View Full Version : Østersjøen Rundt 2007
Da er billetter for årets sommerferie bestilt og det blir en tur rundt Østersjøen med en kamerat.
Blir 2 netter på hvert sted og begynner med Riga, så Warsawa, før det hele ender med 5års jubileum fra Copenhagen Int. School class of 2002 i Kongens By (da både jeg om amerikaneren jeg skal reise med med gikk der). Både Warsawa og Riga blir nye steder for meg og nye flyplasser. 2 nye selskap blir det også og 1 ny flytype, itillegg blir det å prøve ut PolskaNorwegian:p
Reiseruten blir
30/7OSL-RIX BT152 735 (Nytt flyselskap: AirBaltic)
1/8 RIX-WAW LO784 E70 (Nytt flyselskap: LOT, nyflytype: Embraer 170)
3/8 WAW-CPH DY2065 733 (Polska Norwegian)
5/8 CPH-OSL SK462 M80
Eneste som gjennstår er hotell i Riga og Warsawa.
Ellers er det bare å observere at det er langt billigere å få billetter som gir 100% EB poeng hos både BT og LO, enn hos SAS. W hos BT og V hos LO som skal gi 100% ifølge SAS sine sider er ikke det jeg definerer som spesielr dyrt:D
FlightDeck
22-06-2007, 10:55
Gled deg til Embraer 170 hos LOT, den er stillegående og flott! Fløy den OSL-WAW for noen år siden.
Originally posted by FlightDeck
Gled deg til Embraer 170 hos LOT, den er stillegående og flott! Fløy den OSL-WAW for noen år siden.
Det er vel også den jeg har høyest forhåpninger og forventninger til. Hørt mye skryt ang E-jet serien og LOT sier også de har 32" seteavstand
Gleder meg til rapporten fra Polska Norwegian...
Originally posted by Someone
Originally posted by FlightDeck
Gled deg til Embraer 170 hos LOT, den er stillegående og flott! Fløy den OSL-WAW for noen år siden.
Det er vel også den jeg har høyest forhåpninger og forventninger til. Hørt mye skryt ang E-jet serien og LOT sier også de har 32" seteavstand
Såvidt jeg husker så er det god plass ombord hos LOT sine Embraer 170. Lys og trivelig kabin var det også.
FlightDeck
23-06-2007, 13:31
Originally posted by Someone
Ellers er det bare å observere at det er langt billigere å få billetter som gir 100% EB poeng hos både BT og LO, enn hos SAS. W hos BT og V hos LO som skal gi 100% ifølge SAS sine sider er ikke det jeg definerer som spesielr dyrt:D
Det er min erfaring også. Men den "reformen" SAS gjorde med EuroBonus for noen år siden (2004?), er grådig irriterende. Før kunne jeg reise på billigste billett t/r Paris på Economy og få 3600 poeng, nå får jeg ikke 2000 poeng på å reise t/r New York en gang på billigste billett. Jeg skjønner meget godt hvorfor SAS EuroBonus gikk over til de nye reglene, men litt irriterende er det jo for oss som studerer og ikke har en jobb hvor man reiser på Business hele tiden.
Eller var wideroe.no svært kjappe med å sende ut billetter. (RIX-WAW er paper tickets) Bestilte på formiddagen fredagen og dagen etter var billettene mottatt :up:
Tommy777
26-06-2007, 03:39
Da venter vi i spenning på rapporten!:)
Da var hotellene i boks
Boutique Hotel Viesturs i Riga (I Gamlebyen) og Novotel Warsawa Centrum i Warsawa. Begge virker sentrale, med god standard til hyggelige priser
F***! Der fikk jeg melding om ruteendring RIX-WAW, riktignok marginalt, men E70 har blitt byttet ut med E-145......har jo fløyet med 145 mange ganger:angry:
Gleder meg til rapport og bilder... Kommer det i dag???
OSL-RIX: BT152
Del 1 av årets sommertur skulle gå med AirBaltic fra Oslo til Riga. Ankom OSL litt over 1 time før avgang og det var ikke noe kø på Widerøes innsjekking som AirBaltic bruker. Fikk sete 9A som er nødutgang og kom rask gjennom security. Som vanlig var det masse folk på OSL og satt 30min på Schengen før jeg beveget meg inn på non-Schengen som var full av folk da det skulle gå 3 fly samtidig.
http://i76.photobucket.com/albums/j4/Some83/Aug2.jpg
Kom inn og ifølge infoskjermene var flyet i rute, men når det 15 min før avgang fortsatt ikke hadde ankommet noen AirBalticmaskin kom det ikke som en overaskelse at det etter en stund ble annonsert en forsinkelse pga sent ankommet fly.....:rolleyes: Gate bytte ble det også tid til innen det ble boarding på tross av at det allerede hadde blitt gitt beskjed om go to gate på den opprinnlige gaten
Hadde lave forventinger til AirBaltic men ble egentlig ganske positive overasket. Relativt komfortable nye skinnseter med høy rygg og ellers var interiøret i godkjent. Nå prøvde jeg ikke riktignok standard benplassen siden jeg satt på nødutgang. 2 rader biz-class og resten eco og totaklt belegg ca 80% og inkludert 1 på opplæring var det 4 flyvertinner ombord, alle tilsynelatene i 20 årene. Halvsov mer eller mindre hele veien og deler av forsinkelsen ble fløyet inn og landet 30 min etter tiden. Skulle egentlig møte kameraten min som jeg reiste med som skulle ankomme fra CPG samtidig, men da han ringte meg mens jeg satt på OSL fikk jeg beskjed at han forsatt satt på Gullfaks C og ventet på 'kopteret til BGO og ville først ankomme Riga sent på kvelden.
http://i76.photobucket.com/albums/j4/Some83/Aug3.jpg
Ellers var Riga en hyggelig og svært billig by og hadde nesten problemer med å få brukt opp pengene siden jeg droppet casino og strippere.
RIX-WAW: LO784
Del 2 av reisen skulle gå med LOT til Warsawa. Hadde egentlig tenkt å ta en tur innom fly samlingen på RIX så møtte opp i god tid, men den var stengt så ble sittene å vente i 45 min på at LOT skulle åpne innsjekkingen. RIX var en liten og helt grei flyplass bortsett fra uni-sex toalettene, og hoveddelen av den virker relativt ny.
http://i76.photobucket.com/albums/j4/Some83/Aug4.jpg
Var en Embraer ERJ-145 som skulle ta oss til Warsawa. Når man først kommer seg inn i boksen er den ganske komfortabel men å stå i kø nedover midtgangen kjennes i nakke og rygg når man er 190. På tross av at jeg satt på bakerste rad rett ved motoren føltes støynivået lavere enn f.eks en 737 og itillegg var benplassen ombord OK. Ble bussing ut til flyet og belegget var ca 95% og push-back 5 minutter før tiden.
Var flere t-storms som passerte over og ved RIX og 1 fly avbrøt avgangen pga ett kraftig uvær som den ville ha fløyet rett inn i. Men istedet for å takse tilbake til start takset det til andre enden av rullebanen, ga gass, og tok av i motsatt reting.
Fra RIX
http://i76.photobucket.com/albums/j4/Some83/Aug5.jpg
Måtte fly litt sikk-sakk ut fra RIX for å unngå disse
http://i76.photobucket.com/albums/j4/Some83/aUG6.jpg
Servingen ombord minnet veldig om SAS sin flex-intrascand bortsett fra at man ikke kunne få Champagne
http://i76.photobucket.com/albums/j4/Some83/Aug7.jpg
Finale WAW
http://i76.photobucket.com/albums/j4/Some83/Aug8.jpg
Ble bussing inn til hovedterminalen på WAW hvor vi pga ombygging og utvidelse måtte gå ganske langt for å komme til bagasjebåndet, men bagasjen var på båndet i det vi ankom.
Center of Culture and Science...en "gave" fra Sovjetunionen
http://i76.photobucket.com/albums/j4/Some83/Aug9.jpg
Siden vi måtte opp tidlig så ble det en rolig kveld, men måtte få brukt opp noen Zloty så ble en tur innon Panorama Bar i 40. etasje på Marriot for litt sprudlene
http://i76.photobucket.com/albums/j4/Some83/Aug10.jpg
WAW-CPH: DY2064
Hadde bestilt taxi ut til flyplassen 5:30 så måtte opp tidlig. Trodde jeg hadde satt alarmen på 5:00, men det visste seg å være feil og 5:25 banket kameraten min på døren og lurte på om jeg var klar så da ble det tannpuss, basic hygiene, siste del av pakkingen og påkledning på 4 min.
Ankom flyplassen og gikk inn i terminalen og begynte å lete etter innsjekkingskrankene til Norwegian og fikk mistanker da det stod en "E" der og ikke ett nummer som for de andre og riktig, Norwegian sine flygninger fra WAW går fra en terminal som heter Etiuda som ligger 300m fra hovedterminalen og gikk gjennom noe veiarbeid og grusstier for å komme oss dit. Nå er polsken min heller dårlig, men jeg tror Etiuda er polsk for blikkskur for det er noe som ligner ett slags lagerskur med blikktak. Det var 2 fly som skulle gå derfra den morgenen, begge fra Norwegian og det som måtte oss var en kø som strakk seg 50meter utenfor byggingen. Etter å ha stått en god stund i køen var det endelig vår tur til å sjekke inn, få boarding kort og bag tag, men man kan ikke levere fra seg bagsasjen for den skal leveres ett eget sted 10 meter ved siden av innsjekkingsskrankene. Terminal ellers består av endel stoler, 2 halvslitne kiosker og en cafe/kaffebar.
Boarding på tid og ble busset ut til LN-KKG som skulle ta oss til CPH. Belegget var 100% og bortsett fra 1 svensk flyvertinne var besetningen hel polsk. Høyttaller meldinger var enten på polsk og engelsk eller svensk og engelsk, avhengig av hvem som utførte den. Ellers var flygningen som hvilken som helt annen DY flight og sov stort sett hele veien. Parkerte på A-pien på CPH og der var det langt kø i passkontrollen da 2 luker skulle betjene 3 ankomne fly på en gang. Itillegg brukte bagasjen lang tid.
LOT dominerer på WAW
http://i76.photobucket.com/albums/j4/Some83/aug11.jpg
CPH-OSL: SK462
Etter en helg med festiviheter i København var det tid for å dra hjem til Oslo. Hadde forsøkt å sjekke inn ved bruk av mobiltelefon, men fikk kun feilmeldinger, noe som betydde at jeg ble offer for SASs idiotiske ide om blocked pre-seating 3 timer før avgang.
Masse reisende på CPH, men både innsjekk og security gikk greit. Den nye sikkerthets kontrollen virker å ha mer enn god nok kapasitet. Var en MD-87 som skulle da meg til OSL og hadde litt flaks i uflaks og selv om jeg fikk midtsete havnet jeg på rad 3 som betyr bedre benplass enn lenger bak, dessuten er Mad-dog'en en drøm å fly når man sitter helt der fremme og totalt overleget 737 og 320. Rad 3 var også først rad på economy noe som tyder på at det var få forretninsreisende for mine de siste gangene jeg har fløyet CPH-OSL har det vært 15-20 rader med flex. Helt fullt fly og en grei flytur og landet på OSL 10 minutter før rutetid så det ble 2 min venting på at en AY 319 skulle komme seg avgårde så vi fikk parkere. Stappfullt av folk i ankomsthallen, men denne gangen kom bagasjen veldig fort og selv om det hverken var hunder eller ivrige tollere var det kø for å komme seg gjennom tollen. Som vanlig når det er 20 min ruter på flytoget rakk jeg som vanlig akkurat ikke toget og som vanlig var det nesten helt fullt.
SAS 340 på CPH
http://i76.photobucket.com/albums/j4/Some83/Aug12.jpg
SAS flyr fortsatt rundt i Snowflake bemaling. Denne tilhører SE og skulle til ARN
http://i76.photobucket.com/albums/j4/Some83/Aug13.jpg
Konklusjon:
-AirBaltic er ett helt greit selskap, men mitt inntrykk er at de sliter litt med forsikelser
-LOT leverer ett veldig bra produkt
-Norwegian bør se å flytte fra blikkskuret og inn på hovedterminalen på WAW
-Eneste forskjellen på Norwegian og Polska Norwegian er nasjonaliteten på deler av besetningen
-SAS pre-seating er noe irriterende dritt
-MD-80 er overleget 737 og 32x på komfort så lenge man sitter i den forreste halvdelen
-Både Riga og Warsawa er svært billige byer og spesielt mat og drikke er billig....så nå venter noen hvite dager:p
Takk takk... Nok en knallrapport fra Someone. Du likte AirBaltic bedre enn det jeg gjorde...
litt-amatør
06-08-2007, 13:28
Takk for en kjempeflott rapport. Konklusjonene dine hørtes meget fornuftige ut.
AirbusTrond
06-08-2007, 15:58
Takker for fin rapport m/utmerkede bilder! Billig mat og drikke kan lokke meg til WAW, men da får DY se til å komme seg bort fra blikkskurene først... :drunk:
Originally posted by AirbusTero
Takker for fin rapport m/utmerkede bilder! Billig mat og drikke kan lokke meg til WAW, men da får DY se til å komme seg bort fra blikkskurene først... :drunk:
Hvis jeg skal til WAW igjen skal LOT være vesentlig dyrere enn DY for at det ikke blir med dem
Tommy777
06-08-2007, 18:05
Topp rapport som forventet. Konklusjonene var ikke overraskende
ATC-flyradar
30-09-2007, 22:57
Bra rapport Espen !
Jan
Det som slo meg var hvor snytt ut av nesen på OSL T5 på RIX er. Samme arkitekter bak? Forøvrig enig i at det er en liten og effektiv flyplass, men hvor lenge varer dét med den årlige økningen i pax tro? airBaltics times-lange flytur fra OSL er en smule kort til å kunne danne seg noe realt grunnlag i mine øyne, men fikk omtrent samme følelsen som jeg gjør ombord på Norwegian. Enkel og grei opplevelse, relativt midt på treet, og stiller definitivt likt som DY ved neste(?) tur til den baltiske staten.