View Full Version : Med CT og TG til Bangkok
Tenkte jeg skulle prøve meg med en liten TR fra årets Thailandstur. Har hus i Chiang Mai og pleier å ta den årlige turen når det er norsk vinter. Har som regel fått til en CT-tur til tross for at jeg som oftest er litt sent ute, så også denne gang… Gjorde noen søk på egenhånd uten å finne stort, særlig returen var krevende. Økonomiklasse var ikke aktuelt. Tenkte å gi gutta Chatflights en sjanse, og etter litt teksting frem og tilbake kom de opp med følgende reiserute:
4/3 OSL-LHR, SK Plus
4/3 LHR- BKK, TG Business
27/3 BKK-DEL, TG Business
28/3 DEL-LHR, AI Business
28/3 LHR-OSL, SK Plus
«Litt» skeptisk til Air India basert på egen erfaring med selskapet på innenriks, men overlever vel[emoji846] Chatflights tok SEK 2.150,- for jobben og det synes jeg er helt OK.
Men utreisen var jeg veldig fornøyd med, ikke minst fordi TG-flighten var med en av selskapets tre nye 777. Disse flyene har F-klasse og ny C-kabin og hos Thai har de benevnelsen 77Y. Mange har undret seg over at disse tre flyene ikke ble avbestilt under pandemien. Onde tunger vil ha det til at årsaken er at kongen i Thailand fortsatt skulle ha tilgang til F etter at 747 og 380 ble parkert…
Første leg var med SK803 i Plus med A32n EI-SIP. Intet særskilt å melde, men hyggelig CC av ulike nasjonaliteter og wifi som ikke virket… Etter en liten tur i loungen til Air Canada var det klart for Bangkok-tur. Flyet var HS-TTC, Thai sitt nyeste fly som ble levert i april 22. Bilde stjålet fra Planespotters.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230310/cfa621f722e857d42f77b4b7b1ef10b9.jpg
Flyet har som nevnt en F-klasse med 8 seter. Bak denne er det en C-klasse minikabin som også har 8 seter. Her var jeg plassert på 11K som er første rad. Bak denne er en større C-kabin med 32 seter. Etter litt googling fant jeg ut at setene er Stelia Aerospace Solstys 3. Fargene og interiøret er i helt andre farge enn de grelle rosa/lilla greiene man har vært vandt med fra tidligere tider. Nå går det i beige/brun/mørk lilla. En solid oppgradering. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230310/040aaa9d517d7d97dc04a3da8da0905f.jpg
Og her et par egne dårlige bilder (etter landing) av F- og C-kabinen.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230310/c81f610cc5f2bbdd9528b8059cfec628.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230310/d6710031189959847f6e0680eb252f7d.jpg
Det ryktes også at de øvrige 777-300ER skal retrofit’es med dette interiøret, håper det stemmer.
Etter «boarding completed» ble det servert juice og vann, ingen bobler å få før etter take-off. 3 pax i F og 7 av 8 seter tatt i «min» kabin. Nesten fullt i den bakre C-kabinen også. Når vi var i lufta kom endelig champagnen, en Laurent-Perrier. Har ikke allverdens kompetanse på vin, men denne var faktisk av de bedre jeg fått servert i fly. Kom også en skål med ymse nøtter. Så var det en liten appetizer, noe som skulle være vårruller. Men minnet mer om noe som kom fra frityrgryta på KFC… Men fortsettelsen var heldigvis bedre.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230310/9c8130f99a2a29011da409b20d9b75bd.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230310/6d0c65403f96deee622771f6056ddaa7.jpg
Som forrett ble det servert en foie gras terrine med en pate av svinekjøtt og litt frisk salat. Er egentlig ingen stor fan av slik mat, men denne var faktisk meget god. Og med boble påfyll.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230310/f20b0fa156bcdde8010bd43eaf789f86.jpg
Det var tre hovedretter å velge mellom, laks a la chu chee (hva nå enn det var…), urtemarinert kylling og biff gulasj. Valgte kyllingen som kom med salsa verde, opphøgde poteter og grillede grønnsaker. Den var helt OK, men høna kunne nok vært noe mørere. Da ble det også rødt i glasset, en Haut Beyzac fra Bordeaux som smakte aldeles utmerket.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230310/1fe0e6c3ae006e98bde169cc060ada8c.jpg
Til dessert var det både ost og søtsaker, osten kom først. Tre sorter ost, en skikkelig engelsk knall orange (masse betakaroten…)cheddar, en brie og en blåmuggost. Ostene var gode, men tilbehøret kjedelig og delvis upassende. Druer passer dårlig til ost, særlig når man skal drikke vin til. Her ble det en portvin som jeg i farten har glemt navnet på.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230310/53eced0eb7c39331552916a4762f0e1c.jpg
Så ble det søtsaker til slutt, en Oreo crumble med karamelliserte popcorn. Mektig, men god. Måtte ha litt rødvin å svelge den ned med[emoji3]
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230310/2311db532dddd9b4ec9fd14dba3dd808.jpg
Etter desserten var det en runde med drikketralla, så da ble det en rykende var kaffe sammen med en iskald cognac. Ikke helt optimalt, men hadde jo vært værre om det var motsatt… Og deretter kom det et fruktfat, eh… servert av et fruktfat[emoji6] Og etter det roet det hele seg ned, jeg kikket litt gjennom IFE. Ikke det helt store utvalget av film og musikk, særlig om man sammenligner med Emirates. Men de er vel også blant de beste i klassen på IFE. Som regel sverger jeg til analogt tidsfordriv på fly, så også denne gangen. Etter en stund dukket en av de hyggelige CC’ene opp igjen og spurte om jeg hadde lyst på iskrem. Og det har man jo nesten alltid[emoji4] Pent dandert på en skål sammen med litt frukt og nøtter.
Så var det tiden for å ta seg en liten strekk. Madrasser og puter lå i overhead bins og etter sengestrekken var gjort var det komme seg ned i horisontalen. En av de bedre setene/sengene jag har prøvd. Også god plass til bena, men mulig «hullet» på første rad er litt større? Jeg sov faktisk sammenhengende i fem timer, så veldig fornøyd med. Amenity kit var kanskje ikke det mest fancy, jeg fisket bare opp shades og ørepropper. Resten av innholdet har jeg ikke sjekket…
Et par timer før landing var det frokost, har ikke allverdens matlyst rett etter søvn. Ved siden av frukt og yoghurt hadde de tre valg, jeg gikk for omeletten. Pannekaker og eggerøre tror jeg var de andre mulighetene.
Ankomst Bangkok tidlig morgen og med priority immigration var man ute i ankomsthallen på et blunk. Etter henting av koffert ble det bestilt AOT «limousine» i form av en Camry som tok meg trygt til Radisson Suites på Sukhumvit.
Ble jo mye matprat her, men håper det er til å leve med… Kan jo fort nevne at etter tre dager i Bangkok gikk turen videre til Phuket. Booket Thai Smile, og fint å se at man nå som Star Gold kan sjekke inn i TG business skranke, får priority tag og prioritert boarding. Så det blir nok førstevalget på innenriksflyvninger fremover.
Så får vi se om det blir en TR fra Air India om jeg overlever[emoji3]
Takk for fin start
Utover fargene, var det andre vesentlige forskjellen sammenlignet med den gamle C-klassen?
Nå er det vel 3 år siden siste tur med TG. Så husker ikke alt klokkeklart… Men bortsett fra et mer tiltalende utseende så virket også setet til å være bredere og mer komfortabelt. Også bedre å sove i og bedre benplass. Tror også IFE-skjermen har vokst litt. Og mer info på «flight imformation».
SudCaravelle
10-03-2023, 09:48
Nydelig!! Takk!!
Takk for bra start. Virker som bedre mat enn de fleste andre. Nå spiser jeg helst ikke fois gras men det er da nokså uvanlig i C?
Og hele pakken så jo bra ut.
Takk for bra start. Virker som bedre mat enn de fleste andre. Nå spiser jeg helst ikke fois gras men det er da nokså uvanlig i C?
Og hele pakken så jo bra ut.
Nei er heller ikke så begeistret for dette i utgangspunktet, og da tenker jeg ikke på smaken… De få gangene jeg har spist det er på jobbmiddag i Frankrike og på First. Men totalt sett så synes jeg maten hadde hevet seg siden sist på TG.
God tur videre! Dette ser jo slett ikke halvgæernt ut. Håper på en rapport fra Delhi og Air India.
Gjerne en rapport på Air India takk, det er jo ikke så veldig vanlig på forumet her. :)
Nå spiser jeg helst ikke fois gras men det er da nokså uvanlig i C?
Virker å være standard forrett med AC fra CDG i C.
Er ikke særlig fan selv, men fikk beskjed fra kabinbesetningen om at det tydeligvis er feil.
Booket Thai Smile, og fint å se at man nå som Star Gold kan sjekke inn i TG business skranke, får priority tag og prioritert boarding. Så det blir nok førstevalget på innenriksflyvninger fremover.
Thai Smile har sine fordeler - fikk sjekket inn gjennomgående fra CEI via BKK-SIN-ZRH til OSL
Tror ikke det er mange som reiser med SAS ZRH-OSL med boardingkort fra Thai Smile
TG315 BKK-DEL
Da er det kanskje på tide å starte på hjemturen fra Bangkok. Første leg er med Thai til Delhi. Knapt er eneste menneske i Business check-in området til Thai en mandag ettermiddag. Så innsjekk gikk på null komma null. Med priority security og immigration var man gjennom det i løpet av 5 minutter.
Flighten gikk fra C-piren, men det stod et skilt der om at den loungen var stengt. Det ble henvist til Royal Orchid Lounge på pir D.
Så etter en liten spasertur var man på plass.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230415/adbb8a3a92ace162800f70072e7f7546.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230415/80ae0d883652cc12ccd9ec34e0c94eeb.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230415/adb7dea6e1c69fc6c9c95ec51a2969f7.jpg
Helt grei lounge med egen bar og litt ymse lette retter å velge i. De innerste gemakker var reservert for F. Sannsynligvis liten trafikk der gitt at TH kun har tre 777 med F for tiden. Et par eksemplarer av White trash hadde også installert seg i loungen. Flyttet på stoler slik at de hadde noe å hvile sine møkkete og barbente føtter i. Lekkert…
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230415/ad7f8a56b1a53c687b5c7643d74b25b0.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230415/b068b602b6e9660d0db35a1529f11a34.jpg
C-piren på BKK
Etter et par små timer var der klart for boarding i 77W HS-TKM. Maskinen er fra 2018 og heter Prabhasi, oppkalt etter en Buddha fra det 6. århundre. Vel på plass i 14B ble det servert Laurent-Perrier. Etter avgang ble det mer av samme sort i tillegg til nøtter. Om jeg har forstått det riktig i følge diskusjoner på et herværende luftfartsforum, så ble disse servert på korrekt vis. Dvs oppvarmet og plassert i en keramisk skål.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230415/d8d5e8fb2b968a1fb9e685f20efdd90f.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230415/c526456c4d5208d72722e86e390ad06b.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230415/9b88860251284b2286e6f19875d2f216.jpg
Gikk over på rødvin før maten, valgte Haut Beyzac som sist. Treg servering, men rikelig med tilbehør til min forhåndsbestilte indiske vegetar(!) curry. Skal man til India, så skal man til India… Det ble forøvrig ikke delt ut noen meny, sikkert dyrt papir i Thailand som de de fleste andre steder for tiden.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230415/cecf97526da5f42a489eb409cbcc9a2a.jpg
Til dessert var det noe som muligens var Crumble cake? Godt smakte den hvert fall. Deretter ble det GT + flere utsøkte nøtter[emoji106]
Hørte litt på musikk underveis, ikke det helt store utvalget, men bra lyd i Thai sin AKG telefoner.
Etter drøye fire timer landet vi i Delhi. Var spent på hvordan man skulle slå ihjel nærmere 6 timer på denne flyplassen midt på natta. Men den første timen gikk med på å komme seg gjennom transfer og security. Vi som hadde connecting flights måtte vente til Thai hadde levert passasjerlistene, og det tok sin tid. Snakket med noen andre der som hadde ventet i siden kl 8 på morningen… og en kinesisk jente som skulle videre med LOT neste dag var i ferd med å klikke… Hun beskyldte betjeningen i transfer desken for å ha stjålet boarding passet hennes. Etter vært begynte hun å rope at hun ikke ville være «hostage» på flyplassen lenger. Så noen av oss andre pax måtte være litt krisepsykologer en stund. Får håpe det ordnet seg, jeg ble heldigvis ropt opp som førstemann da papirene ble klare. Fikk nytt boarding pass og ble klarert til å gå gjennom security. Jeg hadde vel allerede da bestemt meg for at det ble første og siste gang med transfer i India.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230415/f6e961b80fea3df2870dbfcd6d45b50f.jpg
To be continued…
Herlig med byråkrati:headbang
Men kunne ikke TG sendt disse listene elektronisk så det var klart ved ankomst.
Herlig med byråkrati:headbang
Men kunne ikke TG sendt disse listene elektronisk så det var klart ved ankomst.
Det kan de, som de gjør til andre land. Men det kan jo være at inderne vil ha dem manuelt. ;)
India har endel «interessante» byråkratiske finurligheter sånn generelt
Åjåjåj, dette her er premium lesning. Må si jeg gleder meg betydelig til fortsettelsen
En natt på DEL…
Det første møtet med flyplassen i Delhi gav ikke akkurat fornemmelsen av at «her skal det bli fint å tilbringe 4-5 timer til». Men etter man omsider hadde kommet seg gjennom security så det plutselig litt mer lovende ut. Hadde begynt å bli litt tørst og mobilen hadde bruk for litt strøm, så satte kursen mot Air India loungen. Og apropos mobil, fikk en hyggelig hilsen fra Telenor; «Velkommen til India! Nå kan du trygt bruke mobilen i utlandet. Her får du 10 MB data til kun kr 99,- pr døgn». Fantastisk tilbud! Etter å ha googlet «lounge DEL» kom ny tekstmelding fra Telenor; «Du har brukt 10MB data i dag». Trygt? «Svindel» eller «ran» hadde vel vært en mer korrekt beskrivelse…
På vei til loungen dukket det opp en interessant sjappe, nemlig «Aviator 1903» med masse flystæsj og faktisk en 737-simulator. Gikk fort litt tid inne der, og mens jeg var der var det flere flight crew som var innom og handlet.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230424/74113abf52acf8c86fbfc21dc7929928.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230424/37d6a7b7c874e85fb34dcb9fb338822b.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230424/cb546a4da1f08f8844c13647144dab0b.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230424/444ff3476f118f645fd996b00f5d7807.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230424/690ef89f4aa1a5d1608f15be92a136f6.jpg
Noe for en hver smak i hyllene der. Turen i simulatoren tok ca 15 minutter, husker ikke prisen. Men absolutt ikke avskrekkende. Kursen på rupees er vel heller ikke av de værste mot NOK, er omtrent en drøy 10-øring.
Kom så til Air India loungen rundt midnatt og den var kanskje litt mindre enn halvfull. Det var jeg også, etter alt for lang tid uten anstendige drikkevarer. Loungen var helt OK, ikke mer. Dårlig wifi, og så hadde det vært en del varme vegetarretter i buffeten der, med de hadde noen andre spist opp. Men det som var redningen var et stoort kjøleskap med tre sorter Kingfisher. Det gjorde underverker med humøret[emoji3]
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230424/f25ad4dca26dc6f7532ed44142244fbf.jpg
Inngangen til AI-loungen
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230424/736fbf976849f6f7ee578978e87fa128.jpg
Her var det ikke stort å velge i…
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230424/296932a884115f5390d4ef944b71d399.jpg
Helt greit med et par timer med analogt lesestoff + øl her
Etter en stund tenkte jeg å talen liten runde inne på flyplassen. Var ganske mye folk der til p være på svarte natt, og overraskende nok var nesten alle butikker og serveringssteder fortsatt åpne. Var innom en Levi’s store og fikk handlet et nytt sett med undertøy og t-shirt til hyggelig pris.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230424/c18074d36dad34de5da1e1c9c670dd11.jpg
The Irish House var en av pubene der, og ved inngangen hang et eksemplar av Indias stolthet - Royal Enfield.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230424/fc2aac17292f928976bc69413e1ec93a.jpg
Det andre vannhullet jeg var innom var en stor sportsbar med massevis av TV-skjermer, men naturlig nok ikke så mye interessant å se på en natt til tirsdag.
Dette var da en liten rapport fra flyplassen, som jeg faktisk (mot normalt) likte bedre og bedre jo lenger jeg var der… Heng med, så kommer det plutselig en liten TR fra flyturen med Air India også[emoji3]
Takk for oppdatering! Godt å se at mobildata i utlandet er blitt billig. Har blitt ønsket velkommen til Namibia/Botswana/Zambia med 112,50,- per MB i gamle dager.
Herlig :) Gjerne siste del og, ja.
Takk for oppdatering! Godt å se at mobildata i utlandet er blitt billig. Har blitt ønsket velkommen til Namibia/Botswana/Zambia med 112,50,- per MB i gamle dager.
Prøv Mikronesia. :)
Prøv Mikronesia. :)
Eller Sao Tome og Principe hvor Telia ikke hadde noen avtale og det lokale simkortet jeg kjøpte ikke funka. Bortkasta penger til et telefonselskap som var vel eid av Isabel Dos Santos, som er kjent for å være datter av Jose Eduardo Dos SAntos som styrte Angola med jernhånd fra 1979-2017.
Mye samhandel mellom Sao Tome og Principe og de andre ex-portugisiske koloniene i Afrika.
Sao Tome derimot har i motsetning til Angola vært fredelig helt siden uavhengigheten i 1975. Er et reisemål som anbefales hvor man garantert ikke møter på naboen. Trygt og fint land og er foran mange land i Afrika på HDI indeksen, selv om det er mye fattigdom.
viking01
09-06-2023, 08:14
Veldig bra TR så langt, men ikke hold oss for lenge i spenning nå da... Hvordan var AI?
Veldig bra TR så langt, men ikke hold oss for lenge i spenning nå da... Hvordan var AI?
Beklager lang pause her… Tenkte å skrive resten på en regnværsdag. Men den lar vente på seg[emoji6]
Da er det vel på tide å få avsluttet denne trip reporten[emoji6]
AI161 DEL-LHR
Maskinen som skulle ta oss til London grytidlig på morgenen
var Boeing 787-8 VT-ANY som ble levert til India i juli 2017. Setekonfigurasjonen foran gardina var tre rader med 2+2+2, altså en meget beskjeden businesskabin med kun 18 seter. Bak i kjerra var det klemt inn 238 seter. Setene var 56 cm brede og behagelige å sitte i. Fargene gikk i beige og to duse røde og gule nyanser, nesten litt ufrivillig retro? Fikk vibber om en Varig-flight med MD11 for over 20 år siden…
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230615/2804f7d2c7cb78f15c6ae35414cf8f1a.jpg
Straks etter boarding
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230615/55cfc2a8f8d8f1a4278c2fde6bf6b28f.jpg
God benplass, ingen trang tunnel til bena
Når man var vel på plass i setet ble det servert pre-deparure drink. Kun alkoholfritt; vann, juice og selvfølgelig lassi. For å legge grunnlaget for det som forhåpentligvis kom senere valgte jeg et glass vann. CA kom så med både varme og kalde kluter. Deretter ble delt ut amenity kits, og det var faktisk en ganske kul boks fra Tumi. Den inneholdt det vanlige pluss en Tumi kulepenn. Så ble det også delt ut Tumi pyjamaser til damene, og også til de mer kompakte herrene som ikke raget så høyt over havet og med to-sifret kg kroppsvekt. Så pyjamas i XL var tydeligvis out of stock. Så kom det puter og dyner. Men ingen drikke å se enda…
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230615/8205f3137e5ca1b5e067e5bea671638f.jpg
Boksen, som også inneholdt en navnelapp du kunne få preget hos nærmeste Tumi-sjappe.
Deretter ble det som seg hør og bør delt ut menyer for dagens hovedrett.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230615/a963ededb892ed2d9b27e31187d4f592.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230615/011a817351619197e01224942c649bb9.jpg
Ymse indiske godsaker, to kjøttretter og to vegetar.
Men endelig ett ca 45 min kom tralla med et godt utvalg av brennevin og jammen dukket ikke vår venn Laurent-Perrier opp igjen også. Blitt standardvare i Asia?
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230615/bde60d249ef7e8c4a487bc1981fcddca.jpg
«Feil» side av drikketralla, brennevinet stod på den andre siden…
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230615/d14604123a0d962c02e287f7809fcbaa.jpg
Bobler & nøtter. Sistnevnte skuffende nok levert i originalemballasjen[emoji6]
Er veldig glad i indisk mat, så var spent på både utvalg og smak. Gikk for chicken seekh kebab med aloo bonda og div grønnsaker i en tomatsaus. Aloo bonda er friterte kuler av krydret potetmos. Retten var fantastisk god, tror det må være noe av det mest smakfulle jeg har fått servert i fly. Forretten husker jeg ikke hvordan smakte, men ostekaken med blåbær og sitron var veldig god.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230615/457dfbe2fcfa10913e1a23d6c15ece53.jpg
Middag servert. Enkelt, men godt.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230615/07b47af9ddf631320cfcf78f590b04c3.jpg
Liker best øl til indisk mat, så det ble en lokal BIRA 91. Frisk og fin lager som passet fint til maten. Ikke ulik Kingfisher og med kult design.
Når middagen var fortært og man fikk seg en GT var det dags for å sjekke ut IFE. Relativt små skjermer og dårlig funksjonalitet. Selvfølgelig massevis av Bollywood, men også et OK utvalg av vestlige filmer. Fant ikke noe musikk og flight map varmet av funksjon. Så her ble det strykkarakter. Men ingen stor ulykke for undertegnede som faktisk trives best med medbrakt analogt tidsfordriv på fly.
Etterhvert ble det frokost, rikholdig meny med mye godt.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230615/70588eeb00bc97316480615ee5ac08cd.jpg
Jeg endte med å bestille «Baked egg frittata» med spinat, poteter og annet ymse tilbehør. Yoghurt, croissant, frukt. Absolutt av de bedre flyfrokoster. Etterhvert ble det også servert kaffe og masala-te sammen med wienerbrød og kanelsnurrer.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230615/4117d8b5a55894e14e52b6fa58db8d9e.jpg
Solid frokost.
Cabin crew var hyggelige og serviceinnstilte, men ikke veldig personlige. Virket litt distanserte og det var lite eller ingen smalltalk med paxen. Likte faktisk den gamle klassiske seteløsningen som gir god benplass. Men kommer selvfølgelig tettere på sidemannen enn med de løsningene som f.eks. Thai og Qatar har. Sidemannen var forøvrig en hyggelig indisk forretningsmann som jobbet i bank og skulle på et møte i London. Han fortalte at Tata, de nye eierne har store planer med Air India. Massive investeringer i nye fly, både narrowbody og widebodies, noe som også har vært omtalt her på forumet nylig. Han sa også at de skulle øke servicenivået betydelig, et av de første skrittene var innføringen av Tumi-stash. På lang sikt har eierne et mål om Ait India skal etablere seg blant «the World top 5 Airlines». Ganske ambisiøst…
Så hvordan skal man oppsummere erfaring med Air India? Nå var riktignok ikke forventningene særlig høye, bl.a basert på tidligere opplevelser med samme selskap innenriks i India. Men alt i alt ble jeg positivt overrasket. Maten er absolutt av det bedre rent smaksmessig, selv om presentasjonen er ganske enkel og milevis fra «First class fjong». IFE var skralt, likte den lille businesskabinen i retro style, servicenivået sånn midt på treet. Det som trekker mest ned er selvfølgelig den håpløse prosessen med nye boardingpass før man må gjennom sikkerhetskontrollen. Dette ligger nok utenfor selskapets kontroll, men det kan jo være håp om bedring om man virkelig har planer om å heve nivået på luftfarten i India.
Ville jeg tatt turen igjen? Helt uaktuelt med betalt billett, men om det er tilgjengelighet på bonusbilletter i C er det helt klar et kult alternativ om man ikke er redd for å svi av noen ekstra timer på reisen. Bangkok - Oslo tok da ganske nøyaktig 24 timer…
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20230615/36bd5e77a6498f75e30f4588a8a11f1a.jpg
Bye, Bye VT-ANY
Ankomst LHR var på T2, og pussig nok var det lettere kaotisk i security. Det så ut til at halve flyet vårt hadde en tight connection til Vancouver, så disse ble sluset først gjennom immigration. Og med kun én åpen skranke tok det sin tid…
Siste strekk på vei hjem var med SAS Plus i en A320neo. Var som SAS-flighter flest, det eneste jeg husker er at Kristoffer Hivju satt rett over midtgangen for meg…
Takk for oppmerksomheten[emoji846]
Takk for rapoporten for noe som er ganske eksotisk
Maten ser jo bra ut for de av oss som liker indisk godt. Selv om transfer i DEL ikke virker smidig
Tusen takk for fabelaktig rapport og veldig eksotisk med Air India. Så jo faktisk overraskende bra ut.
Takk for rapporten, artig og interessant!
Det skal bli interessant å se om Air India klarer å levere på ambisjonene.
Selvsagt kan de ordne opp hos «seg selv» i form av nye fly, økt standard på seter, kabin, mat og sin egenstyrte service.
Men India som land tror jeg har alt for lang vei å gå mtp infrastruktur, byråkrati, gammelmodige holdninger som gjennomsyrer det meste av strukturer og systemer, generell mangel på orden og system osv. til at de i overskuelig fremtid vil klare å tilby smidige og effektive løsninger.
Dette gjelder spesielt transitt, der det vil være så godt som umulig å konkurrere mot Doha og Dubai. Som du sier, dette er ikke noe man betaler full pris for, men dersom de legger prisene på en brukbar businessklasse godt under Thai, Qatar, Emirates og Singapore vil de nok kunne klare å kapre noen kunder. Spesielt hvis man kan klare å få vekk den satans pass- og sikkerhetskontrollen i transitt og tilby vettuge overgangstider.
Fin rapport, Air India er ikke dagligdags på forumet her. Som flere har nevnt her så er vel mye av grunnen til transitbøll det famøse indiske byråkratiet. Arbeid til alle er jobb nr 1 er jo et slagord fra Arbeiderpartiet og i noen land så har man masse ubrukelige stillinger som papirstempler hit og dit. Tror India havner høyt opp på den lista.
Om noen her har sett Team Bachstad så måtte de jo forsake en bil i Sør Amerika fordi det var klin umulig å få den bilen over grensa. TTi slutt så var det vel siffer 0 og ikke bokstaven O på et eller annet papir som gjorde at de gav opp om jeg ikke husker helt feil. Et papir som var helt sinnsykt vanskelig å få fatt i og.
SudCaravelle
17-06-2023, 01:30
Takk for nydelig rapport. Liker faktisk veldig godt den konfigurasjonen AI har der med 2+2+2. Synes det gir en kul og åpen atmosfære samt at det virker som man har langt mer plass. Indisk mat er jo stort sett perfekt på fly. Har har transit to ganger på DEL og det er jo herlig kaotisk.
Fin rapport, Air India er ikke dagligdags på forumet her. Som flere har nevnt her så er vel mye av grunnen til transitbøll det famøse indiske byråkratiet. Arbeid til alle er jobb nr 1 er jo et slagord fra Arbeiderpartiet og i noen land så har man masse ubrukelige stillinger som papirstempler hit og dit. Tror India havner høyt opp på den lista.
Om noen her har sett Team Bachstad så måtte de jo forsake en bil i Sør Amerika fordi det var klin umulig å få den bilen over grensa. TTi slutt så var det vel siffer 0 og ikke bokstaven O på et eller annet papir som gjorde at de gav opp om jeg ikke husker helt feil. Et papir som var helt sinnsykt vanskelig å få fatt i og.
Urutinert. Noen dollar løser det meste. Selv fuel i Accra eller flytrapp i Monrovia. ;)
Takk for hyggelige tilbakemeldinger[emoji846] Som flere er inne på er nok utfordringene større med infrastruktur og dysfunksjonelle rutiner på flyplassene i India, enn selve flyselskapene. I transfer skranken satt det fire eller fem personer. En dame som etterhvert begynte å utstede boarding pass. De andre (fire menn) gjorde ingen ting. Tror ikke en gang de hadde tilgang til PC…