View Full Version : Jacob Schram blir ny Norwegian-sjef
Da er Bjørn Kjos' arvtager presentert.
Foreløpig ikke så mye mer som er å lese på nrk.no
(https://www.nrk.no/norge/jacob-schram-blir-ny-norwegian-sjef-1.14788926)
Ansettelsen blir kunngjort onsdag formiddag. Schram er 57 år og har blant annet hatt lederstillinger i Circle K, Statoil Fuel & Retail, McDonalds og McKinsey.
Børsmeldingen (https://newsweb.oslobors.no/message/489784)
https://media.no.norwegian.com/pressreleases/jacob-schram-ny-konsernsjef-i-norwegian-2945492
Norwegians styre har i dag ansatt Jacob Schram som ny konsernsjef i selskapet fra 1. januar 2020. Geir Karlsen fortsetter som finansdirektør og visekonsernsjef i selskapet.
Nordmannen Jacob Schram (57) har 30 års erfaring fra store internasjonale selskaper. Han har tidligere hatt lederroller i Circle K, Statoil Fuel & Retail (SFR), McDonalds og McKinsey. Som konsernsjef ledet han børsnoteringen av Statoil Fuel & Retail ASA i 2010.
Da kanadiske Couche-Tard kjøpte opp SFR i 2012, gikk Schram inn i den globale ledelsen som Group President for Europa, en stilling han hadde til han sluttet i 2018. Schram tok initiativ til og ledet den globale omprofileringen til Circle K som omfattet 10 000 stasjoner i Couche-Tards internasjonale nettverk.
Tror ikke det var noen som hadde gjettet på han?
PeopleExpress
24-11-2019, 18:59
Selv om valget var en smule overraskende, kan det bli bra. Hvis strategien er å selge selskapet, så har han erfaring med det. Mener han solgte deler av detaljhandelbiten til Stein Erik Hagen på slutten av 90 tallet (tror han kjøpte det tilbake noen år senere). Så solgte jo han hele selskapet til Couche-Tard noen år siden. Spennende å se hva som skjer!
Jeg jobbet på en helt vanlig Statoil stasjon når Schram gjorde sin entre. Han satset mye penger på å oppdatere, videreutvikle produktet.
Han solgte ikke noe til Stein Erik Hagen, men han samarbeidet derimot med ICA om å gjøre enkelte stasjoner om til ICA Express. Deretter tok han Statoil Fuel & Retail på Børs. Når Canadierne kjøpte opp SFR, så beholdt de ham og gjorde ham til Europasjef. Sånn sett har han hatt samme jobben i 22 år, så han er jo ikke en som hopper og spretter fra selskap til selskap. Tror dette kan bli bra.
Intervju med Jacob i siste utgave av E24 Podden.
https://media.acast.com/valebrokk-og-co/norwegiansnyelavprisgeneral/media.mp3
Sent from my HTC U12+ using Tapatalk