View Full Version : Rundtur i Ukraina - BGO-OSL-LWO-Novovolynsk-LWO-KBP-OSL-BGO
thbergseng
20-11-2021, 13:23
Heisann godtfolk!
Tenkte da å prøve på min første reiseskildring her på foraet.
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211120/b50173832c7b434a3fa1a691ef459a9f.gif
Neste uke reiser min kjære kone og undertegnede til Ukraina for en ukes "ferie". Turen skyldes hovedsakelig en eksamen min kone skal ta i Kiev, samt besøk til hennes besteforeldre i byen Novovolynsk helt vest i Ukraina på grensen til Polen.
Turen går med SAS fra BGO via OSL til KBP tirsdag morgen, før Windrose Airlines flyr oss den 85 minutter lange turen til LWO i vest. Videre blir det "marshrutka" eller evt taxi de siste 2.5 timene til Novovolynsk.
Usikkerheten her skyldes hovedsakelig økning i smitte i Ukraina som har endt med at mye av de interregionale bussene har slutter å gå.
Det store gullegget er uansett at Motor Sich flyr oss tilbake til Kiev fredag ettermiddag. Flytype? Antonov An-24!
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211120/94e953c0f28affb52dfa0c0cd553b88c.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211120/fa2fcf5eceff51208b5a24e5d8d56ae7.jpg
https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211120/4af0eefdbee20b48164abbe36a81d281.jpg
Nå gjenstår det bare å bli kvitt siste rest av en lei forkjølelse, samt printing av coronapass, som også i Ukraina må vises på ethvert gatehjørne omtrent.
Stay tuned!
Sent fra min SM-G970F via Tapatalk
thbergseng
20-11-2021, 13:26
For de som måtte være interessert i geografi samt litt info om "mindre" byer i Ukraina.
https://en.wikipedia.org/wiki/Novovolynsk
https://www.youtube.com/watch?v=eZHSC5UTehg
thbergseng
01-12-2021, 17:25
Som nevnt i første post ble turen vår til Ukraina booket siden min kone skulle ta en CPE-eksamen (språktest fra Cambridge) som påbygning til lærerutdannelsen. Samtidig bestemte vi oss for å ta en avstikker til hennes hjemby Novovolynsk som ligger i Volyn "fylke" helt mot grensen til Polen. Jeg har enda ikke møtt hennes besteforeldre, så det var noe jeg så veldig frem til.
Turen ble booket i god tid, og den ordinære planen var SK fra Bergen via Oslo til Kiev for så å hoppe på en nattbuss fra Kiev på ettermiddagen. Covid sørget dog for at veldig mye av det interreginale transportnettet ble kansellert. Vi endte da opp med innenriksfly. Til tross for at Lviv er en by med 720.000 innbyggere går det bare en håndfull flyvninger per dag. Vi var også avhengige av å komme frem ikke så alt for sent da vi skulle med buss videre fra Lviv til Novovolynsk samme kveld. Vi endte da med en flyvning fra Windrose Airlines som trafikkerer ruten med ATR 72-600.
Selvfølgelig ble busstilbudet også strupet, slik at vi måtte se på alternative løsninger. Taxi? Hmm ja kanskje, men hvorfor ikke prøve BlaBlaCar? Ingen av oss hadde prøvd bildeling før, men vi likte ideen. BlaBlaCar er en tjeneste hvor du legger ut din reisestrekning for så å bli kontaktet av andre som skal samme vei. Det endte da med å koste ca. 30 kroner per pers for 2 timer i bil. Mer om det senere.
Etter en ombooking fra SK sin side grunnet kansellert morgenflight endre vi opp med SK244 fra Bergen til Oslo, noe som ville gi oss 55 minutter overgangstid i Oslo. Grunnet tidlig avgang endte valget med hotell på Flesland, siden grytidlig taxi ville kostet ca. det samme fra Osterøy.
22 November
https://i.imgur.com/gqJMC0S.jpg
Turen begynte med buss på fergen MF Ole Bull fra Valestrandsfossen på Osterøy til Breistein. Dette er forøvring arbeidsplassen min. Bussen tok oss ganske så direkte til Bergen Busstasjon før vi begge ble enige om at å sitte over 50 minutter på Bybanen var helt uaktuelt. Derfor ble det gledelig betalt for Flybussen som tok oss ut til Flesland på komfortable 23 minutter.
Natten ble tilbragt på Comfort Hotel Bergen Airport. Jeg har bodd her tidligere å var enig nå som da at det var helt greit for en natt. Restaurant med app booking, som er helt ok, men at man må bestille drikke separat for så å gå helt til andre siden av resepsjonen for å hente drikkevarene selv er for meg helt teit.
https://i.imgur.com/DOZZgkl.jpg
Neste morgen ble det tidlig frokost som var helt ok og faktisk hadde litt større utvalg enn ventet før vi dro oss avgårde til Flesland. Vi fikk ikke sjekket inn på nett, men på automat var det ikke noe problem. Mest sannsynlig fordi min kone ikke har norsk pass. Vi var ute i ganske god tid, og Flesland var sakte men sikkert begynt å våkne til liv.
https://i.imgur.com/fMXEbub.jpg
Det ble å kun å drikke litt kaffe for så å sløve ved gaten frem til avgang.
Bergen - Oslo - SK244
23 November
SAS Airbus - A320neo SE-ROL
Flytid: 00:52
https://i.imgur.com/hZAu7Mw.gif
Vi hadde som nevnt 55 minutter til rådighet til Oslo, noe som betyr at for en som meg som har notorisk god tid så ville jeg at ting skulle gå slag i slag uten så veldig mye forsinkelser.
Begge dagens flyvninger var satt opp med A320neo, noe jeg var storfornøyd med. Jeg har virkelig fått sansen for dette flyet, samt at å kunne sitte rett bak motor å snakke med sidemannen uten å måtte kline seg oppi øret til vedkommende er ganske ålreit etter min mening.
Litt sene ut fra gate, og beregnet flytid på 55 minutter, akkurat som oppsatt. Ikke stressende mye, men nok til at jeg kikket litt ekstra på klokka. Flyet virket for meg stort sett fullt.
Det er maaange år siden jeg har flydd fra Non-Schengen på OSL, så jeg hadde virkelig ingen aning om hva som ventet oss av kø osv.
Flyturen foregikk uten store begivenheter fra kjedelig regn på vestlandet til -3 på østlandet. Kona sovna før avgang og våknet etter landing. Utrolig urettferdig for en som sliter ekstremt med å sove på noen som helst form for transport.
https://i.imgur.com/2BxknDZ.jpg
SE-ROL på gate på BGO.
https://i.imgur.com/ELElf7d.jpg
https://i.imgur.com/PyXoV4I.jpg
På vei ned på 19R på OSL i flott morgenvær.
Landet litt etter rute, men fortsatt med god margin. Nå begynte jeg å kjenne reiselysten krible litt ekstra.
thbergseng
01-12-2021, 18:00
Det var nå over 2 år siden jeg hadde vært i utlandet, så det var med litt spenning og kanskje en liten dæsj nervøsitet vi ruslet mot passkontrollen. Min kone har hatt flere Ukraina og Polen-turer de siste 2 årene, inkludert karantenehotell en gang, men jeg hadde forstått at det kaoset skulle ha roet seg ned en god del hakk nå. På OSL var det passelig med folk, men ikke noe ekstremt. En kjapp tur innom taxfree for å kjøpe litt akevitt som gaver til besteforeldre og venner av kona så gikk vi til en tom passkontroll. Jeg gikk på "all passports" denne morgen da jeg kunne slå følge med kona, men ble bryskt sendt til selvbetjeningen. Til tross for at alle skrankene var tomme.
Jeg hadde brukt noen EB-poeng å lagt inn bud på oppgradering til Pluss på denne flighten, hovedsakelig for å være litt lengre fremme ved avstigning i Kiev. Vi skulle ha litt under 2 timer overgang til neste flight, men vi ante ikke hvordan tilstanden kom til å være i immigrasjon nå. Vi så dog ved gaten at dette kom til å bli en rolig flight. 30 pax kunne de bekrefte i skranken.
Såvidt jeg forstår har denne flighten til min store overraskelse gått igjennom hele pandemien med to ukentlige flighter. Tirsdag og lørdag.
Oslo - Kiev - SK4298
23 November
SAS Airbus - A320neo SE-RUD
Flytid: 02:19
https://i.imgur.com/4OdCdur.gif
https://i.imgur.com/2wxfRQ7.jpg
Det ble opplyst titt og ofte om munnbindpåbud ombord, samt at dette skulle over nesa (noe som ikke er vanlig i Ukraina har jeg nå skjønt). Samtidig opplyste de om at en måtte ha en egen reiseforsikring med covid-dekning. Mye at dette gikk dog mot tomme ører, enten fordi folk ikke hørte etter, eller at de ikke forsto hverken norsk eller engelsk (fikk det bekreftet senere).
https://i.imgur.com/fBEr0PI.jpg
Boarding unnagjort på et par minutter og vi slang oss ned i 2E og F.
Videre måtte ombordpersonalet minne ca. alle passasjerene på munnbindene, samt mase på de gang på gang om å ha det over nesa. De virket rimelig frustrerte etterhvert.
Cockpit informerte om flytid på 2.30, altså 15 minutter før rute.
Like etter takeoff får vi spørsmål om vi ønsker et glass sprudlende, noe jeg stusser litt over klokka 09.45 på morgenen. Flyvertinnen sier noen lengre bak spurte men ombestemte seg. Humrende takket vi ja, da vi så at de to andre i Pluss sov tungt.
https://i.imgur.com/2ZMVy1r.jpg
Ellers en tur uten de store begivenhetene, så legger istedenfor noen bilder fra turen.
https://i.imgur.com/LJgIU7M.jpg
https://i.imgur.com/izL9gLY.jpg
https://i.imgur.com/KBbUJo0.jpg
https://i.imgur.com/NQGuoNu.jpg
https://i.imgur.com/wOVVWe1.jpg
Landet på bane 36R på Boryspil Airport i Kiev etter 2.19 i lufta. Altså gode 26 minutter før rute. Kona hadde selvfølgelig sovnet som en stein den siste timen.
https://i.imgur.com/I7WyU2x.jpg
https://i.imgur.com/1yvOalW.jpg
Det er ingen form for innreiseregistrering på forhånd i Ukraina, til tross for en kraftig oppblomstring i smittetilfeller, men forsikring, samt vaksinesertfikat er påkrevd. Vi landet ca. samtidig med et fly fra Dubai, så tenkte det kunne bli litt kø i passkontroll, men det gikk veldig greit til tross for kun en åpen sluse for utlendinger.
En familie sto og gaulet til grensevaktene da de ikke hadde negativ test eller vaksinesertifikat med seg. Mener også en av de hadde med seg utskrift av grunnlovsparagrafer.
Passkontroll gikk fort. Av med munnbind. Spørsmål om formål med turen. Ønsket han en fin dag. Han så rart på meg tilbake. Alt som vanlig med andre ord.
Baggasjen kom etter noen minutter før vi begikk oss opp til innenriksdelen.
thbergseng
01-12-2021, 18:28
Nok en gang var jeg i en situasjon hvor jeg ikke helt visste hva jeg kunne vente meg. Altså inneriksfly i Ukraina. Jeg fikk veldig fort bekreftet at dette er mye mye mindre utbredt enn jeg kunnen ventet meg. Etter innsjekk gikk vi igjennom en lynrask sikkerhetskontroll hvor som alle andre plasser vaksinepasset ble sjekket (jeg hadde bpde printet og digitalt siden jeg hadde simkort med data i mobilen).
https://i.imgur.com/dAbyuj9.jpg
Vel passert ville jeg gå å utforske terminalen av ren nysgjerrighet mens kona skulle ta noen telefoner. Gikk til enden og rundt hjørnet og kunne konstatere at "that's it".
Setene på bildet pluss en business lounge og en liten kafe var altså hele innenriksterminalen på hovedflyplassen i hovedstaden i et land med 44 millioner innbyggere. Senere fikk jeg bekreftet at det er buss og tog som gjelder der. Mye pga prisnivåer. Vi betalte ca. 700,- per person med baggasje for flyvningen vi nå skulle tatt, mens buss koster ca. 150,-.
https://i.imgur.com/N5yPiEi.jpg
Dårlig bilde av den lille kafeen.
https://i.imgur.com/XgRXKy1.jpg
Etter litt hydrering og sløving dro vi oss mot gaten.
Kiev - Lviv - 7W 163
23 November
Windrose Airlines - ATR 72-600 - UR-RWB
Flytid: 1.23
Dette var min kones første flyvning med "propeller". Så jeg tenkte dette kunne være en fin oppvarming til returen til Kiev som skulle foregå med litt eldre "propellfly".
UR-RWB er en ATR 72-600 som er ca 6.5 år gammel. Den startet karrieren sin hos Firefly i Indonesia før den kom til NAC som nå leaser den ut til Windrose.
https://i.imgur.com/6rdoMUT.jpg
Innenriksgatene ligger i bakkant av terminalen, så her er det buss det går i.
https://i.imgur.com/y0xjhuM.jpg
Freshe farger.
https://i.imgur.com/RncpNFm.jpg
Flytid skulle være 1.35 minutter, noe som var greit da beinplassen mildt sagt var trang.
Sist jeg fløy ATR var min første påmønstring på sjøen i 2007 på Bornholm. Da en ATR42-etellerannet. Jeg regnet da med at dette forholdsvis nye flyet skulle være ganske så behagelig. Det er helt ærlig det mest bråkete uværet jeg har vært med på. Vi satt dog rett ved propellen, men det bråkte noe helt infernalsk. Samt plastknirking og gnissing fra begynnelse til slutt. Kort oppsummert imponerte det svært lite. Som toppen av kransekaka var det ikke vann ombord da de hadde stengt det av for vinteren. Noen som kan utdype her? Er det så dårlig isolerte vannrør ombord? Heldigvis var toalettet operativt, med en vask full av antibac-flasker.
https://i.imgur.com/Rz1vnlp.jpg
https://i.imgur.com/e9s86aD.jpg
https://i.imgur.com/kgbRT0z.jpg
https://i.imgur.com/hxF7bah.jpg
https://i.imgur.com/Nnm21LW.jpg
Turen i seg selv foregikk uten noen nevneverdige hendelser bortsett fra øresus og vi landet på bane 13 på "Danylo Halytskyi International Airport Lviv" ca 10 minutter før rute. Baggasjen kom kjapt og vi hoppet inn i en Bolt (konkurrenten til Uber) som kostet oss hele 33 kroner for den halvtimen det tok inn til sentrum.
Vi hadde nå ca 2.5 time før neste etappe, så vi fant oss en restaurant og tok oss en matbit.
https://i.imgur.com/cvKibxZ.jpg
Vi fikk fort bekreftet at vi ikke behøvde å vise vaksinepassene, men kun fortelle at vi hadde det. Men kan tydeligvis bli personlig bøtelagt dersom man ved stikkprøver av politiet blir tatt på fersken.
Litt senere tok vi en ny Bolt ut til en bensinstasjon utenfor sentrum hvor sjåføren vår til Novovolynsk skulle møte oss. Det var et eldre ektepar som skulle samme vei som hadde lagt ut 3 "ledige plasser" i BlaBlaCar-appen. Det ble en trang, men hyggelig og ikke minst billig tur.
https://i.imgur.com/dR9HICY.jpg
Vel fremme sjekket vi inn på "Hotelʹno-Restorannyy Kompleks Try Bobry" som var booket over telefon. Hotellet har ingen nettside eller side på Tripadvisor, samt forskjellige priser for Ukrainere og utlendinger. Jeg forventet meg derfor en autentisk post-sovjetisk hotellopplevelse!
https://i.imgur.com/9idQFwU.jpg
https://i.imgur.com/6dOcq0A.jpg
https://i.imgur.com/Mm2fqcz.jpg
Rommet virket godt innrøkt, men det var varmt og rent. Rommet var av typen "Deluxe" og kostet ca 300,- per natt.
Fortsettelse følger!
Eksotisk og velskrevet hittils. Er vel første trip report med Windrose og ser frem til Antonoven
Godt timet. Kom samtidig med lunchen. Ser frem til fortsettelsen.
Saft suse, dette var jo en super, og eksotisk, rapport. Ser frem til begynnelsen.
Men altså... bobler kl 09.45 er HELT innafor hvis du ikke er på jobb :)
thbergseng
01-12-2021, 22:01
Onsdag morgen våknet vi tidlig men uthvilte da jeg hadde time hos tannlegen. Frokosten på hotellet besto av ost, skinke, kalde kokte egg og kalde pølser servert i en iskald restaurant. Om dette var pga høye gasspriser, få gjester eller av andre årsaker vites ikke, men det var litt spesielt.
https://i.imgur.com/rg2CT1H.jpg
https://i.imgur.com/d7l8nRp.jpg
Jeg var godt forberedt på at de 2.5 dagene her ville bli travle, spesielt siden jeg skulle tilbringe begge dagene i tannlegestolen, dog ikke så lenge av gangen trodde jeg. En sprukket fylling viste seg å skjule en uthult tann som ble jobbet på i 3.5 time. Dog det mest behagelige tannlegebesøket jeg har opplevd (tannlegen min kone har brukt i årevis).
Videre ble det litt sightseeing før vi omsider skulle besøke besteforeldrene til min kone.
Dette gjentok seg begge dagene, så jeg laster her opp en haug bilder fra begge dagene vi var der.
https://i.imgur.com/OBfyEGH.jpg
https://i.imgur.com/YsqHmRP.jpg
https://i.imgur.com/SArAVE9.jpg
https://i.imgur.com/KKd5CEN.jpg
https://i.imgur.com/zq7wP59.jpg
https://i.imgur.com/BZIa6dN.jpg
https://i.imgur.com/qshUXv7.jpg
Markedet torsdag morgen. Mange boder var her stengt. Mye pga uvaksinerte som ikke får holde åpent.
https://i.imgur.com/VkaTtpb.jpg
https://i.imgur.com/4VecjG7.jpg
To av de mange løshundene i byen. Mange av disse er vaksinerte og steriliserte/kastrerte av frivillige organisasjoner.
https://i.imgur.com/UTAYQvs.jpg
https://i.imgur.com/NCaa7sP.jpg
https://i.imgur.com/klafHuP.jpg
https://i.imgur.com/E9Frtiq.jpg
"Wall of honor"
https://i.imgur.com/9a6WNvA.jpg
thbergseng
01-12-2021, 22:01
https://i.imgur.com/n6oooDx.jpg
Minnesmerke for soldater drept i den "Ukrainsk-Russiske krigen"
https://i.imgur.com/S3RvuwT.jpg
https://i.imgur.com/MSNchlW.jpg
Utsikt fra hotellrommet
https://i.imgur.com/c3U7MKL.jpg
Også fra hotellrommet
https://i.imgur.com/gSKQlxs.jpg
https://i.imgur.com/JlMPRQQ.jpg
Løshunder
Novovolynsk er en liten by, nærmest "landsby" etter Ukrainsk standard, til tross for 53.000 innbyggere. Den er også en "ny by" da den ble etablert for kullgruvedrift i området.
Videre ble begge kveldene tilbrakt med min kones besteforeldre. Dette var noe som gjorde sterke inntrykk når de fortalte om oppvekst og levekårene de hadde opplevd. Fra forvisning til sibir siden de var for velstående til familiemedlemmer som forsvant i natten etter å ha hjulpet sovjetiske soldater med å finne frem.
Det var også noe som virkelig fikk meg til å innse hvor godt vi har det. I tillegg til å lære mye om et svært korrupt system (eieren av det største huset i hele nabolaget er grensevakt, noe som ikke betaler godt).
Bildene under er lagt ut med tillatelse av alle som er avbildet.
https://i.imgur.com/GrM9Mky.jpg
Vakthunden som bor på låven. Noe som gjør meg vondt som den hundeelskeren jeg er, men som er svært vanlig der.
https://i.imgur.com/ymCIVgG.jpg
https://i.imgur.com/oqpqjod.jpg
https://i.imgur.com/9J1dxEa.jpg
Middag og godt tilbehør.
https://i.imgur.com/LFFD0yw.jpg
https://i.imgur.com/0szeuLJ.jpg
Det var travle dager, men innholdsrike. Vi hadde fått tak i transport fredag morgen tilbake til Lviv klokken 10.30 nok en gang med BlaBlaCar. Denne gangen en svær varebil med to seter uten setebelter baki.
Det var fint å få se samme kjøreturen i dagslys, og jeg innså virkelig hva for en gigantisk jordbruksnasjon Ukraina er!
Samtidig er det utrolig mange kontraster når splitter nye biler passerer hester med kjerrer langs veien i småbyene. Jeg fikk dessverre ikke tatt noen bilder fra denne turen.
Tilbake i Lviv hadde vi 3 timer å slå ihjel før vi skulle ut til flyplassen. Vi ble sluppet av ved et kjøpesenter hvor vi blant annet skulle kjøpe en koffert (en ble for lite for hjemturen).
Håper dere holder ut all teksten min :)
Fortsettelse følger!
Concorde98
01-12-2021, 22:12
Super og velskrevet rapport! Teksten er veldig bra! Morsomt å lese fra Ukraina.
thbergseng
01-12-2021, 22:28
Tilbake på flyplassen i Lviv gikk vi til innsjekk da vi ikke kunne sjekke inn på nett. Vi ville også til skranke for å være sikre på at vi fikk sitte sammen da det ikke var noen form for setereservasjon under bookingen.
Flyvningen kostet ca. 400,- per pers, så det var desidert den billigste flyvningen mellom Lviv og Kiev. Motor Sich opererer en flåte med godt voksne fly blandet med noe "nyere". De opererer også sightseingsturer og turer for flynerder.
Sakser her ut flåten fra Wikipedia.
"Antonov An-12 2 —
Antonov An-24RV 3 —
Antonov An-74 1 — Convertible between freight and passenger
Antonov An-140 1 2 Currently painted in 'Motor Handball' livery (2019)
Yakovlev Yak-40 3 — UR-VBV in VIP configuration
Mil Mi-8 3 — "
Det er utrolig kult å se at de klarer å operere dette. Motor Sich er så vidt jeg vet en flymotorprodusent, samt at de har mye vedlikehold. Såvidt jeg kunne se var det 4 mann i cockpit i tillegg til mekaniker baki, pluss purser. Så hvordan dette er lønnsomt med 48 pax maksimalt kan ikke jeg helt forstå.
Lviv - Kiev - M9 264
26 November
Motor Sich - Antonov An-24RV - UR-MSI
Flytid: 1.12
https://i.imgur.com/aoRWbOb.gif
Etter sikkerhetskontrollen opplevde jeg det samme som i Kiev. 2 innenriksgater og en liten kafe. Kafeen hadde forøvrig noen utrolig lekre stoler.
https://i.imgur.com/nEXBJ7z.jpg
https://i.imgur.com/PlWEBQt.jpg
Etter litt kaffe og søtsaker nærmet det seg boarding. Det var 3 flighter til Kiev innen ganske kort tid rundt 17.00. Deriblant nyoppstartede Air Ocean Airlines som opererer innenriksflighter med to Antonov An-148. Før disse flightene virker det å ha vært stille etter morgenavgangene.
https://i.imgur.com/Ps86qWB.jpg
Kiev har to flyplasser som noen kanskje vet, og dette var selling pointet for kona, da vi ville komme mye nærmere leiligheten vi skulle bo i ved å fly til "Zhulyany" flyplassen som ligger inne i byen.
Etterhvert ble det annonsert boarding, og jeg kjente spenningen begynte å ta seg opp litt. Vi ble stuet inn på en iskald buss og kjørte langt om lenge før et nydelig og eksotisk skue dukket opp.
Antonov An-24RV
https://i.imgur.com/czNBc8q.jpg
Air Ocean Airlines taxet ut ved siden av med en av sine An-148 maskiner.
https://i.imgur.com/W7kK13I.jpg
Elendig telefonbilde i skumringen. Leideren opp var nok ikke beregnet for mer enn 1 av gangen.
https://i.imgur.com/FKiXvOA.jpg
Historikk:
СССР-47699 Aeroflot - Soviet Airlines 19.04.72 Left Fleet
TC-MOB Mas-Air 05.06.92 Left Fleet
RA-47699 Bykovo Avia 00.09.95 Left Fleet
UR-47699 Private Owner 00.05.99 Left Fleet
UR-MSI Motor-Sich 00.08.01 Active
Vel inne fant vi setene våre rett ved siden av motoren. Dette hindret det aller meste av utsikt, og skulle garantere oss en god lydopplevelse.
https://i.imgur.com/v0mqrRT.jpg
Legg merke til åpne bagasjehyller.
https://i.imgur.com/6muVszA.jpg
Sikkerhetsdemoen var 15 sekunder på Ukrainsk over høyttaleren etterfult av en 10 sekunders demonstrasjon av setebeltet fremst i kabinen uten mikrofon med skriking over motorduren.
https://i.imgur.com/ZNAuuuL.jpg
Hjemmekoselig
Motoren ble startet opp, og kun minutter etter var vi i lufta. Kjappeste oppstarten jeg har vært med på tror jeg.
https://i.imgur.com/9vEVOax.jpg
https://i.imgur.com/6U2UoWA.jpg
Overraskelsen her var dog at støynivået var mye lavere enn i ATR maskinen vi fløy noen dager i forveien. Vi kunne faktisk sitte ved siden av hverandre og snakke ganske normalt.
Vi klatret ut som et resultat av jordens krumming, men kom oss etterhvert opp til 19000 fot.
Det var veldig merkelig gange på cruise, noe jeg kanskje mistenker er grunnet en veldig enkel autopilot som muligens kun har Alt hold? Det var en veldig "bølgefølelse" over det hele. Samt at en merket godt korreksjonene i stikka. Mistenker en del håndflyvning her.
thbergseng
01-12-2021, 22:36
Underveis ble det servert vannflasker fra en bærepose, samt en pakke med en kake og noen drops som vekket nostalgien hos kona.
https://i.imgur.com/JJlys3I.jpg
https://i.imgur.com/nus5eMj.jpg
Likte begynnelsen på teksten der
Nedstigningen begynte etterhvert, og det hele var veldig behagelig. Det var vindstille i Kiev, noe som gjorde meg veldig overrasket når det ble noe febrilsk manøvrering de siste minuttene. Fikk meg til å tenke på gamle vidoer fra eldre sovjetiske fly hvor begge pilotene sitter å ratter.
Vi kom oss ned forholdsvis mykt, og bremset opp hardt nok til at flere seter foldet seg sammen.
https://i.imgur.com/wpUrRIG.jpg
Kjapp taksetur til fjernpark før bussturen til terminalen ventet. Jeg var dog nysgjerrig på å få tatt et bilde foran flyet, så kona huket tak i mekanikeren som tok walkaround, som igjen sa at så lenge ingen så meg var det greit. Pilotene syns tydeligvis det var show og stilte gledelig opp igjennom sideruta.
https://i.imgur.com/fs7ooYo.jpg
https://i.imgur.com/HxLRLbn.jpg
en merker en stolthet blant besetningen på flyet. De er stolte av driften og av materiellet. En utrolig kul opplevelse å være med på. Så dersom muligheten byr seg skal de helt klart benyttes igjen!
Kjapp busstur inn innenriks ankomst hvor baggasjehallen var på størrelse med en Narvesenkiosk og vi kom ut via en liten sidedør langt borte fra taxier og busser (som tidligere nevnt om innenriksmarkedet i Ukraina).
https://i.imgur.com/xX64D2H.jpg
Den internasjonale terminalen ved "Kyiv International Airport (Zhuliany)" som er sekundærflyplassen i Kiev.
https://i.imgur.com/UDiseOJ.jpg
Ble hentet av en Bolt-sjåfør fra Uzbekistan som kjørte oss kjapt og ukomfortabelt til leiligheten vi skulle bo i de neste 4 nettene.
Tu bi kontinjud!
Takk for knallrapport så langt!!!
Cloudmaster
02-12-2021, 06:20
Takk for god og eksotisk rapport!
thbergseng
02-12-2021, 11:34
For anledningen hadde vi bestemt oss for å prøve AirBnB for første gang. Vi fant en liten, men moderne leilighet med perfekt beliggenhet i forhold til eksamenssenteret hvor min kone skulle tilbringe lørdagen.
https://i.imgur.com/48LmyMv.jpg
Leiligheten lå med vindu nummer to i den beige delen i andre etasje. Vertene opererer her fire utleieleiligheter hvor to og to henger sammen i en oppstykket leilighet. Oppdaget fort problemet her. Tynne vegger. Her kunne man høre naboene fjerte. Vi bestemte oss dog for å se det an, mye pga prisen som lå på ca 500,- per natt.
Lørdagen ble det å sløve ganske mye mens kona hadde eksamen. Vi tok en tur ut på kvelden for litt shopping samt en middag på Puzata Hata som serverer ekte ukrainsk kost for en rimelig penge.
Jeg har vært i Kiev en gang tidligere men da i juli og 40 varme, innkludert en solid matforgiftning på vei hjem, så jeg var ganske ivrig på å få sett byen litt mer denne gangen. Kona mi tilbragte alle studieårene hennes i Kiev, så hun skulle bli en god guide.
https://i.imgur.com/UDw28gX.jpg
Khreshchatyk som ligger ca midt i sentrum
https://i.imgur.com/pKb0MD8.jpg
https://i.imgur.com/dM5wx4c.jpg
Tsym/ЦУМ
https://i.imgur.com/VCxBvwI.jpg
En kjapp tur innom "Tsym" som er et stort magasin som fort viste seg å være godt utenfor vår prisklasse.
https://i.imgur.com/5vRnazc.jpg
https://i.imgur.com/CnaYqDk.jpg
Operaen i Kiev
https://i.imgur.com/3kE28q9.jpg
https://i.imgur.com/VgtoOIM.jpg
https://i.imgur.com/UUFIsBH.jpg
https://i.imgur.com/a1IZW3x.jpg
Mosaikk om vaksinepass
https://i.imgur.com/vmTGoxS.jpg
På en lekeplass fant vi denne installasjonen som skal være Alice i eventyrland...
https://i.imgur.com/k7wdzSh.jpg
https://i.imgur.com/ASWH4h6.jpg
Utsikt mot bydelen Podil som er "kunstnerbydelen" i Kiev.
thbergseng
02-12-2021, 11:42
https://i.imgur.com/4DroNbd.jpg
Friendships of Nationas Arch
https://i.imgur.com/fOj5l55.jpg
https://i.imgur.com/ikh6Cns.jpg
Middagen ble pizza på Veterano Pizza. Det er en restaurant startet av veteraner fra den Russisk-Ukrainske krigen. God mat og drikke. En merket også at mange av kundene var soldater.
https://i.imgur.com/FBZXNQh.jpg
https://i.imgur.com/I8LwcfT.jpg
Nok et minnesmerke for falne soldater fra 2014 og frem til i dag.
https://i.imgur.com/812h3Jm.jpg
Podil
Siste kvelden bestemte vi oss for å slå på stortromma å prøve ut "Steakhouse" som er kåret til Ukrainas beste biffrestaurant. Jeg kan med hånda på hjertet si det er det beste biffmåltidet jeg har opplevd. Endte opp med 650 gram med T-bone og trøffelpoteter på si. Prisene lå solid opp mot norske, og det hele endte opp på ca. 1500 kroner.
Fikk senere beskrevet hele mørningsprosessen for kjøttet deres, samt en invitasjon til å bli med ned i kjelleren, noe som senere ble avlyst da den ansvarlige ikke var der den kvelden.
Allikevel en utrolig kul opplevelse!
https://i.imgur.com/Dpe84jb.jpg
https://i.imgur.com/my4XKgZ.jpg
https://i.imgur.com/s1E2Xyr.jpg
https://i.imgur.com/SIa4FgL.jpg
https://i.imgur.com/3OUWYYr.jpg
Nå gjensto det å prøve å lukke to kofferter fulle av julegaver og klær samt å gjøre oss klare for avreise morgenen etter.
thbergseng
02-12-2021, 12:04
Klarte av en eller annen grunn ikke å få sove siste natta, mulig forspisning hehe, men uansett så ble en ganske så trøtt i trynet på vei ut til flyplassen tirsdag morgen. Turen gikk med Bolt igjen, tok ca. 40 min og endte opp på rundt 130 kroner.
30 november.
Kiev - Oslo - SK4299
30 November
SAS - Airbus A320neo - SE-ROZ
Flytid: 2.49
https://i.imgur.com/eOTXvpJ.gif
Vi hadde opprinnelig 1.10 på OSL før flyet videre til BGO. Dette skyldtes nok en kansellering og ombooking fra vår opprinnelige plan som gav oss 2 timer. Da jeg forsøkte å booke om til et senere fly ble jeg nektet dette, og kunne enten velge siste kveldsfly, eller avgangen 1.10 etter landing. Kundeservice sa det skulle holde, så da dokumenterte jeg det å slo meg til ro med det.
Jeg så allerede den morgenen at SK4298 fra OSL ble forsinket. De stod 20 minutter på de-ice, og tok av hele 50 minutter forsinket, så det ble litt småstressende. Hovedsakelig da siste flyet på kvelden ville gjøre det litt mer vrient å komme ut til Osterøy.
Tempen ble kontrollert sammen med bookingen ved entring av flyplassen, og vi gikk så til innsjekk (fikk ikke sjekket inn på nett).
Vi endte opp med å ta av ca 30 minutter sene. Merket også at vi taxet ut "single engine". Er dette noe som gjøres ofte på A320-neo? Nr 2 ble startet rett før de linet opp for avgang.
Ellers var flytid beregnet på 3 timer, altså 5 minutter mer enn planlagt grunnet sterk motvind. 30 Pax denne gangen også, så vi fikk god plass på 15A og B.
https://i.imgur.com/W7UgrJ0.jpg
https://i.imgur.com/1kWRSYk.jpg
https://i.imgur.com/uKXAZGr.jpg
Ellers lite og melde fra turen.
Landet etter 2.49, og så med en gang at flyet videre til BGO var 25 minutter forsinket, så vi hadde gode 1.05 til rådighet.
Landet på 01R og merket fort at det var flere som hadde det travelt. Spesielt et ektepar som sto å dyttet meg i ryggen før dørene en gang var åpnet. Utrolig irriterende.
Passkontrollen gikk forholdsvis kjapt, men det ble litt kaos da alle plutselig måtte dra opp entry Norway kvitteringene før vi kunne gå til skrankene. Ingen selvbetjening, men en hyggelig dame som spurte etter innreiseregistrering, vaksinepass og pass.
Kona kom noen minutter etter, etter å ha kranglet med tidligere nevnte ektepar da de hadde prøvd å sneket seg foran henne.
Til vår store glede var Domestic transfer endelig åpen! Så snaue 10 minutter etter landing var vi i innenriksterminalen.
https://i.imgur.com/9mcWZsn.jpg
Obligatorisk bilde foran juletreet på OSL.
Oslo - Bergen - SK277
30 November
SAS - Boeng 737-700 - SE-RJX
Flytid: 00.37
https://i.imgur.com/En0b7FL.gif
Lite å melde fra denne turen. Fullt fly og tydelig mye jobbreising. Tok av fra 01L og landet på 35 på BGO.
Jeg hadde allerede før avgang fra Oslo bestemt meg for at vi ikke skulle reise kollektivt med 40 kg bagasje i snøvær, så det ble bestilt taxi fra 07000 med makspris på 1180,-. Vi fikk til vår store overraskelse en svær maxitaxi på hjemturen.
https://i.imgur.com/pVeoa2r.jpg
Kom hjem til et snøhvitt vestland og 5 kalde.
Siste del av reisen var å reise til Åsane for å hente katten som hadde tilbragt de siste 9 nettene på resort.
https://i.imgur.com/KvEgNIP.jpg
Så for å oppsummere. Til tross for jeg har hørt mye om Ukraina de siste årene fikk jeg et helt nytt inntrykk denne gangen. Ukrainerene er et stolt folkeslag som har slitt mye opp igjennom historien. En merker også at det er ekstremt mye ressurser, både i folk og naturressurser, men dessverre ender mye av dette utenfor grensene. Landet i seg selv føles litt majestetisk på en spesiell måte. Jeg har også erfart at en må sette pris på det en har, og huske hvor godt vi faktisk har det. Dette ble veldig klart da en ser at de som har aller minst er de som deler aller mest.
Jeg har nå fått en utrolig sterk trang til å utforske mer av Ukraina. Så det blir uten tvil flere turer!
Takk for at dere fulgte vår lille ekskursjon! :)
Tusen takk for at du deler!
Fantastisk rapport:)
God Jul, Kim
Flott rapport! Artig st det fortsatt går an fly litt gammelt sovjetisk metall[emoji3]
Takk for en super rapport. Jeg har reist fra begge flyplassene i Kiev, men ikke fløyet innenriks i landet. På Zylianhy flyplassen er det en flott samling av gamle fly, se på den neste gang.
Sent from my iPhone using Tapatalk
For vestlige deler av Ukraina så er det vel en bedre ide å reise via Krakow og tog videre til Lviv via Przemyzl (forbindelsene er startet opp igjen den veien)?
Uansett en veldig fin tripreport.
For vestlige deler av Ukraina så er det vel en bedre ide å reise via Krakow og tog videre til Lviv via Przemyzl (forbindelsene er startet opp igjen den veien)?.
Høres ut som en dårlig ide. Da hadde det ikke blitt noen rapport med nye selskaper og spennende flytyper ;)
NordicLane
19-12-2021, 14:16
Takk for et flott reisebrev!
thbergseng
26-11-2022, 19:40
Litt vemodig når det dukker opp minner på Facebook om denne turen (1 år siden AN-24 turen). Den Ukrainske regjeringen har forøvrig tatt over driften av Motor Sich.
Her er også en video av akkurat det samme flyet vi fløy fra cockpit https://www.youtube.com/watch?v=GCfR7d21lVc