- "mer ergrelse"?:
Bilde 1 er fint, bilde 2 (PIA) også meget bra, men litt mye himmel! bilde 3 og 4 er ok, og bilde 5 er meget bra, hadde det ikke vært for støvkornet som synes!

Bolk 5: Bra men støvkorn syns!

Bolk 6 og 7:
Her har du tullet litt mye- gitt de alt for mye kontrast, det blir vondt å se på, ok at du legger ut ett for å be om hjelp, men 2 nesten identiske misslykka bilder- nei!

Bolk 8- siste bildet: Noe av det absolutt beste du har gjort!:up: Dog har du gitt det litt sterke farger- reduser saturation og dette bildet blir 10 av 10 oppnåelige!

ATC-flyradar
25-08-2007, 22:42
Takker Dag -alt hjelper - men håper at flere kan ta bilder av ..........


God kveld til deg også - du bør komme mye bilder fra Rygge etterhver som kjører forbi et par ganger hver dag !!

Jan

SE-DYD
25-08-2007, 23:23
Originally posted by ATC-flyradar

Takker Dag -alt hjelper - men håper at flere kan ta bilder av ..........


God kveld til deg også - du bør komme mye bilder fra Rygge etterhver som kjører forbi et par ganger hver dag !!

Jan

Ja god kveld! Hva mener du- ta bilder av ......?

Og ja det skal nok kunne komme mye bilder fra Rygge- jeg har allerede ett par tusen derfra- hvis dere vil se flere gamle militærbilder! Men du mener sikkert at jeg kan ta bilder når jeg er på jobb i Flybussen? Foreløpig går ikke den til Rygge, og ja den passerer rygge på vei til OSL, men den kjører Rv 118 som ligger et stykke sør for E-6 med mye hus og skog imellom. Om den så hadde gått forbi Rygge- på fotoavstand, kunne jeg vel ikke bare ha stoppet bussen og sagt til pasasjerene- "dere må vente litt mens jeg tar et par bilder"? - det skulle vel tatt seg ut?:colgate:

Må nok ty til fritida der også!

Imens et lite tips- legger ved et bilde som kan gi deg inspirasjon til hvordan et bilde kan være med fly på baksiden av innflygningslys!

ATC-flyradar
26-08-2007, 12:06
Takk for god utredning av mine bilder. Disse sandkornene på OSL kommer spesielt når det blåser godt på sanddynene. I går så blåste det godt -så litt rensing med trykkluft må til.

Beklager at jeg provoserer deg, men da gir du alt og forteller meg det jeg vil vite mine bilder, så Dag - takk for at du tar deg tid :D

Nå ønsker jeg mer inføring av å ta bilder i RAW formatet og lære meg litt mere ved bruk av manuelt oppsett osv, redigere litt med skaphet, dybde osv, så for vi se hvordan mine bilder blir framover.

Jan Støkkebo